Stoisko PCSS na SC’23 prezentuje podstawy działania systemu oraz zdalne demo funkcjonowania

Stoisko PCSS na SC’23 prezentuje podstawy działania systemu oraz zdalne demo funkcjonowania

Brytyjski producent komputerów kwantowych ORCA Computing został wybrany przez PCSS, by dostarczyć Centrum dwa komputery ORCA Computing PT-1, których konstrukcja oparta jest na kwantowych systemach fotonicznych. Systemy, które sfinansowano z krajowego projektu, zostaną zainstalowane w centrum komputerów dużej mocy w Poznaniu. Ich wprowadzenie przyspieszy prace oparte na obliczeniach kwantowych w takich dziedzinach jak biologia, chemia i uczenie maszynowe.

PCSS jest znany na całym świecie ze swojej informatycznej infrastruktury, która znajduje zastosowanie w technologiach naukowych, informacyjnych oraz komunikacyjnych. Kwantowy system ORCA Computing’s PT-1 zostanie zintegrowany z dotychczasową infrastrukturą komputerów dużej mocy, by wspomóc i rozwinąć kluczowe badania naukowe oraz innowacje w przemyśle.

Zdaniem Krzysztofa Kurowskiego, Zastępcy Pełnomocnika Dyrektora IChB PAN ds. PCSS, “Dostępność na miejscu dwóch komputerów kwantowych z firmy ORCA Computing to kamień milowy w działalności PCSS i spełnienie naszej wizji rozproszonych obliczeń klasyczno-kwantowych. Bezpośredni dostęp do tej technologii przyspieszy jej zrozumienie i ułatwi rozwój nowych aplikacji opartych hybrydowym przetwarzaniu klasyczno-kwantowym.”

Działanie komputera ORCA PT jest oparte na bozonicznym próbkowaniu przy użyciu fotonów o długości fali z pasma telekomunikacyjnego. Uzyskane dzięki temu wyniki obliczeń składają się na bardzo złożone statystyki, które znajdą zastosowanie w aplikacjach używanych do uczenia maszynowego oraz optymalizacji. Co ciekawe, system ten może zostać łatwo zintegrowany z klasycznymi rozwiązaniami komputerów dużej mocy i wyposażony w rozwiązania z środowiska Python do rozwijania oprogramowania (Software Development Kit). Zestaw ten wspiera hybrydowe-klasyczno/kwantowe algorytmy, przeznaczone do współpracy z procesorami graficznymi oraz kwantowymi.

Technologia zastosowana w komputerze ORCA wykorzystuje jako nośnik informacji pojedyncze fotony (pojedyncze „cząstki” światła). Dzięki temu system może w bardzo prosty sposób wejść w interakcję z technologiami sieciowymi, a jego struktura staje się modularna, “elastyczna”, łatwa w aktualizacji. Użycie przez ten komputer zastrzeżonej prawnie technologii multipleksowania do celów dostosowania parametrów czasowych, częstotliwościowych, oraz sterowania drogą poruszania się pojedynczych fotonów, pozwala na ogromne skondensowanie danych, a co za tym idzie zrealizowanie kwantowego przetwarzania danych na pełną skalę przy użyciu o wiele mniejszej liczby komponentów.

Systemy PT-1 zostały zakupione w ramach projektu EUROHPC-PL, a ich instalacja w PCSS i integracja z komputerami dużej mocy planowana jest na listopad i grudzień 2023. Odegrają one ogromne znaczenie w kwantowym przetwarzaniu danych oraz kwantowej komunikacji, które konsekwentnie rozwijane są w Centrum. W projekcie EuroHPC-PL systemy ORCA będą pełnić rolę zaawansowanych kwantowych akceleratorówa. Wszystko odbędzie się przy pełnej integracji z dotychczasowym “środowiskiem” Specjaliści z Centrum pracują obecnie nad odpowiednim oprogramowaniem integracji oraz scenariuszami wykorzystania systemów ORCA.