15 listopada 2023 r. w Centrum Badawczym Polskiego Internetu Optycznego, siedzibie Poznańskiego Centrum Superkompterowo-Sieciowego, odbędzie się 8. edycja międzynarodowej sesji Europejskiej Chirurgii Laryngologicznej Live. Organizatorami sesji są Europejskie Towarzystwo Laryngologiczne, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, a także Wydział Zdrowia i Spraw Socjalnych Urzędu Miasta Poznania.
W wydarzeniu wezmą udział najwięksi specjaliści z prestiżowych europejskich ośrodków z Hiszpanii (prof. I. Vilaseca (Barcelona), Włoch (prof. G. Peretti (Genoa), Francji (prof. A. Giovanni (Marseille, prof. J. P. Marie (Rouen), Luksemburga (prof. M. Remacle (Luxembourg), Niemiec (prof. S. Lang (Essen), prof. M. Hess (Hamburg), prof. Ch. Arens (Giessen), Wielkiej Brytanii (dr Y. Karagama (London) i oczywiście z Polski (prof. M. Wierzbicka (Wrocław). Podczas połączeń „na żywo” każdy ze specjalistów chirurgów-laryngologów wykona w swojej klinice operacje laryngologiczne z zakresu raka krtani, łagodnej patologii krtani, rozwarstwienia szyi, fonochirurgii i innych. Łącznie, w ramach wydarzenia, jednego dnia odbędzie się blisko 20. operacji.
Pierwsza tego typu sesja (1st European Laryngological Live Surgery Broadcast) odbyła się 2 grudnia 2015 roku, gromadząc widzów z najdalszych zakątków świata. Jej celem było pokazanie najnowszych metod operacyjnych stosowanych przez chirurgów z czołowych europejskich klinik laryngologicznych. Podobnie będzie i tym razem.
Kliniki, biorące udział w wydarzeniu, będą ze sobą połączone poprzez platformę zdalnej współpracy medycznej medVC, umożliwiającą wielopunktową komunikację audio-wideo w czasie rzeczywistym. medVC pozwala na wielostrumieniową transmisję wideo z kamer operacyjnych, mikroskopów, endoskopów oraz innych urządzeń medycznych w jakości High Definition (HD). Dzięki takiemu połączeniu chirurdzy z klinik będą w ciągłym kontakcie podczas całej sesji oraz będą mogli wymieniać się spostrzeżeniami i wzajemnie przekazywać sobie wiedzę. W celu spotęgowania efektu edukacyjnego, cała sesja będzie również nadawana w jakości HD przez Internet z wykorzystaniem Platformy Naukowej Interaktywnej Telewizji PlatonTV, której operatorem jest PCSS.
Transmisje z sal operacyjnych wraz moderacją ze studia PCSS na żywo będzie można śledzić on-line od godz. 9.00 do 15.00.
Transmisja dostępna jest na stronie wydarzenia.
Dr hab. Luiza Handschuh została nowym dyrektorem IChB PAN
2023-11-29
Komisja Konkursowa ds. przeprowadzenia konkursu na stanowisko dyrektora Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w wyniku postępowania konkursowego, wyłoniła kandydaturę dr hab. Luizy Handschuh, prof. ICHB PAN na stanowisko dyrektora Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN. Pani profesor została powołana na 4-letnią kadencję, która rozpocznie się 1 grudnia 2023 r.
Podpisano „Deklarację prostego języka”
2023-11-24
Podczas V Forum Prostego Języka „Prosto i Kropka” zorganizowanego w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, podpisano "Deklarację prostego języka". Dokument podpisało kilkanaście instytucji w tym, reprezentowane przez Roberta Pękala, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Urząd Miasta Poznania oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.
Cezary Mazurek otrzymał nominację do Rady Dyrektorów GÉANT
2023-11-22
Na ostatnim, listopadowym zebraniu GÉANT General Assembly (GA) w drodze głosowania wybrano czterech nowych członków Rady Dyrektorów GÉANT. Nominację do tego prestiżowego grona otrzymał dyrektor Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego - dr inż. Cezary Mazurek.
System przechowywania danych HPC w PCSS po raz pierwszy na liście IO500 SC23
2023-11-16
System przechowywania danych HPC (High performance computing) zbudowany i obsługiwany przez PCSS (Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe) znalazł się na prestiżowej liście IO500, która porównuje najszybsze systemy przechowywania danych HPC na świecie. PCSS osiągnął 10. pozycję w kategorii Production oraz pozycję 161. na liście Full.
