Vertigo STARTS: Artystyczne fascynacje superkomputerami

Vertigo STARTS: Artystyczne fascynacje superkomputerami
Coraz częściej nowoczesne technologie postrzegane są przez artystów i twórców sztuki jako potencjalna inspiracja i swoisty materiał do pracy. Jednym z głównych celów inicjatywy Vertigo STARTS, powstałej pod egidą Komisji Europejskiej w programie Horyzont 2020, jest stymulowanie synergii między artystami i instytucjami kulturalnymi, a instytutami badawczo-rozwojowymi w dziedzinie technologii IT. W ubiegłorocznej edycji programu udział wzięła m. in. artystka konceptualna z Berlina – Theresa Schubert. W ramach projektu odbyła rezydencję w PCSS.

Efektem tej rezydencji pod tytułem „Immersive Minimalism” była produkcja 10-minutowego filmu cyfrowego „Always Dead and Alive” w rozdzielczości 8K i 4K z dźwiękiem przestrzennym 5.1. Projekt bada sposoby percepcji poprzez tworzenie minimalistycznych scenariuszy wideo, które stanowią wyzwanie dla naszej świadomości czasu i przestrzeni. Poprzez zaadaptowanie koncepcji automatów komórkowych, zbioru zasad często używanych do symulacji wzorców w przyrodzie i zachowań fizycznych, zespół połączył badania nad ewolucją wzorców w przyrodzie i samoorganizacji form z generatywnym wideo. Zaskakująco złożone zachowania pojawiają się, gdy wszystkie 33 miliony pikseli na ekranie stają się żywe jako indywidualne czynniki oddziałujące w ramach ustalonej sieci.

Rezydencja, na którą składało się kilka wizyt Theresy Schubert w siedzibie PCSS przy współpracy z Działem Nowych Mediów, dała artystce możliwości przyjrzenia się z bliska działaniu najnowszej infrastruktury sieciowej. Schubert, zafascynowana specyficzną atmosferą i przestrzenią serwerowni poznańskiego Centrum, opracowała dodatkowo koncepcję filmu o roboczym tytule „Cave” (jaskinia), zestawiając obrazy sal superkomputerowych w CBPIO z organicznym lasem jako superorganizmem, na podstawie wizualnych metafor sieci komputerowych. W materiale wykorzystano najnowsze technologie skanowania laserowego 3D i komputerowej grafiki oraz zdjęcia wysokiej jakości w rozdzielczości 8K i 4K.

Pierwsze rezultaty fascynacji artystki najnowszymi technologiami zobaczyć można na Jej profilu na Instagramie.