Spotkanie europejskich zespołów dbających o wydajność sieci

Spotkanie europejskich zespołów dbających o wydajność sieci
Przy okazji konferencji TERENA spotykają się także specjalistyczne grupy zadaniowe (task forces) skupiające specjalistów sieci naukowych. Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem TNC’2010 Wilno gościło techników sieciowych zajmujących się utrzymaniem wysokiej wydajności całej europejskiej sieci na potrzeby specjalizowanych, wymagających aplikacji badawczych.
Performance Enhancement and Response Team (PERT), bo tak nazywa się owa międzynarodowa grupa skupiona wokół projektu paneuropejskiej sieci naukowej GEANT, zajęła się tym razem problemem nowych wyzwań, jakie stawiają użytkownicy sieci akademickich. Zauważono bowiem, że mając problem z transferem dużych plików w sieciach kampusów uniwersyteckich, by podzielić się danymi z grupą użytkowników wykorzystuje się coraz częściej technologię sieci Peer-To-Peer, takich jak Kazaa czy Torrent. W tym modelu, w odróżnieniu od powszechnie stosowanej idei „klient-serwer”, każdy komputer staje się serwerem usługi. To może zmieniać obraz przepływu danych, powodując problemy z wydajnością sieci i poszukiwania skutecznych rozwiązań przez inżynierów nadzorujących pracę sieci.

Grupy PERT skupione w projekcie GEANT mają na celu integrację i tworzenie wspólnych procedur dla podobnych problemów w poszczególnych Centrach Zarządzania Siecią (NOC) w sieciach akademickich. Taki wspólny zestaw zasad i reguł nazwano kryptonimem eduPERT. „Jak do tej pory, w projekcie uczestniczy osiem sieci krajowych, planujemy zaprosić do współpracy do końca roku następne dziesięć ośrodków” – przekonuje Bartosz Gajda, koordynator PERT w projekcie GEANT. Jest on jednocześnie przedstawicielem polskiej sieci naukowej PIONIER w tym godnym uwagi przedsięwzięciu.