Nagroda dla EDIH HPC4Poland
2023-11-10
Europejski Hub Innowacji Cyfrowych (ang. European Digital Innovation Hub - EDIH) HPC4Poland, którego liderem jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, otrzymał nagrodę BDVA i-Space Gold, przyznawaną za jakość i wysoki poziom zaawansowania dostępnych badań i innowacji w hubach na terenie Europy.
DIH4AI: konsorcjum w ramach projektu AIM2ASSIST
2023-10-25
MASTA, MCH Polska oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe łączą siły w mini konsorcjum, by wspólnie pracować nad rozwiązaniami, które poszerzą katalog DIH4AI – dostępnych komponentów i narzędzi AI.
PCSS zademonstrowało integrację środowiska MathWorks MATLAB i Qiskit do uruchamiania symulacji na systemach kwantowych IBM
2023-12-05
Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, jako Centrum Innowacji IBM Quantum w Polsce, aktywnie uczestniczyło w tegorocznej edycji IBM Quantum Summit i IBM Practitioners Forum 2023, prezentując swój zakres badań i osiągnięcia w dziedzinie obliczeń kwantowych. PCSS aktywnie wspiera badania nad obliczeniami kwantowymi, benchmarking i integrację z klasyczną infrastrukturą oraz usługami HPC w Polsce w różnych scenariuszach wykorzystania i obszarach zastosowań.
Konferencja „Przyszłości PIONIER.TV”
2023-11-24
Podsumowanie dotychczasowej działalności oraz plany na przyszłość były głównym tematem, zorganizowanej 22 listopada 2023 r. w siedzibie PCSS, konferencji dotyczącej PIONIER.TV. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele zespołów telewizyjnych, powołanych przy Miejskich Sieciach Komputerowych zrzeszonych w Konsorcjum PIONIER.
Warsztaty Intel oneAPI w PCSS
2023-11-24
22 i 23 listopada 2023 r. w siedzibie PCSS odbyło się szkolenie użytkowników komputerów dużej mocy PRACE-LAB2. Specjaliści z firmy Intel przekazywali wiedzę na temat możliwości nowych narzędzi, wspierających przetwarzanie hybrydowe w systemach wyposażonych w akceleratory sprzętowe. Warsztaty poprowadził Stephen Blair-Chappell – niezależny konsultant i certyfikowany instruktor Intel oneAPI.
Zapraszamy na webinar dotyczący Bibliotek Cyfrowych
2023-11-21
We wtorek, 28 listopada 2023 roku zapraszamy na webinar zatytułowany "Kolejny krok milowy w rozwoju polskich Bibliotek Cyfrowych”, skierowany do osób zainteresowanych digitalizacją zbiorów. Podczas wydarzenia uczestnicy dowiedzą się jak skutecznie i atrakcyjnie zaprezentować unikalne zbiory w cyfrowej postaci. Spotkanie poprowadzą przedstawiciele Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy PCSS.
VIII Forum BioGIS – System Informacji Przestrzennej w badaniach różnorodności biologicznej
2023-11-20
29 i 30 listopada 2023 r. na Collegium Biologicum UAM, Kampus Morasko w Poznaniu odbędzie się konferencja „VIII Forum BioGIS - System Informacji Przestrzennej w badaniach różnorodności biologicznej”. Jest ona organizowana przy udziale Wydziału Biologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, PCSS oraz Esri Polska. Tematyka wydarzenia obejmuje transformację historycznych danych przyrodniczych do cyfrowych baz danych przestrzennych oraz ich wykorzystanie w nauce, edukacji i ochronie przyrody.
Sezon na humanistykę cyfrową: Infrastruktura badawcza Dariah.Lab dostępna dla Poznaniaków
2023-11-17
21 i 22 listopada UAM, PCSS, Politechnika Poznańska oraz Instytut Badań Literackich PAN otwierają swoje drzwi dla wszystkich, którzy interesują się kulturą, sztuką, historią i nowymi technologiami. W tych miejscach będzie można sprawdzić efekty pracy laboratoriów Dariah.Lab, stworzonych w ramach ogólnopolskiego projektu DARIAH-PL, poświęconego sztuce i humanistyce w wersji cyfrowej. Narzędzia i rozwiązania stworzone w tych jednostkach oparte są w dużej mierze na sztucznej inteligencji.
Stoisko PCSS na SC’23 prezentuje podstawy działania systemu oraz zdalne demo funkcjonowania
2023-11-14
Brytyjski producent komputerów kwantowych ORCA Computing został wybrany przez PCSS, by dostarczyć Centrum dwa komputery ORCA Computing PT-1, których konstrukcja oparta jest na kwantowych systemach fotonicznych. Systemy, które sfinansowano z krajowego projektu, zostaną zainstalowane w centrum komputerów dużej mocy w Poznaniu. Ich wprowadzenie przyspieszy prace oparte na obliczeniach kwantowych w takich dziedzinach jak biologia, chemia i uczenie maszynowe.
Safe-Home: nieinwazyjny system monitorowania stanu zdrowia i samopoczucia osób starszych
2023-10-31
Safe-Home to międzynarodowy projekt, w którym udział biorą instytucje naukowe, uniwersytety, a także przedsiębiorcy z Portugalii, Korei Południowej, Czech oraz Polski, którą reprezentuje Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz firma medvc.eu Sp. z o.o. Nieinwazyjny system monitorowania stanu zdrowia i samopoczucia osób starszych w programie "Europa Minha" przybliża portugalska telewizja TV RTP.
Badania PCSS i UAM: jak COVID-19 wpłynął na aktywności na świeżym powietrzu?
2023-07-27
W ramach współpracy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego z Uniwersytetem im. A. Mickiewicza w Poznaniu przeprowadzono badania mające na celu przedstawienie modeli amatorskiego uprawiania sportu podczas ograniczeń COVID-19, dotyczących aktywności na świeżym powietrzu. Wyniki badań opublikowano w najnowszym numerze czasopisma uniwersyteckiego "Człowiek i społeczeństwo".
O PCSS i projekcie INSENSION w „Psychology Today”
2023-07-24
W najnowszym wydaniu amerykańskiego dwumiesięcznika "Psychology Today" ukazał się wywiad z Edem Fennellem, z którym współpracuje Michał Kosiedowski - Kierownik Działu Usług Internetu Przyszłości PCSS, przygotowując kolejne etapy prac w projektach rozwijających technologię wsparcia interakcji z otoczeniem osób z głęboką wieloraką niepełnosprawnością intelektualną. Zachęcamy do lektury artykułu.
Wywiad z Bartoszem Belterem na temat infrastruktur badawczych i roli SLICES w Europie
2023-06-03
SLICES jest nową infrastrukturą badawczą na mapie drogowej ESFRI, zrzeszającą 21 partnerów z 14 krajów. Celem aktualnych prac w konsorcjum jest zapewnienie wsparcia ze strony krajów członkowskich oraz Komisji Europejskiej w procesie budowy nowoczesnej infrastruktury badawczej do badań o zasięgu europejskim. Bartosz Belter - Kierownik Działu Sieci Nowych Generacji PCSS udzielił wywiadu, przybliżając specyfikę projektu.
Raport Quantum Computing ’22
2023-01-03
Zapraszamy do zapoznania się z efektami działalności Polskiego Węzła Obliczeń Kwantowych – IBM Quantum w ramach pierwszego etapu działalności w 2022 roku. Dokument jest wynikiem współpracy wielu zespołów naukowo-badawczych w kraju i powstał na bazie wykonanych zadań analitycznych, programistycznych i eksperymentalnych z wykorzystaniem dostępu do infrastruktury zasobów komputerów kwantowych IBM Quantum.
Dr hab. Luiza Handschuh została nowym dyrektorem IChB PAN
2023-11-29
Komisja Konkursowa ds. przeprowadzenia konkursu na stanowisko dyrektora Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w wyniku postępowania konkursowego, wyłoniła kandydaturę dr hab. Luizy Handschuh, prof. ICHB PAN na stanowisko dyrektora Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN. Pani profesor została powołana na 4-letnią kadencję, która rozpocznie się 1 grudnia 2023 r.
