Tegoroczne stoisko PCSS na wystawie konferencji ISC 2022 poświęcone było wykorzystaniu infrastruktury danych oraz HPC (High Performance Computing) do budowy usług IT, wsparcia zarówno projektów z Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej, jak i kluczowych projektów europejskich z mapy ESFRI (European Strategy Forum for Research Infrastructure).
Wśród prezentowanych projektów znalazły się m.in.:
• DARIAH
• CLARIN
• XFEL
• LOFAR
• ECBIG
• EOSC-Future
• EoCoE
Ponadto, podjęto temat zastosowań aplikacyjnych w EuroHPC i PRACE, inteligentnego rolnictwa (eDWIN) oraz badań w obszarze obliczeń kwantowych, jak również sieci nowych generacji.
Na towarzyszącej Konferencji ISC części wystawowej zaprezentowano również wiodące projekty IT – PRACE-LAB, PRACE-LAB2 oraz KMD, realizowane są przez konsorcjum czołowych jednostek w dziedzinie obliczeń wielkiej skali (Politechnika Gdańska – CI TASK, Politechnika Wrocławska – WCSS, ACK Cyfronet AGH, Narodowe Centrum Badań Jądrowych – NCBJ) oraz uczelni – liderów usług w obszarze infrastruktury danych (Politechnika Częstochowska, Politechnika Świętokrzyska, Politechnika Łódzka, Politechnika Białostocka) oraz koordynatora – Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
Infrastruktura badawcza PRACE-LAB, sfinansowana ze środków unijnych w ramach konkursu 4.2 Rozwój nowoczesnej infrastruktury badawczej sektora nauki, Inteligentny Rozwój znajduje się nieprzerwanie, począwszy od listopada 2019 roku, na listach największych superkomputerów TOP500 oraz najefektywniejszych systemów obliczeniowych pod względem energetycznym – Green500.
Na konferencji ISC 2022 kolejny raz przedstawiono najnowszą listę 500 najszybszych komputerów.
Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk dołącza do Polskiego Węzła Obliczeń Kwantowych IBM Quantum Network Hub
2023-02-02
Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk dołącza do IBM Quantum Network Hub utworzonego przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
Podwójne Złoto platformy doradczej eDWIN na targach Polagra Premiery!
2023-01-13
Platforma doradcza eDWIN, której pomysłodawcą jest Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, a partnerem PCSS, otrzymała dwa Złote Medale na targach Polagra Premiery. Nagrody są przyznawane produktom wyróżniającym się innowacyjnością przez ekspertów oraz samych konsumentów i uczestników targów
Publikacja rezultatów badań projektu AMUNATCOLL
2022-12-28
Najnowsze wydanie czasopisma "Biodiversity: Research and Conservation" w całości poświęcone zostało projektowi AMUNATCOLL. Projekt, którego pełna nazwa to "Zbiory przyrodnicze UAM w internecie: digitalizacja i udostępnianie zasobu danych przyrodniczych Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu", realizowany był w latach 2018-2021 przez konsorcjum w składzie Uniwersytet Adama Mickiewicza Wydział Biologii (koordynator projektu) oraz PCSS (partner technologiczny).
Platforma doradcza eDWIN ze Złotym Medalem!
2022-12-15
Platforma doradcza eDWIN, której pomysłodawcą jest Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, została nagrodzona Złotym Medalem Grupy Międzynarodowych Targów Poznańskich. Nagroda jest przyznawana produktom wyróżniającym się innowacyjnością w oparciu o autorskie rozwiązana.
Rozpoczęcie postępowań na zakup licencji Wirtualnej Biblioteki Nauki
2022-11-17
W związku z decyzją Ministerstwa Edukacji i Nauki o przyznaniu środków na realizację zadania polegającego na dostarczeniu w 2022 roku dostępu do zagranicznych baz czasopism naukowych i baz bibliograficznych o największym zasięgu międzynarodowym, informujemy, że Instytut Chemii Bioorganicznej PAN Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe rozpoczyna postępowania na zakup licencji w ramach Wirtualnej Biblioteki Nauki (WBN).
