PCSS wspierał XXIII Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych

PCSS wspierał XXIII Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych

Po prawie 90 latach, Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych ponownie zawitał do Polski, tym razem gospodarzem wydarzenia był Poznań. Trwający przez tydzień Kongres (21-27.08.2022 r.) był technologicznie wspierany przez PCSS, a podczas towarzyszącej mu wystawy zaprezentowano projekty i usługi realizowane z myślą o środowiskach związanych z naukami humanistycznymi.

Międzynarodowy Komitet Nauk Historycznych (ICHS) powołano do życia w 1926 r. jako organizację pozarządową, którą tworzą komitety narodowe, reprezentujące kraje członkowskie oraz komisje specjalistyczne zajmujące się konkretnymi dziedzinami badań. Głównym celem Komitetu jest promowanie nauk historycznych poprzez współpracę międzynarodową. Komitetowi powierzono organizowanie co pięć lat kolejnych kongresów, we współpracy z historykami z kraju-gospodarza. W przeszłości kongres odbył się w Polsce tylko raz, w 1933 r. w Warszawie.

Tegoroczny zjazd miłośników nauki historycznych był wyjątkowy pod kilkoma względami; przede wszystkim, dzięki prowadzonej przez PCSS bezpośredniej transmisji, w wydarzeniu mogli wziąć uczestnicy online, w tym z tak odległych zakątków świata jak z Nigeria, USA czy Chiny. W realizacji wykorzystano 3 kamery HD z pełną obsługą realizacyjną wizji i dźwięku.

Na towarzyszącej Kongresowi wystawie Poznańskie Centrum zaprezentowało stoisko, na którym przedstawiono realizowane obecnie projekty: DARIAH-PL, narzędzie DInGO, Federacja Bibliotek Cyfrowych oraz usługi skanowania (skanery 3D, chmury punktów) oraz wizualizacji (VR, 360) obiektów muzealnych. Kontekst historyczny działalności PCSS uzupełnił projekt Ułani, w ramach którego została stworzona interaktywna aplikacja edukacyjna „Dzieci Poznania. Dzieje 15. Pułku Ułanów Poznańskich”.