Światowy dzień testów IPv6

Światowy dzień testów IPv6
Przez jeden dzień, tj. 8 czerwca 2011 roku, największe portale internetowe na 24 godziny przełączą się na nowy protokół IPv6. Uczestnictwo zadeklarowały m.in. Google (także YouTube), Facebook, Yahoo!, Akamai oraz Limelight Networks. Do tego grona dołączył również Miejski Informator Multimedialny (www.poznan.pl) tworzony przy współpracy z Poznańskim Centrum Superkomuterowo-Sieciowym.

IPv6 to nowa wersja protokołu IP, której powstanie związane jest głównie z małą liczbą adresów stosowanego obecnie protokołu IPv4. Organizacja ICANN oficjalnie pożegnała IPv4 w lutym br., rozdając ostatnie bloki adresów. W regionie Azji i Pacyfiku rozdzielono już ostatnie pakiety adresów IP w protokole IPv4.

W związku z tym faktem od 8 czerwca 2011r. strona miasta Poznania obsługuje w pełni połączenia protokołu IPv6 (następcy protokołu IPv4) pod specjalnie przeznaczonym do tego adresem http://ipv6.um.poznan.pl

Wejście na stronę powyższą będzie możliwe, jeżeli nasz dostawca Internetu przystosował połączenie do IPv6 oraz jeśli posiadamy adres publiczny zgodny z tym standardem. Aby to sprawdzić, należy przeprowadzić test kompatybilności połączenia internetowego z IPv6. Można to uczynić na stronie http://test-ipv6.com/.