Polskie superkomputery na liście TOP 500

Polskie superkomputery na liście TOP 500
W najnowszym rankingu TOP500, ogłoszonym podczas trwającej w Hamburgu ACM/IEEE Supercomputing Conference (17-21.06.2012 r.), znalazło się pięć polskich superkomputerów. Wśród nich nadal „króluje” Klaster ZEUS Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH w Krakowie.

Projekt TOP500 został zapoczątkowany w 1993 roku w celu zapewnienia wiarygodnej podstawy do śledzenia trendów w systemach komputerowych o wysokiej wydajności. Ranking miejsc, w których pracuje 500 najpotężniejszych systemów komputerowych na świecie, publikowany jest na dwóch konferencjach naukowych: w czerwcu na ACM/IEEE Supercomputing Conference i w listopadzie na International Supercomputing Conference. Lista zawiera wiele informacji, w tym specyfikację systemu i główne obszary jego zastosowań.

W tegorocznym, czerwcowym rankingu, zwyciężył superkomputer Sequoia ze Stanów Zjednoczonych (DOE/NNSA/LLNL), detronizując japoński superkomputer Fujitsu (RIKEN Advanced Institute for Computational Science (AICS). W pierwszej dziesiątce w zestawieniu znalazły się trzy maszyny z USA, po dwie z Chin i Niemiec oraz po jednym przedstawicielu z Japonii, Włoch i Francji.

Wśród najlepszych nie zabrakło również przedstawicieli z Polski. Nadal „króluje” Zeus Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH w Krakowie (spadek o jedną pozycję – z 88. na 89.). Poprawę, po dodaniu kolejnych rdzeni, zanotował superkomputer z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (Rackable C1103-G15, Opteron 6234 12C 2.40 GHz, Infiniband QDR) wspinając się z 298. miejsca na 233. Superkomputer Galera Plus Gdańskiego Uniwersytetu Technologocznego (CI Task) zajął miejsce 447. (spadek z 279), a Boreas z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego w Warszawie uplasował się na 462. pozycji (poprzednio 296.) Poza naukowymi klastrami obliczeniowymi na liście TOP500 na miejscu 398. znalazł się Cluster Platform Grupy Allegro (poprzednio 348. pozycja).

Najnowsza lista TOP 500 dostępna jest tutaj.