
Celem głównym i bezpośrednim projektu jest utworzenie krajowej infrastruktury dla badań fizykochemicznych nad dziedzictwem kulturowym, która będzie odpowiadać zidentyfikowanym potrzebom szerokiego grona odbiorców i będzie komplementarna do istniejącej bazy badawczej oraz istniejącej w Polsce infrastruktury B+R. Projekt będzie realizowany na terenie Polski poza regionem warszawskim stołecznym, w czterech województwach (woj. wielkopolskie, woj. kujawsko-pomorskie, woj. małopolskie, woj. dolnośląskie) należących do regionów przejściowych i słabiej rozwiniętych. Grupami docelowymi projektu będą członkowie Konsorcjum Projektowego, jednostki naukowo-badawcze, podmioty publiczne (w szczególności instytucje zajmujące się ochroną i konserwacją zabytków materialnego dziedzictwa kulturowego), organizacje pozarządowe, a także podmioty gospodarcze. Dotyczy to jednostek zarówno krajowych, jak i zagranicznych.
Polska infrastruktura dla badań nad dziedzictwem kulturowym – ERIHS.PL składać się będzie z następujących kluczowych rozproszonych laboratoriów:
- Laboratorium pozyskiwania danych fizykochemicznych wspierające prowadzenie analiz obiektów dziedzictwa kulturowego w trybie mobilnym lub stacjonarnym.
- Laboratorium przestrzeni danych surowych i pochodnych oferujące bezpieczne i prywatne przestrzenie składowania danych zgodne z założeniami FAIR.
- Laboratorium kontekstualizacji, modelowania i prezentacji danych oferujące dostęp do danych pochodnych (przetworzonych danych surowych) oraz danych kontekstowych w modelu cyfrowego bliźniaka HDT wraz z modułami prezentacji i wizualizacji.
- Laboratorium analityki danych obejmujące specjalizowane komponenty infrastruktury do przetwarzania danych pochodzących z pozostałych laboratoriów, np. mechanizmy monitorowania zagrożeń obiektów dziedzictwa oraz planowania działań zaradczych.
Wykorzystanie infrastruktury, będącej głównym rezultatem projektu, będzie możliwe zarówno na poziomie krajowych, jak i międzynarodowych projektów badawczo-naukowych oraz przy realizacji przedsięwzięć we współpracy z partnerami komercyjnymi. Rezultaty projektu, takie jak usługi pozyskiwania i zarządzania danymi fizykochemicznymi, wsparcie działań restauratorsko/konserwatorskich i z zakresu prewencji konserwatorskiej, czy wizualizacji danych fizykochemicznych w znaczący sposób przyczynią się do przyśpieszenia procesu usuwania barier stojących przed naukami z obszaru dziedzictwa (ang. heritage science), zwiększenia dostępu do danych naukowych dla osób z niepełnosprawnościami oraz pozytywnie wpłyną na realizację polityki równości szans.
Lider:
- ICHB PAN PCSS – Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu.
Partnerzy:
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu,
- Uniwersytet Jagielloński w Krakowie,
- Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni Polskiej Akademii Nauk,
- Akademia Górniczo-Hutnicza,
- Uniwersytet Wrocławski.
Instytucja Finansująca: Unia Europejska w ramach działania 2.4 w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki nr FENG.02.04-IP.04-0006/24-00.
Wartość projektu:
37 698 110,31 zł.
Dofinansowanie: Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI) w ramach programu FENG:
29 295 708,40 zł.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie