Testy transmisji 8K 3D na odległość 17 tys. km w sieci 100Gb/s

Testy transmisji 8K 3D na odległość 17 tys. km w sieci 100Gb/s
Od 26 do 30 października 2015 r. realizowano w PCSS dostawę kamer 8K oraz systemu strumieniowania IP Live firmy SONY zakupionych w ramach wyposażenia Laboratorium Usług Nowych Mediów UHD w Sieciach Optycznych projektu Future ICT.

Na potrzeby testów systemu w warunkach rzeczywistego opóźnienia sieciowego Dział Infrastruktury Sieciowej i Usług zestawił w systemie transmisyjnym, zakupionym w ramach projektu 100NET, łącze o długości 17.382 km o przepustowości 100 Gb/s. Łącze to generowało opóźnienie 85 ms, dzięki czemu możliwe było zasymulowanie rzeczywistych zastosowań transmisji 8K 3D zajmującej pasmo ok. 30 Gb/s.

Zarówno system kamer 8K z wyjściem live, jak i system streamingu IP Live został zaprojektowany, wykonany i dostarczony przez firmę SONY na potrzeby badań nad systemami wysokiej rozdzielczości i transmisji realizowanych przez Dział Nowych Mediów PCSS. W przyszłości planowane są transmisje UHD i demonstracje technologiczne, jak również udostępnienie systemu naukowcom z kraju i z Europy w ramach współpracy przy projektach badawczych. Laboratorium Usług Nowych Mediów UHD w Sieciach optycznych zamierza również utworzyć laboratorium referencyjne dla producentów sprzętu 4K i 8K, jak również firm wykorzystujących zaawansowane technologie związane z wysokimi rozdzielczościami.