W ramach grantowego projektu Wielkopolskie Innowacje Społeczne (WINS): „Przepis na wielkopolską innowację społeczną – usługi opiekuńcze dla osób zależnych”, jeszcze w tym roku, w kilku miastach w Wielkopolsce, odbędą się warsztaty informacyjno-edukacyjne.
Od września 2016 roku Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu w partnerstwie z Miastem Poznań i Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym, realizuje projekt grantowy pn.: „Przepis na wielkopolską innowację społeczną – usługi opiekuńcze dla osób zależnych”.
Celem projektu jest identyfikacja i wsparcie rozwoju innowacyjnych w skali kraju rozwiązań ukierunkowanych na poprawę jakości lub efektywności ekonomicznej usług opiekuńczych dla osób zależnych oraz ich praktyczne przetestowanie z udziałem beneficjentów końcowych. Projekt realizowany będzie w formie inkubatora, który udzielać będzie pomysłodawcom (podmiotom prywatnym lub publicznym) wsparcia merytorycznego i finansowego. Zakłada się, że inkubowane przez projekt WINS rozwiązania będą efektywne, nowatorskie, odpowiadające na rzeczywiste potrzeby społeczne, zwiększające społeczny potencjał do działania i prowadzące od pomysłu do wdrożenia. Grupami docelowymi dla tworzonych rozwiązań są osoby starsze, osoby dorosłe z niepełnosprawnościami oraz dzieci z niepełnosprawnościami.
Na przełomie listopada i grudnia 2016 roku w ramach projektu odbędzie się kilka warsztatów informacyjno-edukacyjnych.
Najbliższe zaplanowane są:
- 5 grudnia 2016 r. w Lesznie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie,
ul. Adama Mickiewicza 5, Aula
Informacje na temat zapisów i warsztatów:
Agnieszka Gentsch-Piasek
tel. 061 856 79 51
e-mail: agnieszka.gentsch-piasek@rops.poznan.pl
- 7 grudnia 2016 r. w Pile
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica w Pile,
ul. Podchorążych 10, Budynek H, sala 6
Informacje na temat zapisów i warsztatów:
Agnieszka Gentsch-Piasek
tel. 061 856 79 51
e-mail: agnieszka.gentsch-piasek@rops.poznan.pl
Więcej informacji na temat warsztatów można znaleźć TUTAJ.
Ivana Golub i Damian Niemir nominowani do GÉANT Community Award 2023
2023-03-20
Nagroda GÉANT Community Award przyznawana jest od 2012 roku za wyjątkowy wkład w działania wspólne środowiska skupionego wokół krajowych akademickich sieci informatycznych oraz za rozwój usług i nowych technologii. Wśród grona tegorocznych nominowanych znalazło się dwóch przedstawicieli PCSS - Ivana Golub oraz Damian Niemir.
SCA23: inauguracyjne spotkanie w ramach Alliance of Supercomputing Centres
2023-03-08
Podczas tegorocznej The Supercomputing Asia (27.02.-2.03.2023, Singapur), największej konferencji związanej z tematyką HPC, odbywającej się w Azji, zainaugurowano współpracę na poziomie globalnym w ramach Alliance of Supercomputing Centres (ASC). Wśród dziewięciu członków centrów superkomputerowych z całego świata znalazło się Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
Instytut Informatyki Teoretycznej i Stosowanej Polskiej Akademii Nauk dołącza do IBM Quantum Innovation Center w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym
2023-03-03
Instytut Informatyki Teoretycznej i Stosowanej Polskiej Akademii Nauk dołącza do IBM Quantum Innovation Center utworzonego przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
Półmetek projektu illuMINEation
2023-03-02
Projekt illuMINEation przekroczył właśnie półmetek i jest w zaawansowanej fazie rozwoju cyfrowych usług dla przemysłu kopalnianego. W ramach nowoczesnej platformy opracowano interesujące przypadki użycia, dotyczące np. inteligentnych czujników naprężeń czy używania dronów wewnątrz kopalnianych chodników. Wyniki prac przedstawiono w najnowszym numerze projektowego newslettera.
Projekt DATAMITE: Uwolnienie potencjału monetyzacji danych
2023-02-22
W ramach unijnego programu ramowego na rzecz badań i innowacji Horizon Europe wystartował projekt DATAMITE - "Data Monetization, Interoperability, Trading & Exchange". Inicjatywa realizowana jest przez konsorcjum złożone z 26 parnerów z 12 krajów. Wśród instytucji realizujących projekt znajduje się Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
Nowy POZcast zrealizowany w studio PCSS
2023-02-08
Po przerwie wznowiono publikację cyklu „POZcast – porozmawiajmy o Poznaniu”, zainicjowanego przez Fundację Rozwoju Miasta Poznania, w którym gośćmi są osoby ważne dla naszego miasta – przedstawiciele biznesu, sztuki, nauki oraz społecznicy. Partnerem technologicznym przedsięwzięcia, odpowiedzialnym za realizację nagrań audio-wideo oraz emisję, jest PCSS.