PCSS zademonstrowało integrację środowiska MathWorks MATLAB i Qiskit do uruchamiania symulacji na systemach kwantowych IBM
2023-12-05
Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, jako Centrum Innowacji IBM Quantum w Polsce, aktywnie uczestniczyło w tegorocznej edycji IBM Quantum Summit i IBM Practitioners Forum 2023, prezentując swój zakres badań i osiągnięcia w dziedzinie obliczeń kwantowych. PCSS aktywnie wspiera badania nad obliczeniami kwantowymi, benchmarking i integrację z klasyczną infrastrukturą oraz usługami HPC w Polsce w różnych scenariuszach wykorzystania i obszarach zastosowań.
Stoisko PCSS na SC’23 prezentuje podstawy działania systemu oraz zdalne demo funkcjonowania
2023-11-14
Brytyjski producent komputerów kwantowych ORCA Computing został wybrany przez PCSS, by dostarczyć Centrum dwa komputery ORCA Computing PT-1, których konstrukcja oparta jest na kwantowych systemach fotonicznych. Systemy, które sfinansowano z krajowego projektu, zostaną zainstalowane w centrum komputerów dużej mocy w Poznaniu. Ich wprowadzenie przyspieszy prace oparte na obliczeniach kwantowych w takich dziedzinach jak biologia, chemia i uczenie maszynowe.
Podpisano „Deklarację prostego języka”
2023-11-24
Podczas V Forum Prostego Języka „Prosto i Kropka” zorganizowanego w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, podpisano "Deklarację prostego języka". Dokument podpisało kilkanaście instytucji w tym, reprezentowane przez Roberta Pękala, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Urząd Miasta Poznania oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.
Konferencja „Przyszłości PIONIER.TV”
2023-11-24
Podsumowanie dotychczasowej działalności oraz plany na przyszłość były głównym tematem, zorganizowanej 22 listopada 2023 r. w siedzibie PCSS, konferencji dotyczącej PIONIER.TV. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele zespołów telewizyjnych, powołanych przy Miejskich Sieciach Komputerowych zrzeszonych w Konsorcjum PIONIER.
Safe-Home: nieinwazyjny system monitorowania stanu zdrowia i samopoczucia osób starszych
2023-10-31
Safe-Home to międzynarodowy projekt, w którym udział biorą instytucje naukowe, uniwersytety, a także przedsiębiorcy z Portugalii, Korei Południowej, Czech oraz Polski, którą reprezentuje Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz firma medvc.eu Sp. z o.o. Nieinwazyjny system monitorowania stanu zdrowia i samopoczucia osób starszych w programie "Europa Minha" przybliża portugalska telewizja TV RTP.
Cezary Mazurek otrzymał nominację do Rady Dyrektorów GÉANT
2023-11-22
Na ostatnim, listopadowym zebraniu GÉANT General Assembly (GA) w drodze głosowania wybrano czterech nowych członków Rady Dyrektorów GÉANT. Nominację do tego prestiżowego grona otrzymał dyrektor Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego - dr inż. Cezary Mazurek.
Warsztaty Intel oneAPI w PCSS
2023-11-24
22 i 23 listopada 2023 r. w siedzibie PCSS odbyło się szkolenie użytkowników komputerów dużej mocy PRACE-LAB2. Specjaliści z firmy Intel przekazywali wiedzę na temat możliwości nowych narzędzi, wspierających przetwarzanie hybrydowe w systemach wyposażonych w akceleratory sprzętowe. Warsztaty poprowadził Stephen Blair-Chappell – niezależny konsultant i certyfikowany instruktor Intel oneAPI.
Badania PCSS i UAM: jak COVID-19 wpłynął na aktywności na świeżym powietrzu?
2023-07-27
W ramach współpracy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego z Uniwersytetem im. A. Mickiewicza w Poznaniu przeprowadzono badania mające na celu przedstawienie modeli amatorskiego uprawiania sportu podczas ograniczeń COVID-19, dotyczących aktywności na świeżym powietrzu. Wyniki badań opublikowano w najnowszym numerze czasopisma uniwersyteckiego "Człowiek i społeczeństwo".
System przechowywania danych HPC w PCSS po raz pierwszy na liście IO500 SC23
2023-11-16
System przechowywania danych HPC (High performance computing) zbudowany i obsługiwany przez PCSS (Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe) znalazł się na prestiżowej liście IO500, która porównuje najszybsze systemy przechowywania danych HPC na świecie. PCSS osiągnął 10. pozycję w kategorii Production oraz pozycję 161. na liście Full.
