Testy nowego sprzętu zakupionego w ramach DARIAH

Testy nowego sprzętu zakupionego w ramach DARIAH

Zakończyły się, trwające blisko miesiąc prowadzone w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym, eksperymenty i testy nowego sprzętu do cyfryzacji dóbr kultury za pomocą urządzeń i wzorników zakupionych z projektu DARIAH. Testy zakończyły się pozytywnym wynikiem z najwyższą oceną.

Dział Nowych Mediów PCSS testował m.in. nowy aparat Phase One i oprogramowanie Capture One z wzornikami Golden Thread. Testy opierały się na technicznych zaleceniach FADGI (Federal Agencies Digitization Guidelines Initiative, federalna organizacja zajmująca się digitalizacją w USA, wytyczne dotyczą technicznych parametrów i sposobów prowadzenia digitalizacji).

Zakres FADGI ogranicza się do procesu digitalizacji nieruchomych obiektów (obrazów), takich jak: rękopisy, książki, ilustracje graficzne, prace artystyczne, mapy, plany, fotografie czy zdjęcia lotnicze.

We wszystkich testach osiągnęliśmy cztery gwiazdki, więc maksymalną jakość zachowania dóbr kultury. Testy te wykonuje się korzystając ze specjalnego oprogramowania, które to ocenia naszą pracę na podstawie zdjęć wzorników.

Kluczowe w ocenie są takie aspekty jak m.in. równomierność oświetlenia, ostrość i wierność kolorometryczna. Do wyrównania oświetlenia wykorzystaliśmy m.in. luksomierz. Nasze testy trwały około miesiąc i póki co prowadzone były z wykorzystaniem malarstwa pracowników PCSS, którzy przynoszą nam obrazy do digitalizacji.

Całość prac wymaga dużej uważności i precyzji. Jedno zdjęcie powstaje bowiem w wyniku uśrednienia kilku zdjęć. W testach sprzętu brali udział pracownicy Działu Nowych Mediów: Marcin Dąbrowski, Olga Ormańczyk i Piotr Kaźmierski.

Tekst Gabriela Jelonek

Zdjęcia Olga Ormańczyk