Lacerta innoDays w PCSS
2023-03-29
Podczas Lacerta innoDays, które odbyło się 28 i 29 marca 2023 roku w Centrum Badawczym Polskiego Internetu Optycznego, studenci z Politechniki Poznańskiej i innowatorzy biznesu poznali Flexible Processing Unit - system opracowany przez pracowników Działu Nowych Mediów Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
EuroHPC Summit 2023: European Supercomputing Excellence in the Exascale Era
2023-03-24
W dniach od 20 do 23 marca 2023 roku gościła w Göteborgu konferencja EuroHPC Summit 2023, gromadząca przedstawicieli największych ośrodków HPC z całej Europy. W wydarzeniu wziął udział dr inż. Norbert Meyer - kierownik Pionu Technologii Przetwarzania Danych w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.
IX Debata Poznańska: “Silver tsunami – senioralny Poznań”
2023-03-15
16 marca 2023 roku o godzinie 17.00 odbędzie się dziewiąta z cyklu Debata Poznańska: „Silver tsunami - senioralny Poznań”, poświęcona najstarszym mieszkańcom stolicy Wielkopolski. Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, partner technologiczny, przeprowadzi bezpośrednią transmisję z wydarzenia.
Zapraszamy na transmisję z 14. Tygodnia Mózgu
2023-03-13
13-17 marca 2023 r. w Pałacu Działyńskich przy Starym Rynku w Poznaniu odbędzie się 14. edycja Tygodnia Mózgu. Podczas pięciu spotkań tajemnice działania naszego układu nerwowego odkryje dziesięciu naukowców, specjalistów z różnych dziedzin nauki. Bezpośrednią transmisję z wydarzenia przeprowadzi zespół telewizyjny Poznańskiego Centrum Superkomputerowo Sieciowego.
EUHubs4Data: zapraszamy na Data Forum 2023
2023-03-10
23 marca 2023 r. w Hadze odbędzie się EUH4D Data Forum zatytułowane: “FEDERATED DATA-DRIVEN EXPERIMENTATION - Practical lessons from EUH4D experience”. Spotkanie organizowane będzie w ramach projektu EUHubs4Data, realizowanego w programie Horyzont 2020. Jednym z partnerów projektu jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
PCSS na 24. Targach Pracy Politechniki Poznańskiej
2023-03-09
Po trzech latach przerwy, spowodowanej pandemią koronawirusa, na Politechnikę Poznańską powróciły Targi Pracy. To bardzo popularne wydarzenie, corocznie przyciąga tłumy absolwentów, nie tylko uczelni technicznych. Swoją ofertę, dla poszukujących nowej, ciekawej ścieżki kariery, zaprezentuje także Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
Raport Quantum Computing ’22
2023-01-03
Zapraszamy do zapoznania się z efektami działalności Polskiego Węzła Obliczeń Kwantowych – IBM Quantum w ramach pierwszego etapu działalności w 2022 roku. Dokument jest wynikiem współpracy wielu zespołów naukowo-badawczych w kraju i powstał na bazie wykonanych zadań analitycznych, programistycznych i eksperymentalnych z wykorzystaniem dostępu do infrastruktury zasobów komputerów kwantowych IBM Quantum.
Raport 2022: cyfrowa nauka, gospodarka i społeczeństwo
2022-12-21
Zapraszamy do zapoznania się z Raportem 2022 – sprawozdaniem z działalności Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego w 2022 roku. W dziesięciu tematycznych rozdziałach omawiamy najistotniejsze wyzwania i prezentujemy rezultaty wybranych prac.
Projekty POIR doceniane na całym świecie
2022-12-01
W 49/2022 numerze tygodnika "Polityka" pojawił się artykuł przygotowany przez Ośrodek Przetwarzania Informacji na temat kilku projektów z Mapy Kluczowej Infrastruktury Badawczej MEIN: PRACE-LAB, NLPQT, DARIAH. Dwa tych projektów - PRACE-LAB oraz DARIAH - koordynowane są przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. PCSS jest również partnerem projektu NLPQT.
Projekt illuMINEation: nowoczesna platforma w przemyśle wydobywczym
2022-10-28
illuMINEation to wielopoziomowa rozproszona platforma IIoT, dedykowana europejskiemu przemysłowi wydobywczemu, oparta na wykorzystaniu analityki danych i nowego rodzaju technologii, w szczególności przemysłowego internetu rzeczy (Industrial Internet of Things). Nad platformą pracować będzie konsorcjum, w skład którego wchodzi Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
PCSS na ISC 2022 – Where innovation is everyday
2022-06-07
Tegoroczne stoisko PCSS na wystawie konferencji ISC 2022 poświęcone było wykorzystaniu infrastruktury danych oraz HPC (High Performance Computing) do budowy usług IT, wsparcia zarówno projektów z Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej, jak i kluczowych projektów europejskich z mapy ESFRI (European Strategy Forum for Research Infrastructure).
Wideo: Przedstawiciele PCSS na scenie IMPACT’22
2022-05-13
Konferencja Impact to nie tylko przestrzeń do rozmów i dyskusji branżowych, mających realny wpływ na przyszłość. To wyjątkowe miejsce, w którym spotyka się biznes, nauka, nowoczesne technologie i administracja publiczna. Do dwudniowej dyskusji włączyli się przedstawiciele z największych światowych marek. PCSS, który był partnerem wspierającym wydarzenie, reprezentowali dr inż. Cezary Mazurek, dr Mikołaj Buchwald oraz dr inż. Marcin Lawenda.
Ivana Golub i Damian Niemir nominowani do GÉANT Community Award 2023
2023-03-20
Nagroda GÉANT Community Award przyznawana jest od 2012 roku za wyjątkowy wkład w działania wspólne środowiska skupionego wokół krajowych akademickich sieci informatycznych oraz za rozwój usług i nowych technologii. Wśród grona tegorocznych nominowanych znalazło się dwóch przedstawicieli PCSS - Ivana Golub oraz Damian Niemir.
Lacerta innoDays w PCSS
2023-03-29
Podczas Lacerta innoDays, które odbyło się 28 i 29 marca 2023 roku w Centrum Badawczym Polskiego Internetu Optycznego, studenci z Politechniki Poznańskiej i innowatorzy biznesu poznali Flexible Processing Unit - system opracowany przez pracowników Działu Nowych Mediów Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
Raport Quantum Computing ’22
2023-01-03
Zapraszamy do zapoznania się z efektami działalności Polskiego Węzła Obliczeń Kwantowych – IBM Quantum w ramach pierwszego etapu działalności w 2022 roku. Dokument jest wynikiem współpracy wielu zespołów naukowo-badawczych w kraju i powstał na bazie wykonanych zadań analitycznych, programistycznych i eksperymentalnych z wykorzystaniem dostępu do infrastruktury zasobów komputerów kwantowych IBM Quantum.
SCA23: inauguracyjne spotkanie w ramach Alliance of Supercomputing Centres
2023-03-08
Podczas tegorocznej The Supercomputing Asia (27.02.-2.03.2023, Singapur), największej konferencji związanej z tematyką HPC, odbywającej się w Azji, zainaugurowano współpracę na poziomie globalnym w ramach Alliance of Supercomputing Centres (ASC). Wśród dziewięciu członków centrów superkomputerowych z całego świata znalazło się Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
EuroHPC Summit 2023: European Supercomputing Excellence in the Exascale Era
2023-03-24
W dniach od 20 do 23 marca 2023 roku gościła w Göteborgu konferencja EuroHPC Summit 2023, gromadząca przedstawicieli największych ośrodków HPC z całej Europy. W wydarzeniu wziął udział dr inż. Norbert Meyer - kierownik Pionu Technologii Przetwarzania Danych w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.
Raport 2022: cyfrowa nauka, gospodarka i społeczeństwo
2022-12-21
Zapraszamy do zapoznania się z Raportem 2022 – sprawozdaniem z działalności Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego w 2022 roku. W dziesięciu tematycznych rozdziałach omawiamy najistotniejsze wyzwania i prezentujemy rezultaty wybranych prac.
Instytut Informatyki Teoretycznej i Stosowanej Polskiej Akademii Nauk dołącza do IBM Quantum Innovation Center w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym
2023-03-03
Instytut Informatyki Teoretycznej i Stosowanej Polskiej Akademii Nauk dołącza do IBM Quantum Innovation Center utworzonego przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
IX Debata Poznańska: “Silver tsunami – senioralny Poznań”
2023-03-15
16 marca 2023 roku o godzinie 17.00 odbędzie się dziewiąta z cyklu Debata Poznańska: „Silver tsunami - senioralny Poznań”, poświęcona najstarszym mieszkańcom stolicy Wielkopolski. Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, partner technologiczny, przeprowadzi bezpośrednią transmisję z wydarzenia.