Rolnicza aplikacja eDWIN całkowicie dostępna. Każdy może z niej skorzystać
2022-11-02
Bezpłatna aplikacja eDWIN, która ułatwia codzienną pracę na polu, jest już całkowicie dostępna. Skorzystać mogą z niej zarówno rolnicy, jak i samorządy, instytucje naukowe oraz każdy z nas. Wraz z końcem października uruchomione zostały dwie ostatnie usługi w ramach platformy eDWIN, którymi są „Śledzenie pochodzenia produktów” oraz „Raportowanie zagrożeń”.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dołącza do IBM Quantum Network Hub
2022-12-05
W lutym 2022 roku jako pierwsza instytucja w Europie Środkowej, do sieci IBM Quantum Network dołączyło Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS), afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN. Teraz, poprzez podpisanie umowy członkowskiej z PCSS, do IBM Quantum Network Hub dołącza Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
CLAW Meeting: witamy ponownie w Poznaniu
2022-12-01
Po dwóch latach Crisis Management Workshop (CLAW) - warsztaty z zarządzania sytuacjami kryzysowymi dla społeczności GÉANT - powróciły do stacjonarnej formy do siedziby Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Przez dwa dni (29-30 listopada) uczestnicy spotkania dyskutowali, ale także brali udział w praktycznych zajęciach, by wspólnie rozwiązać kryzys w fikcyjnej akademickiej sieci GuilREN.
Warsztaty motion capture w PSNC Future Labs
2022-11-28
26 listopada 2022 roku w przestrzeni Art&Science odbyły się warsztaty dotyczące technologii motion capture. Podczas jednodniowego wydarzenia zaprezentowane zostały trzy pokazy. Warsztaty zorganizowane zostały we współpracy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego ze Stowarzyszeniem Animatsuri oraz VocaLive.
7. edycja Europejskiej Sesji Internetowej Chirurgii Laryngologicznej Live
2022-11-23
23 listopada 2022 r. w Centrum Badawczym Polskiego Internetu Optycznego, siedzibie Poznańskiego Centrum Superkompterowo-Sieciowego, odbywa się 7. edycja międzynarodowej sesji Europejskiej Chirurgii Laryngologicznej Live. Organizatorami sesji są Europejskie Towarzystwo Laryngologiczne, Klinika Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, a także Wydział Zdrowia i Spraw Socjalnych Urzędu Miasta Poznania.
Gala finałowa konkursu „Superbohaterowie w walce z pandemią”
2022-11-21
21 listopada 2022 r . w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego odbyła się uroczysta gala, wieńcząca konkurs plastyczny "Superbohaterowie w walce z pandemią" dla uczniów szkół podstawowych, zrealizowany w ramach projektu REGIONAL COVID-HUB. Organizatorami konkursu były Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
Hackathon klimatyczny PLANET-ON w PSNC Future Labs
2022-11-18
Przez dwa weendowe dni - 19 i 20 listopada 2022 roku - w przestrzeniach PSNC Future Labs przy ulicy Zwierzynieckiej 20 w Poznaniu trwać będzie druga edycja międzynarodowego hakathonu klimatycznego PLANET-ON. Na najlepszych pomysłodawców czekają atrakcyjne nagrody.
Projekty POIR doceniane na całym świecie
2022-12-01
W 49/2022 numerze tygodnika "Polityka" pojawił się artykuł przygotowany przez Ośrodek Przetwarzania Informacji na temat kilku projektów z Mapy Kluczowej Infrastruktury Badawczej MEIN: PRACE-LAB, NLPQT, DARIAH. Dwa tych projektów - PRACE-LAB oraz DARIAH - koordynowane są przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. PCSS jest również partnerem projektu NLPQT.
Projekt illuMINEation: nowoczesna platforma w przemyśle wydobywczym
2022-10-28
illuMINEation to wielopoziomowa rozproszona platforma IIoT, dedykowana europejskiemu przemysłowi wydobywczemu, oparta na wykorzystaniu analityki danych i nowego rodzaju technologii, w szczególności przemysłowego internetu rzeczy (Industrial Internet of Things). Nad platformą pracować będzie konsorcjum, w skład którego wchodzi Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
PCSS na ISC 2022 – Where innovation is everyday
2022-06-07
Tegoroczne stoisko PCSS na wystawie konferencji ISC 2022 poświęcone było wykorzystaniu infrastruktury danych oraz HPC (High Performance Computing) do budowy usług IT, wsparcia zarówno projektów z Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej, jak i kluczowych projektów europejskich z mapy ESFRI (European Strategy Forum for Research Infrastructure).
Wideo: Przedstawiciele PCSS na scenie IMPACT’22
2022-05-13
Konferencja Impact to nie tylko przestrzeń do rozmów i dyskusji branżowych, mających realny wpływ na przyszłość. To wyjątkowe miejsce, w którym spotyka się biznes, nauka, nowoczesne technologie i administracja publiczna. Do dwudniowej dyskusji włączyli się przedstawiciele z największych światowych marek. PCSS, który był partnerem wspierającym wydarzenie, reprezentowali dr inż. Cezary Mazurek, dr Mikołaj Buchwald oraz dr inż. Marcin Lawenda.
