Ogłoszono zdobywców grantów w projekcie WINS

Ogłoszono zdobywców grantów w projekcie WINS
Ogłoszono wyniki naboru projektów do Wielkopolskiego Inkubatora Innowacji Społecznych (WINS), którego partnerem jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. W sumie wybrano 27 innowacji społecznych.

Wśród wybranych wniosków znalazły się te przygotowane przez Fundację na Rzecz Integracji Osób Niepełnosprawnych i Autystycznych FIONA, Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym, czy Fundację Wspierania Twórczości Kultury i Sztuki ARS.

Przypomnijmy, że celem działania Inkubatora jest wsparcie finansowe i merytoryczne rozwoju innowacyjnych pomysłów, mikrorozwiązań w zakresie usług opiekuńczych dostosowanych do lokalnych potrzeb osób zależnych: osób starszych, osób dorosłych z niepełnosprawnościami, a także dzieci z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.

PCSS od lat prowadzi prace badawczo-rozwojowe w zakresie wykorzystania zaawansowanych technologii ICT dla wsparcia osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami, realizując liczne projekty, przede wszystkim na poziomie międzynarodowym. W pracach tych naukowcy i inżynierowie Centrum współpracują z wielkopolskimi samorządowcami i wielkopolskimi organizacjami pozarządowymi, zajmującymi się wsparciem osób zależnych.

W ramach projektu WINS Poznańskie Centrum wspiera uczestników w zakresie opracowywania i testowania innowacyjnych rozwiązań dostarczając infrastrukturę Laboratoriów Przyszłości FutureLab oraz służąc swoją ekspertyzą. Powstały w efekcie projektu strukturalnego FutureLab jest miejscem, dzięki któremu wielkopolscy innowatorzy mają możliwość rozwijania swojej aktywności w relacjach z polskimi i zagranicznymi firmami, uczelniami i organizacjami pozarządowymi. W zlokalizowanej w centrum Poznania historycznej kamienicy, znajdują się tzw. żywe laboratoria (living lab) czyli przestrzenie wyposażone w najnowocześniejsze urządzenia teleinformatyczne, w których wielkopolskie firmy i organizacje mogą projektować, testować lub demonstrować innowacyjne rozwiązania. Tematyka poruszana w FutureLab obejmuje szereg obszarów ważnych społecznie, takich jak m.in. szkoła przyszłości, zachowanie dziedzictwa kulturowego oraz opieka nad osobami zależnymi. W tym ostatnim obszarze FutureLab dysponuje dedykowanymi przestrzeniami telerehabilitacji i e-włączania społecznego.

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć TUTAJ.