Supercomputing 23: I am HPC

Supercomputing 23: I am HPC

Od 12 do 17 listopada 2023 roku w Denver odbywać się będzie największa na świecie konferencja, skupiająca międzynarodowe środowisko HPC – Supercomputing. Jedynymi przedstawicielami polskiego środowiska naukowego podczas tego wydarzenia będą Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz Konsorcjum PIONIER.

„30 lat innowacji dla nauki w Polsce” pod tym hasłem, na stoisku numer 1809 PCSS wspólnie z Konsorcjum PIONIER zaprezentuje najnowsze osiągnięcia w dziedzinie obliczeń kwantowy, a także usługi i aplikacje realizowane w ramach projektów badawczych z zakresu nauk cyfrowych, przemysłu i innowacji społecznych, takie jak PRACE-LAB, PRACE-LAB2, TEXTAROSSA oraz HiDALGO2.

Na stoisku zaprezentowany zostanie po raz pierwszy system fotoniki kwantowej ORCA Computing PT-1. Jego działania opiera się na tzw. bozonicznym próbkowaniu. Jednym z głównych elementów jest źródło pojedyńczych fotonów oraz zespół programowalnych obowodów służących jako pamięć kwantowa. Wyniki obliczeń maszyny są złożonym zestawem statystyk (liczba pojedynczych fotonów oraz oraz ich rozkład statystyczny). System PT może zostać zintegrowany z klasycznym systemem obliczeń HPC oraz posiada zestaw specjalistycznych narzędzi programistycznych. Oprogramowanie obsługuje hybrydowe algorytmy – kwantowe i klasyczne które korzystają z jednostek QPU i GPU. System może być wykorzystany w szeregu scenariuszach takich jak: uczenie maszynowe, cyberbezpieczeństwo, chemia, HPC, energetyka, przemysł, usługi finansowe oraz obronność. System jest szczególnie przydatny w optymalizacji kombinatorycznej, modelowaniu generatywnym oraz klasyfikacji obrazów.

Bezpośrednią relację, zdjęcia oraz materiały informacyjne przygotowane na stoisko można śledzić na specjalnie przygotowanej stronie: https://www.psnc.pl/supercomputing-23.