W listopadzie decyzją Komitetu Sterującego PRACE AISBL, kierownik Pionu Technologii Przetwarzania Danych PCSS dr inż. Norbert Meyer, otrzymał nominację do grupy strategicznej PRACE. Grupa ta zajmuje się wypracowaniem kierunków rozwoju zaawansowanych obliczeń w Europie oraz określaniem zadań konsorcjum PRACE w kontekście tych celów.
W ostatnim czasie nastąpiło zacieśnienie współpracy pomiędzy EuroHPC JU (EuroHPC Joint Undertaking) oraz Konsorcjum PRACE. Według wstępnych ustaleń, PRACE wspomagać będzie operacyjne działania EuroHPC m.in. w obszarze ogłaszania konkursów na systemy pre-eksaskali, ocenę grantów obliczeniowych oraz ich późniejsze rozliczenia.
Grupa strategiczna PRACE pracuje nad trzecim etapem rozwoju, tzw. PRACE 3.0, gdzie jednym z głównych zadań są badania nad systemami eksaskalowymi HPC oraz współpraca z EuroHPC.
ISC 2022: zapraszamy na stoisko nr B207
2022-05-27
Obliczenia dużej mocy, zagadnienia dotyczące nowoczesnych sieci i bezpiecznego przechowywania danych to obszary działalności Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, które zaprezentowane zostaną podczas ISC High Performance 2022. Tegoroczna edycja, goszcząca od 29 maja do 2 czerwca w Centrum Kongresowym w Hamburgu, odbywa się pod hasłem "Transforming the Future".
Zapraszamy na szkolenie School with Energy (EoCoE)
2022-05-25
EoCoE School: School with Energy (EoCoE) to szkolenie online w języku angielskim, które odbędzie się w dniach 6–8 czerwca 2022 roku. Wydarzenie, skierowane do naukowców oraz badaczy ze środowisk akademickich i przemysłu z całej Europy, współorganizuje Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe w ramach projektu EoCoE. Zapraszamy do rejestracji.
Podsumowanie projektu „Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin”
2022-05-17
"eDWIN to projekt bardzo duży i niezwykle szeroki, jeśli chodzi o zakres oddziaływania oraz liczbę osób, które go realizowały" – tak Mariusz Tatka, dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, oddział w Poznaniu, przemawiał na rozpoczęciu pierwszej konferencji podsumowującej trzyletnie prace nad platformą doradczą eDWIN.
dr inż. Norbert Meyer powołany do 2. edycji grupy INFRAG
2022-04-18
W kwietniu br. powołana została druga edycja grupy eskperckiej INFRAG. To niezależna grupa ekspertów, działających przy EuroHPC, której zadaniem jest określanie długofalowych planów rozwoju infrastruktury dla zaawansowanych obliczeń (HPC), skojarzonych z nimi wymagań dla infrastruktury danych, usług z tym skojarzonych. Kierownik Pionu Technologii Przetwarzania Danych PCSS - dr inż. Norbert Meyer powołany został powtórnie do nowej grupy INFRAG.
Ivana Golub nominowana do GÉANT Community Award 2022
2022-04-07
Nagroda Stowarzyszenia GÉANT przyznawana jest osobom, które w sposób szczególny wyróżniają się i współpracują w ramach całej społeczności. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 13 czerwca podczas inauguracji tegorocznej Konferencji TNC - największej i najbardziej prestiżowej konferencji sieci naukowych i edukacyjnych.
Solidarni z Ukrainą
2022-03-08
Od dwóch tygodni cała Polska pomaga uchodźcom z Ukrainy. Po barbarzyńskiej napaści, której dopuściła się Rosja, my również nie mogliśmy zostać obojętni na los osób pokrzywdzonych przez wojnę. Dlatego udostępniliśmy część swoich przestrzeni biurowych jako tymczasowe miejsca noclegowe. Obecnie w budynku PCSS przy ul. Zwierzynieckiej schronienie znalazły 3 rodziny. Gościmy u siebie 16 osób, w tym 10 dzieci, z których najmłodsze ma zaledwie kilka miesięcy… Nasi przyjaciele uciekali m.in. z okolic Odessy i Żytomierza.
