Operacja krtani na żywo w Internecie – efekt współpracy Kliniki Otolaryngologii UM w Poznaniu i PCSS

Operacja krtani na żywo w Internecie – efekt współpracy Kliniki Otolaryngologii UM w Poznaniu i PCSS

20 stycznia 2010 w Klinice Otolaryngologii UM w Poznaniu odbyła się transmisja na żywo z operacji krtani prowadzonej przez Profesora Szyftera; technologicznie wspierało ją Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. „Laryngektomia rekonstrukcyjna nadpierścienna z CHEP”, jak fachowo nazywał się ten zabieg, polegał na całkowitym wycięciu dużej części krtani pacjenta, wycięciu guza i rekonstrukcji krtani w taki sposób, by operowany mógł w krótkim czasie normalnie funkcjonować: przełykać, oddychać, a nawet mówić.

Była to już druga transmisja z Kliniki, jednak tym razem zainteresowały się nią media. Poniżej kilka informacji prasowych.

Zarówno operacja od strony medycznej, jak i transmisja, mająca czysto edukacyjny charakter, przebiegła bez problemów i zakończyła się dużym sukcesem. W trakcie dwóch godzin przekazu zarejestrowano około 2000 unikalnych adresów IP odwiedzających stronę transmisji, a pobieranie strumienia wideo dochodziło do 400 równoczesnych.

Wspomaganie operacji medycznych poprzez transmisje na żywo w Internecie to kolejny krok do tworzenia Wielkopolskiego Centrum Telemedycyny – projektu, który pozwoli na upowszechnienie nowoczesnych technologii dla zastosowań e-Zdrowia. W planach są kolejne podobne transmisje, a inicjatywa sprzęgania innowacyjnych usług na potrzeby edukacyjne będzie nadal szeroko rozwijana. Warto podkreślić, iż na podstawie przekazu operacji przeprowadzonej pod kierunkiem prof.Szyftera z października 2009 roku, zostały wykonane już dwie operacje w innych ośrodkach, w których na sali operacyjnej zamieszczono monitor z podglądem archiwalnego, wzorcowego zabiegu, w celach referencyjnych.

Materiały archiwalne z transmisji można oglądać po adresem: http://orl.pcss.pl/orl2/sessions.

„Krtań zrekonstruowana w sieci”

„Internetowa operacja…na żywo”