Wirtualne gospodarstwo – praktyczny pomocnik rolników w ramach platformy eDWIN
2022-04-14
Ostrzeżenia przed załamaniem pogody, szkodnikami i zagrożeniami na polu, szybki kontakt z doradcą rolniczym oraz porady, kiedy i w jakiej ilości stosować środki ochrony roślin – to tylko niektóre zalety e-usługi „Wirtualne gospodarstwo”, która będzie dostępna w ramach platformy doradczej eDWIN.
Projekt INSENSION: Większa niezależność dla osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym
2022-04-05
Dla osób ze znaczną niepełnosprawnością intelektualną i wieloma niepełnosprawnościami fizycznymi interakcje z otoczeniem są niezwykle trudne. W większości przypadków osoby te, z uwagi na problemy fizyczne czy sensoryczne, są zależne od rodziny i opiekunów, którzy pomagają im nawet w podstawowych, codziennych czynnościach. Wsparciem dla takich osób ma być, współtworzona przez PCSS, platforma informatyczna INSENSION.
Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk dołącza do Polskiego Węzła Obliczeń Kwantowych IBM Quantum Network Hub
2023-02-02
Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk dołącza do IBM Quantum Network Hub utworzonego przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dołącza do IBM Quantum Network Hub
2022-12-05
W lutym 2022 roku jako pierwsza instytucja w Europie Środkowej, do sieci IBM Quantum Network dołączyło Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS), afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN. Teraz, poprzez podpisanie umowy członkowskiej z PCSS, do IBM Quantum Network Hub dołącza Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Projekty POIR doceniane na całym świecie
2022-12-01
W 49/2022 numerze tygodnika "Polityka" pojawił się artykuł przygotowany przez Ośrodek Przetwarzania Informacji na temat kilku projektów z Mapy Kluczowej Infrastruktury Badawczej MEIN: PRACE-LAB, NLPQT, DARIAH. Dwa tych projektów - PRACE-LAB oraz DARIAH - koordynowane są przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. PCSS jest również partnerem projektu NLPQT.
Podwójne Złoto platformy doradczej eDWIN na targach Polagra Premiery!
2023-01-13
Platforma doradcza eDWIN, której pomysłodawcą jest Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, a partnerem PCSS, otrzymała dwa Złote Medale na targach Polagra Premiery. Nagrody są przyznawane produktom wyróżniającym się innowacyjnością przez ekspertów oraz samych konsumentów i uczestników targów
CLAW Meeting: witamy ponownie w Poznaniu
2022-12-01
Po dwóch latach Crisis Management Workshop (CLAW) - warsztaty z zarządzania sytuacjami kryzysowymi dla społeczności GÉANT - powróciły do stacjonarnej formy do siedziby Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Przez dwa dni (29-30 listopada) uczestnicy spotkania dyskutowali, ale także brali udział w praktycznych zajęciach, by wspólnie rozwiązać kryzys w fikcyjnej akademickiej sieci GuilREN.
Projekt illuMINEation: nowoczesna platforma w przemyśle wydobywczym
2022-10-28
illuMINEation to wielopoziomowa rozproszona platforma IIoT, dedykowana europejskiemu przemysłowi wydobywczemu, oparta na wykorzystaniu analityki danych i nowego rodzaju technologii, w szczególności przemysłowego internetu rzeczy (Industrial Internet of Things). Nad platformą pracować będzie konsorcjum, w skład którego wchodzi Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
Publikacja rezultatów badań projektu AMUNATCOLL
2022-12-28
Najnowsze wydanie czasopisma "Biodiversity: Research and Conservation" w całości poświęcone zostało projektowi AMUNATCOLL. Projekt, którego pełna nazwa to "Zbiory przyrodnicze UAM w internecie: digitalizacja i udostępnianie zasobu danych przyrodniczych Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu", realizowany był w latach 2018-2021 przez konsorcjum w składzie Uniwersytet Adama Mickiewicza Wydział Biologii (koordynator projektu) oraz PCSS (partner technologiczny).
Warsztaty motion capture w PSNC Future Labs
2022-11-28
26 listopada 2022 roku w przestrzeni Art&Science odbyły się warsztaty dotyczące technologii motion capture. Podczas jednodniowego wydarzenia zaprezentowane zostały trzy pokazy. Warsztaty zorganizowane zostały we współpracy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego ze Stowarzyszeniem Animatsuri oraz VocaLive.
PCSS na ISC 2022 – Where innovation is everyday
2022-06-07
Tegoroczne stoisko PCSS na wystawie konferencji ISC 2022 poświęcone było wykorzystaniu infrastruktury danych oraz HPC (High Performance Computing) do budowy usług IT, wsparcia zarówno projektów z Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej, jak i kluczowych projektów europejskich z mapy ESFRI (European Strategy Forum for Research Infrastructure).
