O projektach PCSS na portalu „Sztuczna inteligencja”

O projektach PCSS na portalu „Sztuczna inteligencja”

W ostatnim czasie w mediach pojawiają się materiały, dotyczące udziału PCSS oraz Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w projektach, służących walce z epidemią koronawirusa. O aktywnym włączeniu się naszego Centrum w tego typu inicjatywy, można przeczytać m.in. na portalu sztucznainteligencja.org.pl.

Jak słusznie zauważa redaktor Anna Zagórna, ICHB oraz PCSS – to wiodące ośrodki badawcze, które w sposób naturalny połączyły infrastrukturę techniczną z zapleczem badawczym, specjalizującym się w badaniach RNA, w tym w badaniach wirusów zawierających RNA jako swój materiał genetyczny. Obie instytucje zaczęły współpracę z Europejskim Instytutem Bioinformatyki (EMBL-EBI) jako tzw. węzeł krajowy w zakresie danych dotyczących SARS-CoV-2.

W artykule można przeczytać również o produkcji pierwszego polskiego testu na koronawirusa, opracowanego przez poznański Instytut oraz o zaangażowaniu Działu IoT PCSS w akcję drukowania przyłbic dla szpitali na drukarkach 3D. Mowa jest również o uruchomieniu, dzięki wsparciu PCSS, serwisu covid-monitor.org, służącemu do samooceny własnego stanu zdrowia w czasie epidemii COVID-19, a także o usłudze wideolekarz.pl – wirtualnych gabinetach dla lekarzy.

Cały artykuł dostępny jest na portalu sztucznainteligencja.org.pl.