„Ulica wspomnień – Z 20”: odkryjmy historię Zwierzynieckiej 20 na nowo

„Ulica wspomnień – Z 20”: odkryjmy historię Zwierzynieckiej 20 na nowo

PCSS wraz z Wydawnictwem Miejskim Posnania zaprasza do udziału w niecodziennym projekcie. Dziś w secesyjnej kamienicy przy ul. Zwierzynieckiej 20 w Poznaniu mieszczą się „żywe” laboratoria innowacji społecznych – PCSS FutureLab. Co mieściło się w niej przed laty? W odkryciu tajemnic, pomóc ma społeczna akcja.

We wrześniu 2016 roku odrestaurowana, historyczna kamienica przy ulicy Zwierzynieckiej 20 w Poznaniu  stała się inspirującą przestrzenią do tworzenia innowacji ICT i wymiany idei, gdzie oprócz miejsca do codziennej pracy, znajdziemy otwartych ludzi oraz ciekawe wydarzenia. PCSS FutureLab  liczy ponad 2 000 m² na sześciu kondygnacjach. Znajdują się w niej tzw. żywe laboratoria, czyli przestrzenie wyposażone w najnowocześniejsze urządzenia teleinformatyczne, w których poznańskie firmy i organizacje mogą testować lub demonstrować innowacyjne rozwiązania.

A jaka jest jej historia? Kamienica zaprojektowana została przez architekta Oskara Hoffmanna i wykonana na zlecenie jej ówczesnego właściciela – bogatego kupca Oskara Bauhmana, pełniła przez lata rozmaite funkcje. Przed II wojną Światową mieścił się tu Konsulat Niemiecki.

Teraz odkrywanie tajemnic budynku przy Zwierzynieckiej wspomóc ma projekt „Ulica wspomnień – Z 20”. „Chcemy odszukać, spisać, zeskanować i przywrócić blask wspomnieniom związanym z funkcjonowaniem tego budynku w przestrzeni miejskiej. Drugim celem jest integracja mieszkańców Jeżyc, a kolejnym chęć połączenia środowiska młodzieży z seniorami.” – mówi dr inż. Cezary Mazurek, dyrektor PCSS.

Inicjatywa, której zwieńczeniem ma być „Piknik wspomnień” oraz seria konferencji dla uczniów jeżyckich szkół, a w przyszłym roku wydanie albumowej publikacji, wspierana jest aktywnie przez wolontariuszy z dwóch poznańskich liceów – „Dwójki” i „Marcinka”.

Chętnych, którzy chcą podzielić się wiadomościami na temat Zwierzynieckiej 20 zapraszamy do kontaktu:

O projekcie można przeczytać w artykule Głosu Wielkopolskiego oraz posłuchać w audycji Radia Emaus.