Transmisja strumieniowa 8K z Polski do Japonii za pośrednictwem publicznego internetu na odległość 8700 km

Transmisja strumieniowa 8K z Polski do Japonii za pośrednictwem publicznego internetu na odległość 8700 km

W ramach współpracy w projekcie Immersify, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Spin Digital oraz NHK Technologies (firmy będącej wsparciem technologicznym dla NHK, publicznego nadawcy telewizyjnego w Japonii) zademonstrują wspólnie transmisję strumieniową 8K na żywo z Polski do Japonii. Transmisja będzie prezentowana publiczności podczas targów InterBEE w dniach 13-15 listopada, na stoisku NHK Technologies Hall-3 – stoisko 3113, na Messe Makuhari w Tokio.

Transmisje strumieniowe 8K na żywo stanowią kolejny krok w rozwoju telewizji wysokiej rozdzielczości i mogą wspierać aplikacje wykraczające poza tradycyjną transmisję. Dzięki 8K użytkownicy oddaleni od siebie nawet o tysiące kilometrów mogą uczestniczyć odległych wydarzeniach, takich jak koncerty, wydarzenia sportowe czy kulturalne i dzięki ostrości obrazu oraz wysokiej rozdzielczości poczuć atmosferę tych wydarzeń.

Ze względu na fakt, że transmisja nieskompresowanego sygnału 8K wymagałaby dedykowanego łącza 100Gbit/s, w naszym przypadku konieczne było zastosowanie efektywnej kompresji, co pozwola na zachowanie doskonałej jakości obrazu. Dzięki zastosowaniu kodeka HEVC oraz dostarczaniu i strumieniowaniu treści w chmurze możliwe było stworzenie rozwiązania dla strumieniowania 8K na żywo poprzez publiczny Internet.

Na targach InterBEE 2019 partnerzy projektu Immersify – PCSS i Spin Digital – współpracują z NHK Technologies w celu zaprezentowania specjalnego wydarzenia transmitowanego na żywo z Poznania do Tokio. Te dwa miejsca są oddzielone ponad 8.700 km w linii prostej – a znacznie więcej, jeśli weźmie się pod uwagę długość połączeń światłowodowych.

Występ artystyczny odbędzie się w Laboratorium Nowych Mediów PCSS w Poznaniu, i zostanie nagrany i transmitowany w 8K. Na stoisku NHK Technologies w InterBEE niedaleko Tokio obraz będzie prezentowany na dużym ekranie 8K, a prezentacja będzie otwarta dla wszystkich zwiedzających. Publiczność będzie mogła obserwować proces malowania obrazu w niezwykłej scenerii technologicznej składającej się z czterech kamer 8K i robota. Dodatkowo, sygnał wideo 8K na żywo nagrywany przez NHK Technologies w Tokio zostanie przesłany do Poznania i zaprezentowany wewnątrz sceny artystycznego performance’u, tworząc szczególne poczucie zdalnego uczestnictwa.

Demonstracja ta wymaga kompleksowego systemu produkcji, dostarczania treści i odtwarzania 8K, na który składają się:

  • Przełączanie wideo za pomocą IP Live: PCSS dysponuje unikalnym systemem produkcyjnym do transmisji i przełączania sygnałów firmy SONY. Kluczowym elementem tego systemu są 3 urządzenia IP Live połączone ze sobą lokalną siecią 40G Ethernet. Dwa urządzenia obsługują cztery kamery SONY F65, specjalnie zmodyfikowane przez producenta do obsługi 8K, trzecie zaś urządzenie pełni funkcję głównego przełącznika wideo, który agreguje 4 sygnały wideo z pozostałych urządzeń IPLive i generuje strumień 8K przesyłany do serwera kodującego. Umożliwia to łatwe przełączanie sygnału wyjściowego 8K pobieranego z jednej lub więcej kamer.
  • Kodowanie i strumieniowanie 8K HEVC: nieskompresowany obraz wideo z kamer jest kodowany kodekiem HEVC przy użyciu kodera live VEGA firmy Advantech. Treść wideo jest przesyłana strumieniowo i dostarczana za pomocą oprogramowania Spin Digital’s Spin Live Streaming, które jest wykorzystuje protokół HLS i Amazon Web Services (AWS) MediaStore oraz sieci dostarczania zawartości w CloudFront.
  • Player multimedialny 8K i ekran 8K: Po stronie docelowej w Japonii, firma NHK Technologies przygotowała wyświetlacz, który wykorzystuje Spin Digital’s Spin Player jako dekoder HEVC i Media Player. Player jest podłączony do projektora 8K za pomocą interfejsu 12G SDI.

NHK Technologies wraz z konsorcjum Immersify będą kontynuować współpracę w zakresie technologii transmisji strumieniowej na żywo, czyniąc dalsze postępy w obszarze transmisji strumieniowych na żywo 8K za pośrednictwem publicznego internetu.

Partnerzy Immersify otrzymali finansowanie z unijnego programu badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020” w ramach umowy o dotację nr 762079.