O PCSS i projekcie INSENSION w „Psychology Today”

O PCSS i projekcie INSENSION w „Psychology Today”

W najnowszym wydaniu amerykańskiego dwumiesięcznika „Psychology Today” ukazał się wywiad z Edem Fennellem, z którym współpracuje Michał Kosiedowski – Kierownik Działu Usług Internetu Przyszłości PCSS, przygotowując kolejne etapy prac w projektach rozwijających technologię wsparcia interakcji z otoczeniem osób z głęboką wieloraką niepełnosprawnością intelektualną. Zachęcamy do lektury artykułu.

W rozmowie z „Psychology Today” Ed Fennell, prywatnie dziadek dziewczynki z głęboką niepełnosprawnością intelektualną, związany z International Foundation of CDKL5 Research, porusza niezwykle istotny problem, jakim jest nawiązanie kontaktu z osobą ze znaczną niepełnosprawnością, niekiedy intelektualną i fizyczną jednocześnie. W większości przypadków osoby te, z uwagi na problemy fizyczne czy sensoryczne, są całkowicie zależne od rodziny i opiekunów, którzy pomagają im w podstawowych, codziennych czynnościach. Wsparciem dla takich osób mogą być rozwiązania IT realizowane w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.

Jednym z takich pionierskich projektów rozwijanych w PCSS jest platforma informatyczna INSENSION. System, którego prototyp powstał w wyniku prac projektowych, ma za zadanie rozpoznawać tzw. niesymboliczne zachowania osób z głęboką złożoną niepełnosprawnością intelektualną, interpretować je jako intencje do utrzymania bądź zmiany sytuacji w otoczeniu swojego użytkownika i, jeśli jest taka potrzeba, podjąć niezbędne działania. Dzięki systemowi osoby z głęboką złożoną niepełnosprawnością intelektualną zyskują możliwość przekazania opiekunom informacji o swoich potrzebach za pomocą krótkich wiadomości tekstowych, włączenia ulubionej muzyki czy kontrolowania urządzeń w swoim inteligentnym pokoju.

Cały artykuł dostępny jest TUTAJ.