Warsztaty digital twin oraz AI w przemyśle podczas ITM INDUSTRY EUROPE
2022-05-26
Rok wyzwań dla polskiego przemysłu – to hasło drugiej edycji Kongresu Industry Next towarzyszącego targom Targi ITM Industry Europe - Przemysł Ery Cyfrowej, które potrwają od 31 maja do 3 czerwca 2022 r. W pierwszym dniu wydarzenia odbędą się panele dyskusyjne, drugi wypełnią praktyczne warsztaty. Program warsztatów digital twin oraz AI w przemyśle powstał przy wsparciu Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego - strategicznego partnera wydarzenia.
Prezentacja Aerospace Lab podczas Konferencji Smart City Wielkopolska & Guests 2022
2022-05-24
Konferencja odbędzie się 25 maja 2022 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. To już trzecia edycja Smart City Wielkopolska - platformy wymiany doświadczeń, dobrych praktyk i przestrzeni poszukiwania innowacyjnych rozwiązań dla miast. Wydarzeniu towarzyszyć będzie "Smart Space" - miejsce prezentacji dla wystawców, w którym zaprezentowane zostaną projekty realizowane w ramach AeroSpace Lab.
Zapraszamy na DataWeek 2022
2022-05-23
Data Week 2022 to spotkanie europejskiej społeczności, skupionej wokół badań i innowacji w zakresie Big Data i AI. Wydarzenie, organizowane w ramach projektu EUhubs4Data i Big Data Value Association, potrwa od 24 maja do 9 czerwca 2022 r. Jednym ze współorganizatorów eventu jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, a wśród zaproszonych prelegentów znalazł się Kierownik Pionu Technologii Przetwarzania Danych - dr inż. Norbert Meyer.
Warsztaty „Jak to jest być postacią anime? Wirtualne awatary w teorii i praktyce.”
2022-05-23
Grupa Robocza Inżynierii Kognitywistycznej, działająca jako Koło naukowe na Wydziale Psychologii i Kognitywistyki UAM oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe zapraszają 29 maja 2022 roku na warsztaty techniczne, dotyczące wirtualnych awatarów. Wydarzenie odbędzie się w ramach 17. Poznańskiego Forum Kognitywistycznego.
Warsztaty STEM na X Kongresie TIK w edukacji
2022-05-19
Kongres TIK w Edukacji to spotkanie dla dyrektorów szkół oraz przedstawicieli jednostek administracji publicznej odpowiedzialnych za organizację oświaty. W trakcie dwóch dni Kongresu (19-20.05.) poruszone zostaną najistotniejsze kwestie dotyczące zmian w polskiej edukacji. Podczas wydarzenia odbędą się liczne zajęcia warsztatowe, jedne z nich poprowadzi Zbigniew Karwasiński z Laboratorium Innowacyjnej Edukacji PCSS.
Zapraszamy na Drone Power Hakaton Plus
2022-05-17
Ruszyła rekrutacja na Drone Power Hakaton Plus, platformę współpracy młodych innowatorów z doświadczonymi ekspertami, profesjonalistami i biznesem. Wydarzenie organizowane jest 2 i 3 czerwca 2022 r. przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe i Międzynarodowe Targi Poznańskie przy wsparciu Politechniki Poznańskiej. Celem cyklicznego wydarzenia jest rozwiązywanie realnych problemów technologicznych i biznesowych polskich firm.
Wideo: Przedstawiciele PCSS na scenie IMPACT’22
2022-05-13
Konferencja Impact to nie tylko przestrzeń do rozmów i dyskusji branżowych, mających realny wpływ na przyszłość. To wyjątkowe miejsce, w którym spotyka się biznes, nauka, nowoczesne technologie i administracja publiczna. Do dwudniowej dyskusji włączyli się przedstawiciele z największych światowych marek. PCSS, który był partnerem wspierającym wydarzenie, reprezentowali dr inż. Cezary Mazurek, dr Mikołaj Buchwald oraz dr inż. Marcin Lawenda.
