Wdrożenie systemu GTFS dla poznańskiego ZTM

Wdrożenie systemu GTFS dla poznańskiego ZTM

Dzięki usłudze przygotowanej we współpracy Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa, Pełnomocnika Prezydenta Miasta Poznania ds. Smart City oraz PCSS, pasażerowie komunikacji miejskiej na terenie aglomeracji poznańskiej, otrzymają informację o rzeczywistym czasie przyjazdu autobusu czy tramwaju. Wdrożenie systemu GTFS Realtime jest kolejnym krokiem w cyfrowej transformacji stolicy Wielkopolski.

General Transit Feed Specification (GTFS) to międzynarodowy format zapisu informacji o rozkładach jazdy i lokalizacji przystanków w formie plików tekstowych. Jego wdrożenie pozwoli, poprzez użycie map Google, zaplanowanie trasy przejazdu transportem publicznym, zarówno w Poznaniu, jak i na terenie całej aglomeracji. Dzięki niemu pasażerowie otrzymują informację o rzeczywistym czasie przyjazdu autobusu lub tramwaju.

Jest to spore ułatwienie, tym bardziej, że do tej pory na mapach Google możliwe było wyszukiwanie połączeń wyłącznie na bazie statycznych, planowych rozkładów jazdy, bez uwzględnienia przyspieszenia lub opóźnienia kursu. Obecnie dzięki wprowadzonym zmianom pasażerowie dokładniej będą wiedzieli, gdzie znajduje się pojazd, na który czekają i za ile minut przyjedzie.

W pracach wdrożeniowych, m.in. w opracowaniu plików zgodne ze standardami Google, uczestniczyli specjaliści z Działu Usług Internetu Przyszłości PCSS.