Platforma doradcza eDWIN ze Złotym Medalem!
2022-12-15
Platforma doradcza eDWIN, której pomysłodawcą jest Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, została nagrodzona Złotym Medalem Grupy Międzynarodowych Targów Poznańskich. Nagroda jest przyznawana produktom wyróżniającym się innowacyjnością w oparciu o autorskie rozwiązana.
7. edycja Europejskiej Sesji Internetowej Chirurgii Laryngologicznej Live
2022-11-23
23 listopada 2022 r. w Centrum Badawczym Polskiego Internetu Optycznego, siedzibie Poznańskiego Centrum Superkompterowo-Sieciowego, odbywa się 7. edycja międzynarodowej sesji Europejskiej Chirurgii Laryngologicznej Live. Organizatorami sesji są Europejskie Towarzystwo Laryngologiczne, Klinika Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, a także Wydział Zdrowia i Spraw Socjalnych Urzędu Miasta Poznania.
Wideo: Przedstawiciele PCSS na scenie IMPACT’22
2022-05-13
Konferencja Impact to nie tylko przestrzeń do rozmów i dyskusji branżowych, mających realny wpływ na przyszłość. To wyjątkowe miejsce, w którym spotyka się biznes, nauka, nowoczesne technologie i administracja publiczna. Do dwudniowej dyskusji włączyli się przedstawiciele z największych światowych marek. PCSS, który był partnerem wspierającym wydarzenie, reprezentowali dr inż. Cezary Mazurek, dr Mikołaj Buchwald oraz dr inż. Marcin Lawenda.
Rozpoczęcie postępowań na zakup licencji Wirtualnej Biblioteki Nauki
2022-11-17
W związku z decyzją Ministerstwa Edukacji i Nauki o przyznaniu środków na realizację zadania polegającego na dostarczeniu w 2022 roku dostępu do zagranicznych baz czasopism naukowych i baz bibliograficznych o największym zasięgu międzynarodowym, informujemy, że Instytut Chemii Bioorganicznej PAN Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe rozpoczyna postępowania na zakup licencji w ramach Wirtualnej Biblioteki Nauki (WBN).
Gala finałowa konkursu „Superbohaterowie w walce z pandemią”
2022-11-21
21 listopada 2022 r . w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego odbyła się uroczysta gala, wieńcząca konkurs plastyczny "Superbohaterowie w walce z pandemią" dla uczniów szkół podstawowych, zrealizowany w ramach projektu REGIONAL COVID-HUB. Organizatorami konkursu były Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
Wirtualne gospodarstwo – praktyczny pomocnik rolników w ramach platformy eDWIN
2022-04-14
Ostrzeżenia przed załamaniem pogody, szkodnikami i zagrożeniami na polu, szybki kontakt z doradcą rolniczym oraz porady, kiedy i w jakiej ilości stosować środki ochrony roślin – to tylko niektóre zalety e-usługi „Wirtualne gospodarstwo”, która będzie dostępna w ramach platformy doradczej eDWIN.
Rolnicza aplikacja eDWIN całkowicie dostępna. Każdy może z niej skorzystać
2022-11-02
Bezpłatna aplikacja eDWIN, która ułatwia codzienną pracę na polu, jest już całkowicie dostępna. Skorzystać mogą z niej zarówno rolnicy, jak i samorządy, instytucje naukowe oraz każdy z nas. Wraz z końcem października uruchomione zostały dwie ostatnie usługi w ramach platformy eDWIN, którymi są „Śledzenie pochodzenia produktów” oraz „Raportowanie zagrożeń”.
Hackathon klimatyczny PLANET-ON w PSNC Future Labs
2022-11-18
Przez dwa weendowe dni - 19 i 20 listopada 2022 roku - w przestrzeniach PSNC Future Labs przy ulicy Zwierzynieckiej 20 w Poznaniu trwać będzie druga edycja międzynarodowego hakathonu klimatycznego PLANET-ON. Na najlepszych pomysłodawców czekają atrakcyjne nagrody.
Projekt INSENSION: Większa niezależność dla osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym
2022-04-05
Dla osób ze znaczną niepełnosprawnością intelektualną i wieloma niepełnosprawnościami fizycznymi interakcje z otoczeniem są niezwykle trudne. W większości przypadków osoby te, z uwagi na problemy fizyczne czy sensoryczne, są zależne od rodziny i opiekunów, którzy pomagają im nawet w podstawowych, codziennych czynnościach. Wsparciem dla takich osób ma być, współtworzona przez PCSS, platforma informatyczna INSENSION.