Wirtualne gospodarstwo – praktyczny pomocnik rolników w ramach platformy eDWIN
2022-04-14
Ostrzeżenia przed załamaniem pogody, szkodnikami i zagrożeniami na polu, szybki kontakt z doradcą rolniczym oraz porady, kiedy i w jakiej ilości stosować środki ochrony roślin – to tylko niektóre zalety e-usługi „Wirtualne gospodarstwo”, która będzie dostępna w ramach platformy doradczej eDWIN.
Projekt INSENSION: Większa niezależność dla osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym
2022-04-05
Dla osób ze znaczną niepełnosprawnością intelektualną i wieloma niepełnosprawnościami fizycznymi interakcje z otoczeniem są niezwykle trudne. W większości przypadków osoby te, z uwagi na problemy fizyczne czy sensoryczne, są zależne od rodziny i opiekunów, którzy pomagają im nawet w podstawowych, codziennych czynnościach. Wsparciem dla takich osób ma być, współtworzona przez PCSS, platforma informatyczna INSENSION.
Słuchowisko z dźwiękiem 360°, czyli okno na świat dla niewidomych dzieci
2022-03-04
Słuchowiska radiowe powracają w nowej formie, stając się oknem na świat dla osób niewidomych i niedowidzących. PCSS podjęło współpracę z Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla dzieci Niewidomych w Owińskach i zaprezentuje jego podopiecznym dwa słuchowiska ambisoniczne, czyli z dźwiękiem 360°, imitującym autentyczne rozmieszczenie odgłosów w przestrzeni. Dzięki temu słuchacz zyska możliwość pełnego zanurzenia w dźwięku, aby czuł się nie tylko obserwatorem, ale i uczestnikiem wydarzeń.
Zegar atomowy dostępny w Poznaniu dzięki łączu PCSS
2022-03-03
W ramach projektu NLPQT pod koniec stycznia Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe uruchomiło pierwsze testowe połączenie systemu do dystrybucji nośnej optycznej (optycznej częstotliwości wzorcowej generowanej przez zegary optyczne), czyli ultraprecyzyjnego i ultrastabilnego wzorca częstotliwości. System powstaje także dzięki ścisłej współpracy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu i Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.
POPANE – polski skarb światowej psychofizjologii
2022-02-21
10 lat pracy kilkunastu osób, 1 157 przebadanych i ponad 750 godzin nagrań wideo – efekt to największa na świecie baza danych fizjologicznych, dotyczących naszych emocji. Zapraszamy do lektury artykułu nt. bazy POPANE - największego otwartego i powszechnie dostępnego zbioru danych psychofizjologicznych, dotyczących emocji.
ISC 2022: zapraszamy na stoisko nr B207
2022-05-27
Obliczenia dużej mocy, zagadnienia dotyczące nowoczesnych sieci i bezpiecznego przechowywania danych to obszary działalności Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, które zaprezentowane zostaną podczas ISC High Performance 2022. Tegoroczna edycja, goszcząca od 29 maja do 2 czerwca w Centrum Kongresowym w Hamburgu, odbywa się pod hasłem "Transforming the Future".
Warsztaty digital twin oraz AI w przemyśle podczas ITM INDUSTRY EUROPE
2022-05-26
Rok wyzwań dla polskiego przemysłu – to hasło drugiej edycji Kongresu Industry Next towarzyszącego targom Targi ITM Industry Europe - Przemysł Ery Cyfrowej, które potrwają od 31 maja do 3 czerwca 2022 r. W pierwszym dniu wydarzenia odbędą się panele dyskusyjne, drugi wypełnią praktyczne warsztaty. Program warsztatów digital twin oraz AI w przemyśle powstał przy wsparciu Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego - strategicznego partnera wydarzenia.
Wideo: Przedstawiciele PCSS na scenie IMPACT’22
2022-05-13
Konferencja Impact to nie tylko przestrzeń do rozmów i dyskusji branżowych, mających realny wpływ na przyszłość. To wyjątkowe miejsce, w którym spotyka się biznes, nauka, nowoczesne technologie i administracja publiczna. Do dwudniowej dyskusji włączyli się przedstawiciele z największych światowych marek. PCSS, który był partnerem wspierającym wydarzenie, reprezentowali dr inż. Cezary Mazurek, dr Mikołaj Buchwald oraz dr inż. Marcin Lawenda.
Zapraszamy na szkolenie School with Energy (EoCoE)
2022-05-25
EoCoE School: School with Energy (EoCoE) to szkolenie online w języku angielskim, które odbędzie się w dniach 6–8 czerwca 2022 roku. Wydarzenie, skierowane do naukowców oraz badaczy ze środowisk akademickich i przemysłu z całej Europy, współorganizuje Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe w ramach projektu EoCoE. Zapraszamy do rejestracji.
Prezentacja Aerospace Lab podczas Konferencji Smart City Wielkopolska & Guests 2022
2022-05-24
Konferencja odbędzie się 25 maja 2022 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. To już trzecia edycja Smart City Wielkopolska - platformy wymiany doświadczeń, dobrych praktyk i przestrzeni poszukiwania innowacyjnych rozwiązań dla miast. Wydarzeniu towarzyszyć będzie "Smart Space" - miejsce prezentacji dla wystawców, w którym zaprezentowane zostaną projekty realizowane w ramach AeroSpace Lab.
Wirtualne gospodarstwo – praktyczny pomocnik rolników w ramach platformy eDWIN
2022-04-14
Ostrzeżenia przed załamaniem pogody, szkodnikami i zagrożeniami na polu, szybki kontakt z doradcą rolniczym oraz porady, kiedy i w jakiej ilości stosować środki ochrony roślin – to tylko niektóre zalety e-usługi „Wirtualne gospodarstwo”, która będzie dostępna w ramach platformy doradczej eDWIN.
Podsumowanie projektu „Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin”
2022-05-17
"eDWIN to projekt bardzo duży i niezwykle szeroki, jeśli chodzi o zakres oddziaływania oraz liczbę osób, które go realizowały" – tak Mariusz Tatka, dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, oddział w Poznaniu, przemawiał na rozpoczęciu pierwszej konferencji podsumowującej trzyletnie prace nad platformą doradczą eDWIN.
Zapraszamy na DataWeek 2022
2022-05-23
Data Week 2022 to spotkanie europejskiej społeczności, skupionej wokół badań i innowacji w zakresie Big Data i AI. Wydarzenie, organizowane w ramach projektu EUhubs4Data i Big Data Value Association, potrwa od 24 maja do 9 czerwca 2022 r. Jednym ze współorganizatorów eventu jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, a wśród zaproszonych prelegentów znalazł się Kierownik Pionu Technologii Przetwarzania Danych - dr inż. Norbert Meyer.
Projekt INSENSION: Większa niezależność dla osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym
2022-04-05
Dla osób ze znaczną niepełnosprawnością intelektualną i wieloma niepełnosprawnościami fizycznymi interakcje z otoczeniem są niezwykle trudne. W większości przypadków osoby te, z uwagi na problemy fizyczne czy sensoryczne, są zależne od rodziny i opiekunów, którzy pomagają im nawet w podstawowych, codziennych czynnościach. Wsparciem dla takich osób ma być, współtworzona przez PCSS, platforma informatyczna INSENSION.
dr inż. Norbert Meyer powołany do 2. edycji grupy INFRAG
2022-04-18
W kwietniu br. powołana została druga edycja grupy eskperckiej INFRAG. To niezależna grupa ekspertów, działających przy EuroHPC, której zadaniem jest określanie długofalowych planów rozwoju infrastruktury dla zaawansowanych obliczeń (HPC), skojarzonych z nimi wymagań dla infrastruktury danych, usług z tym skojarzonych. Kierownik Pionu Technologii Przetwarzania Danych PCSS - dr inż. Norbert Meyer powołany został powtórnie do nowej grupy INFRAG.
Warsztaty „Jak to jest być postacią anime? Wirtualne awatary w teorii i praktyce.”