Zapraszamy na webinar dotyczący Bibliotek Cyfrowych
2023-11-21
We wtorek, 28 listopada 2023 roku zapraszamy na webinar zatytułowany "Kolejny krok milowy w rozwoju polskich Bibliotek Cyfrowych”, skierowany do osób zainteresowanych digitalizacją zbiorów. Podczas wydarzenia uczestnicy dowiedzą się jak skutecznie i atrakcyjnie zaprezentować unikalne zbiory w cyfrowej postaci. Spotkanie poprowadzą przedstawiciele Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy PCSS.
O PCSS i projekcie INSENSION w „Psychology Today”
2023-07-24
W najnowszym wydaniu amerykańskiego dwumiesięcznika "Psychology Today" ukazał się wywiad z Edem Fennellem, z którym współpracuje Michał Kosiedowski - Kierownik Działu Usług Internetu Przyszłości PCSS, przygotowując kolejne etapy prac w projektach rozwijających technologię wsparcia interakcji z otoczeniem osób z głęboką wieloraką niepełnosprawnością intelektualną. Zachęcamy do lektury artykułu.
Nagroda dla EDIH HPC4Poland
2023-11-10
Europejski Hub Innowacji Cyfrowych (ang. European Digital Innovation Hub - EDIH) HPC4Poland, którego liderem jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, otrzymał nagrodę BDVA i-Space Gold, przyznawaną za jakość i wysoki poziom zaawansowania dostępnych badań i innowacji w hubach na terenie Europy.
VIII Forum BioGIS – System Informacji Przestrzennej w badaniach różnorodności biologicznej
2023-11-20
29 i 30 listopada 2023 r. na Collegium Biologicum UAM, Kampus Morasko w Poznaniu odbędzie się konferencja „VIII Forum BioGIS - System Informacji Przestrzennej w badaniach różnorodności biologicznej”. Jest ona organizowana przy udziale Wydziału Biologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, PCSS oraz Esri Polska. Tematyka wydarzenia obejmuje transformację historycznych danych przyrodniczych do cyfrowych baz danych przestrzennych oraz ich wykorzystanie w nauce, edukacji i ochronie przyrody.
Wywiad z Bartoszem Belterem na temat infrastruktur badawczych i roli SLICES w Europie
2023-06-03
SLICES jest nową infrastrukturą badawczą na mapie drogowej ESFRI, zrzeszającą 21 partnerów z 14 krajów. Celem aktualnych prac w konsorcjum jest zapewnienie wsparcia ze strony krajów członkowskich oraz Komisji Europejskiej w procesie budowy nowoczesnej infrastruktury badawczej do badań o zasięgu europejskim. Bartosz Belter - Kierownik Działu Sieci Nowych Generacji PCSS udzielił wywiadu, przybliżając specyfikę projektu.
DIH4AI: konsorcjum w ramach projektu AIM2ASSIST
2023-10-25
MASTA, MCH Polska oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe łączą siły w mini konsorcjum, by wspólnie pracować nad rozwiązaniami, które poszerzą katalog DIH4AI – dostępnych komponentów i narzędzi AI.
Sezon na humanistykę cyfrową: Infrastruktura badawcza Dariah.Lab dostępna dla Poznaniaków
2023-11-17
21 i 22 listopada UAM, PCSS, Politechnika Poznańska oraz Instytut Badań Literackich PAN otwierają swoje drzwi dla wszystkich, którzy interesują się kulturą, sztuką, historią i nowymi technologiami. W tych miejscach będzie można sprawdzić efekty pracy laboratoriów Dariah.Lab, stworzonych w ramach ogólnopolskiego projektu DARIAH-PL, poświęconego sztuce i humanistyce w wersji cyfrowej. Narzędzia i rozwiązania stworzone w tych jednostkach oparte są w dużej mierze na sztucznej inteligencji.
Raport Quantum Computing ’22
2023-01-03
Zapraszamy do zapoznania się z efektami działalności Polskiego Węzła Obliczeń Kwantowych – IBM Quantum w ramach pierwszego etapu działalności w 2022 roku. Dokument jest wynikiem współpracy wielu zespołów naukowo-badawczych w kraju i powstał na bazie wykonanych zadań analitycznych, programistycznych i eksperymentalnych z wykorzystaniem dostępu do infrastruktury zasobów komputerów kwantowych IBM Quantum.