Projekty POIR doceniane na całym świecie
2022-12-01
W 49/2022 numerze tygodnika "Polityka" pojawił się artykuł przygotowany przez Ośrodek Przetwarzania Informacji na temat kilku projektów z Mapy Kluczowej Infrastruktury Badawczej MEIN: PRACE-LAB, NLPQT, DARIAH. Dwa tych projektów - PRACE-LAB oraz DARIAH - koordynowane są przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. PCSS jest również partnerem projektu NLPQT.
Półmetek projektu illuMINEation
2023-03-02
Projekt illuMINEation przekroczył właśnie półmetek i jest w zaawansowanej fazie rozwoju cyfrowych usług dla przemysłu kopalnianego. W ramach nowoczesnej platformy opracowano interesujące przypadki użycia, dotyczące np. inteligentnych czujników naprężeń czy używania dronów wewnątrz kopalnianych chodników. Wyniki prac przedstawiono w najnowszym numerze projektowego newslettera.
Zapraszamy na transmisję z 14. Tygodnia Mózgu
2023-03-13
13-17 marca 2023 r. w Pałacu Działyńskich przy Starym Rynku w Poznaniu odbędzie się 14. edycja Tygodnia Mózgu. Podczas pięciu spotkań tajemnice działania naszego układu nerwowego odkryje dziesięciu naukowców, specjalistów z różnych dziedzin nauki. Bezpośrednią transmisję z wydarzenia przeprowadzi zespół telewizyjny Poznańskiego Centrum Superkomputerowo Sieciowego.
Projekt illuMINEation: nowoczesna platforma w przemyśle wydobywczym
2022-10-28
illuMINEation to wielopoziomowa rozproszona platforma IIoT, dedykowana europejskiemu przemysłowi wydobywczemu, oparta na wykorzystaniu analityki danych i nowego rodzaju technologii, w szczególności przemysłowego internetu rzeczy (Industrial Internet of Things). Nad platformą pracować będzie konsorcjum, w skład którego wchodzi Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
Projekt DATAMITE: Uwolnienie potencjału monetyzacji danych
2023-02-22
W ramach unijnego programu ramowego na rzecz badań i innowacji Horizon Europe wystartował projekt DATAMITE - "Data Monetization, Interoperability, Trading & Exchange". Inicjatywa realizowana jest przez konsorcjum złożone z 26 parnerów z 12 krajów. Wśród instytucji realizujących projekt znajduje się Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
EUHubs4Data: zapraszamy na Data Forum 2023
2023-03-10
23 marca 2023 r. w Hadze odbędzie się EUH4D Data Forum zatytułowane: “FEDERATED DATA-DRIVEN EXPERIMENTATION - Practical lessons from EUH4D experience”. Spotkanie organizowane będzie w ramach projektu EUHubs4Data, realizowanego w programie Horyzont 2020. Jednym z partnerów projektu jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
PCSS na ISC 2022 – Where innovation is everyday
2022-06-07
Tegoroczne stoisko PCSS na wystawie konferencji ISC 2022 poświęcone było wykorzystaniu infrastruktury danych oraz HPC (High Performance Computing) do budowy usług IT, wsparcia zarówno projektów z Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej, jak i kluczowych projektów europejskich z mapy ESFRI (European Strategy Forum for Research Infrastructure).
Nowy POZcast zrealizowany w studio PCSS
2023-02-08
Po przerwie wznowiono publikację cyklu „POZcast – porozmawiajmy o Poznaniu”, zainicjowanego przez Fundację Rozwoju Miasta Poznania, w którym gośćmi są osoby ważne dla naszego miasta – przedstawiciele biznesu, sztuki, nauki oraz społecznicy. Partnerem technologicznym przedsięwzięcia, odpowiedzialnym za realizację nagrań audio-wideo oraz emisję, jest PCSS.
PCSS na 24. Targach Pracy Politechniki Poznańskiej
2023-03-09
Po trzech latach przerwy, spowodowanej pandemią koronawirusa, na Politechnikę Poznańską powróciły Targi Pracy. To bardzo popularne wydarzenie, corocznie przyciąga tłumy absolwentów, nie tylko uczelni technicznych. Swoją ofertę, dla poszukujących nowej, ciekawej ścieżki kariery, zaprezentuje także Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
Wideo: Przedstawiciele PCSS na scenie IMPACT’22
2022-05-13
Konferencja Impact to nie tylko przestrzeń do rozmów i dyskusji branżowych, mających realny wpływ na przyszłość. To wyjątkowe miejsce, w którym spotyka się biznes, nauka, nowoczesne technologie i administracja publiczna. Do dwudniowej dyskusji włączyli się przedstawiciele z największych światowych marek. PCSS, który był partnerem wspierającym wydarzenie, reprezentowali dr inż. Cezary Mazurek, dr Mikołaj Buchwald oraz dr inż. Marcin Lawenda.