2022-05-23
Grupa Robocza Inżynierii Kognitywistycznej, działająca jako Koło naukowe na Wydziale Psychologii i Kognitywistyki UAM oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe zapraszają 29 maja 2022 roku na warsztaty techniczne, dotyczące wirtualnych awatarów. Wydarzenie odbędzie się w ramach 17. Poznańskiego Forum Kognitywistycznego.
Słuchowisko z dźwiękiem 360°, czyli okno na świat dla niewidomych dzieci
2022-03-04
Słuchowiska radiowe powracają w nowej formie, stając się oknem na świat dla osób niewidomych i niedowidzących. PCSS podjęło współpracę z Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla dzieci Niewidomych w Owińskach i zaprezentuje jego podopiecznym dwa słuchowiska ambisoniczne, czyli z dźwiękiem 360°, imitującym autentyczne rozmieszczenie odgłosów w przestrzeni. Dzięki temu słuchacz zyska możliwość pełnego zanurzenia w dźwięku, aby czuł się nie tylko obserwatorem, ale i uczestnikiem wydarzeń.
Ivana Golub nominowana do GÉANT Community Award 2022
2022-04-07
Nagroda Stowarzyszenia GÉANT przyznawana jest osobom, które w sposób szczególny wyróżniają się i współpracują w ramach całej społeczności. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 13 czerwca podczas inauguracji tegorocznej Konferencji TNC - największej i najbardziej prestiżowej konferencji sieci naukowych i edukacyjnych.
Warsztaty STEM na X Kongresie TIK w edukacji
2022-05-19
Kongres TIK w Edukacji to spotkanie dla dyrektorów szkół oraz przedstawicieli jednostek administracji publicznej odpowiedzialnych za organizację oświaty. W trakcie dwóch dni Kongresu (19-20.05.) poruszone zostaną najistotniejsze kwestie dotyczące zmian w polskiej edukacji. Podczas wydarzenia odbędą się liczne zajęcia warsztatowe, jedne z nich poprowadzi Zbigniew Karwasiński z Laboratorium Innowacyjnej Edukacji PCSS.
Zegar atomowy dostępny w Poznaniu dzięki łączu PCSS
2022-03-03
W ramach projektu NLPQT pod koniec stycznia Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe uruchomiło pierwsze testowe połączenie systemu do dystrybucji nośnej optycznej (optycznej częstotliwości wzorcowej generowanej przez zegary optyczne), czyli ultraprecyzyjnego i ultrastabilnego wzorca częstotliwości. System powstaje także dzięki ścisłej współpracy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu i Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.
Solidarni z Ukrainą
2022-03-08
Od dwóch tygodni cała Polska pomaga uchodźcom z Ukrainy. Po barbarzyńskiej napaści, której dopuściła się Rosja, my również nie mogliśmy zostać obojętni na los osób pokrzywdzonych przez wojnę. Dlatego udostępniliśmy część swoich przestrzeni biurowych jako tymczasowe miejsca noclegowe. Obecnie w budynku PCSS przy ul. Zwierzynieckiej schronienie znalazły 3 rodziny. Gościmy u siebie 16 osób, w tym 10 dzieci, z których najmłodsze ma zaledwie kilka miesięcy… Nasi przyjaciele uciekali m.in. z okolic Odessy i Żytomierza.
Zapraszamy na Drone Power Hakaton Plus
2022-05-17
Ruszyła rekrutacja na Drone Power Hakaton Plus, platformę współpracy młodych innowatorów z doświadczonymi ekspertami, profesjonalistami i biznesem. Wydarzenie organizowane jest 2 i 3 czerwca 2022 r. przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe i Międzynarodowe Targi Poznańskie przy wsparciu Politechniki Poznańskiej. Celem cyklicznego wydarzenia jest rozwiązywanie realnych problemów technologicznych i biznesowych polskich firm.
POPANE – polski skarb światowej psychofizjologii
2022-02-21
10 lat pracy kilkunastu osób, 1 157 przebadanych i ponad 750 godzin nagrań wideo – efekt to największa na świecie baza danych fizjologicznych, dotyczących naszych emocji. Zapraszamy do lektury artykułu nt. bazy POPANE - największego otwartego i powszechnie dostępnego zbioru danych psychofizjologicznych, dotyczących emocji.