Start Poznańskiej Przestrzeni Współpracy ZOO

Start Poznańskiej Przestrzeni Współpracy ZOO
To pierwszy tego typu projekt w Polsce! 6 października 2011 roku, swoje podwoje otworzyła Poznańska Przestrzeń Współpracy ZOO, kończąc tym samym 4-dniowy festiwal otwarcia.

Program festiwalu obejmował warsztaty Android, hakaton „API poznan.pl”, spotkania użytkowników Java i Adobe oraz spotkania networkingowe. Podczas festiwalu Przestrzeń ZOO odwiedziło ponad 150 programistów, hakerów i innych osób, związanych z poznańskim środowiskiem IT.

Największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty Android, które zgromadziły dwukrotnie więcej uczestników niż wstępnie przewidywano.

Podczas uroczystego otwarcia – 6 października – można było poznać historię kamienicy na Zwierzynieckiej 20, poznać plany jej zagospodarowania oraz obejrzeć komputerowe wizualizacje fasady obiektu po remoncie. Dr Maciej Stroiński, Z-ca Dyrektora PCSS o kamienicy na Zwierzynieckiej 20 mówił tak – „Wyremontowaliśmy przestrzeń ZOO własnym sumptem podobnie jak wcześniej dach. Kosztowało nas to sporo wyrzeczeń, ale wierzę, że jest to jedna z naszych najlepszych inwestycji oraz że znajdziemy środki i energię do odnowienia całego obiektu.” W kamienicy przy ul. Zwierzynieckiej oprócz Przestrzeni ZOO mają powstać: pracownia digitalizacji dziedzictwa kulturowego, otwarte laboratoria – inteligentne mieszkanie i szkoła przyszłości oraz przestrzeń współpracy społecznej.

W czwartek wręczono też nagrodę główną hakatonu „API poznan.pl” – tablet Samsung 10.1 o wartości 2300zł. Nagrodę wręczyli Sekretarz Poznania, p. Stanisław Tamm oraz Prezes Wielkopolskiego Klastra Teleinformatycznego, prof. Jan Węglarz. Konkurs zwyciężyli Bernard Latanowicz oraz Marcin Dębowiak, którzy napisali aplikację POZRUN, przeznaczoną dla poznańskich biegaczy. Aplikacja mobilna POZRUN potrafi zlokalizować biegacza i odtwarza treści audio, opisujące otaczające biegacza obiekty i związane z nimi wydarzenia. W wersji bezpłatnej aplikacja może odtwarzać reklamy pobliskich sklepów i restauracji.

Po wręczeniu nagrody Sekretarz Stanisław Tamm i prof. Jan Węglarz nawiązali do śmierci jednego ze światowych autorytetów IT, Steve’a Jobs’a. Sekretarz Tamm wspomniał o jego dokonaniach, a Profesor Węglarz wyraził nadzieję, że Przestrzeń ZOO pozwoli kreatywnym Poznaniakom naśladować i powielać sukcesy zmarłego informatyka.

Pozytywnym sygnałem dla ZOO była deklaracja Pana Tomasza Mikołajczaka, Odczytana przez p. Hannę Jeske z Alma SA, w której poznańska firma informatyczna przekazała na działalność Przestrzeni ZOO 30 000zł. Środki te mają być przeznaczone na nagrody w konkursach lub zakup programowalnych urządzeń, które umożliwią programistom w ZOO wyjście poza zwykłe pisanie aplikacji.

Wieczorem od godziny 18:00 trwała mniej oficjalna część otwarcia, podczas której szefowie przestrzeni współpracy (z ang. Coworkin space) z San Francisco, Nowego Jorku i Filadelfii powitali gości ZOO w światowej społeczności coworkingów. Paul Bragiel z domu swoich rodziców w Chicago zachęcał do zakładania firm w oparciu o dobre pomysły biznesowe, a Tony Bacigalupo prosto z plaży w Miami zapewniał, że praca w coworkingu jest wielkim wyzwaniem, które daje wielką frajdę i może stanowić niezwykle ciekawy, alternatywny styl pracy i zarabiania na życie.

Liderzy ZOO, Dariusz Walczak i Adam Olszewski opowiedzieli dlaczego, dla kogo i po co powstała Przestrzeń ZOO. Przestrzeń nie jest przedsięwzięciem komercyjnym i nie jest jej celem zarabianie na wynajmowanych biurkach. Dariusz Walczak zaprosił do ZOO wszystkich, których praca jest związana z programowanie, czyli nie tylko informatyków, lecz również przedstawicieli innych środowisk, korzystających z IT: kultury i sztuki, ekonomii i marketingu, etc. Jak zapewniał Adam Olszewski „Głównym celem powstania ZOO jest umożliwienie współpracy ludziom, którzy mogą i chcą wnieść do przestrzeni swoją wiedzę i umiejętności. Nie chodzi nam o to, aby siedziało tu dużo zamkniętych w sobie programistów, lecz aby w ZOO powstawały ciekawe wspólne projekty z potencjałem biznesowym.”

Festiwal przyciągnął sporo mediów i był na żywo transmitowany do Internetu w jakości HD przez zespół telewizji naukowej Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.