Wmurowano kamień węgielny pod budowę CBPIO

Wmurowano kamień węgielny pod budowę CBPIO
We wtorek, 18 czerwca 2013 roku na placu budowy przy ulicy Jana Pawła II Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki Metropolita Poznański w obecności przedstawicieli lokalnych władz i środowiska akademickiego uroczyście poświęcił kamień węgielny pod budowę Centrum Badawczego Polskiego Internetu Optycznego, czyli głównej siedziby PCSS.

Centrum Badawcze Polskiego Internetu Optycznego (CBPIO) będzie stanowiło bazę dla rozwoju badań i wdrożeń w zakresie e-infrastruktury, technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) i ich zastosowań. Kompleks obiektów CBPIO stanie się główną siedzibą Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS), afiliowanego przy Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk – które jest operatorem światłowodowej, krajowej sieci naukowej PIONIER, operatorem miejskiej sieci światłowodowej POZMAN, Centrum Komputerów Dużej Mocy Obliczeniowej oraz liczącym się w świecie centrum badawczo-rozwojowym w obszarze technologii informacyjno-komunikacyjnych. Intensywny rozwój PCSS może być zilustrowany wzrostem liczby pracowników od 6 w 1993 roku do 300 w roku 2013 oraz liczbą ponad 130 projektów badawczych (głównie w ramach projektów europejskiego 7 Programu Ramowego), z których obecnie 49 jest w fazie realizacji.

Nowe Centrum jest zlokalizowane w Poznaniu, przy ulicy Jana Pawła II, w bezpośrednim sąsiedztwie kampusu Politechniki Poznańskiej, z którą PCSS łączy współpraca w ramach Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii Informacyjnych (WCZTI). Projekt CBPIO obejmuje budowę centrum danych (tzw. budynek sal technologicznych) oraz powiązanego z nim obiektu laboratoryjno-biurowego. Specjalizowane laboratoria ICT będą zintegrowane z siecią PIONIER i za jej pośrednictwem staną się dostępne dla polskiego i zagranicznego środowiska naukowego, a także podmiotów działa-jących w obszarze badań i innowacji ICT. Tym samym CBPIO stanowić będzie ważny element europejskiej przestrzeni badawczej. W przyszłości przewidziano również możliwość dalszego rozwoju tego kompleksu, co zobrazowano w przedstawionej koncepcji architektonicznej.

Powstanie CBPIO przyczyni się do trwałego ukształtowania inteligentnej specjalizacji naszego regionu w zakresie badań, edukacji i wdrożeń w obszarze informatyki. Wpisuje się zatem bezpośrednio w koncepcję rozwoju miasta przedstawioną w strategii „Poznań 2030”, w szczególności stymulując innowacje, m.in. w ramach Wielkopolskiego Klastra Teleinformatycznego, którego PCSS jest członkiem-założycielem.

Wierzymy, że realizacja CBPIO będzie zasadniczym krokiem w kierunku zrealizowania wizji Internetowej Doliny Warty.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia.