Safe-Home: nieinwazyjny system monitorowania stanu zdrowia i samopoczucia osób starszych

Safe-Home: nieinwazyjny system monitorowania stanu zdrowia i samopoczucia osób starszych

Safe-Home to międzynarodowy projekt, w którym udział biorą instytucje naukowe, uniwersytety, a także przedsiębiorcy z Portugalii, Korei Południowej, Czech oraz Polski, którą reprezentuje Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz firma medvc.eu Sp. z o.o.  Nieinwazyjny system monitorowania stanu zdrowia i samopoczucia osób starszych w programie „Europa Minha” przybliża portugalska telewizja TV RTP.

Praca polskiego konsorcjum, koncentruje się na stworzeniu aplikacji wideokonferencyjnej dla sytuacji alarmowych. Platforma SAFE-HOME, korzystając z danych z różnego rodzaju czujników oraz algorytmów sztucznej inteligencji, potrafi wykrywać sytuacje alarmowe, w jakich może znaleźć się osoba starsza, jak np. jej upadek oraz inne moduły o ich wystąpieniu. Aplikacja umożliwia korzystanie z różnych urządzeń użytkownika końcowego, takich jak komputer, laptop, tablet lub smartfon, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo i prywatność, aby z domem osoby starszej mogły połączyć się tylko wyznaczone osoby i tylko w sytuacjach alarmowych. Aplikacja działa również w drugą stronę i umożliwia osobom starszym nawiązanie połączenia, poprzez wysłanie prośby kontaktu do opiekuna.

Działanie platformy Safe Home można poznać m.in. w programie „Europa Minha”  przygotowanym przez portugalską telewizję: https://www.rtp.pt/play/p11991/e720086/europa-minha.