W dniach 10-12 września na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach odbywa się największe wydarzenie kosmiczne w Europie – European Rover Challenge. PCSS, jako partner honorowy, jest odpowiedzialny za realizację telewizyjną na żywo z tej imprezy.
ERC to prestiżowe wydarzenie kosmiczne łączące międzynarodowe zawody robotów mobilnych z pokazami naukowo-technologicznymi, które organizowane jest od 2014 roku. Organizatorzy przybliżają szerokiej publiczności kosmos i uświadamiają rosnącą rolę nowoczesnych technologii w naszym życiu, kierując się hasłem „inspirujemy nowe pokolenie”. Jest to także miejsce spotkań przedstawicieli europejskiego świata nauki i biznesu zainteresowanych wykorzystaniem technologii kosmicznych i robotycznych.
Centralnym elementem wydarzenia jest rywalizacja blisko 40 drużyn z całego świata, które wykorzystają zaprojektowane przez siebie łaziki, aby wykonywać zadania przed jakimi stoją roboty w prawdziwych misjach marsjańskich. Konkurs odbywa się w dwóch formułach (zdalnej oraz na miejscu), na specjalnym marsjańskim torze – Mars Yard. Formuła remote wykorzysta łazika Leo, zaprojektowanego przez polski start-up. Dodatkowo, tym roku na ERC powstanie 2 – metrowy aktywny wulkan marsjański, który jest rekonstrukcją historii geologicznej gleby marsjańskiej na obszarze Elysium Planitia.
Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe jest odpowiedzialne za stronę technologiczną całego wydarzenia. PCSS zajmie się niezwykle złożoną realizacją telewizyjną w dwóch strumieniach (w jezyku polskim oraz angielskim), przy wykorzystaniu 13 kamer (w jakości HD, 50 fps) w 4 lokalizacjach oraz 3 studiach, umożliwiając również zdalne łączenie się gości. Na miejscu zostanie zorganizowana reżyserka, przy jednoczesnym wsparciu wozu realizatorskiego PIONIER.TV. Kamery będą śledzić 7 planów zdjęciowych, umożliwiając zdalny udział internautów, którzy będą mogli podglądać min. zawody łazików, zawody ramion robotycznych na drugiej arenie, a także „na żywo” przysłuchiwać się rozmowom z zawodnikami oraz sędziami.
Udział w ERC jest bezpłatny oraz obejmuje liczne wykłady, warsztaty, eksperymenty naukowe oraz wizyty na stoiskach wystawców skierowane do dorosłych oraz dzieci.
Więcej informacji oraz program wydarzenia są dostępnę na stronie: https://roverchallenge.eu/
Transmisję na żywo można śledzić pod tym adresem: https://roverchallenge.eu/strefa-widza/
ISC 2022: zapraszamy na stoisko nr B207
2022-05-27
Obliczenia dużej mocy, zagadnienia dotyczące nowoczesnych sieci i bezpiecznego przechowywania danych to obszary działalności Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, które zaprezentowane zostaną podczas ISC High Performance 2022. Tegoroczna edycja, goszcząca od 29 maja do 2 czerwca w Centrum Kongresowym w Hamburgu, odbywa się pod hasłem "Transforming the Future".
Zapraszamy na szkolenie School with Energy (EoCoE)
2022-05-25
EoCoE School: School with Energy (EoCoE) to szkolenie online w języku angielskim, które odbędzie się w dniach 6–8 czerwca 2022 roku. Wydarzenie, skierowane do naukowców oraz badaczy ze środowisk akademickich i przemysłu z całej Europy, współorganizuje Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe w ramach projektu EoCoE. Zapraszamy do rejestracji.
Podsumowanie projektu „Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin”
2022-05-17
"eDWIN to projekt bardzo duży i niezwykle szeroki, jeśli chodzi o zakres oddziaływania oraz liczbę osób, które go realizowały" – tak Mariusz Tatka, dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, oddział w Poznaniu, przemawiał na rozpoczęciu pierwszej konferencji podsumowującej trzyletnie prace nad platformą doradczą eDWIN.
dr inż. Norbert Meyer powołany do 2. edycji grupy INFRAG
2022-04-18
W kwietniu br. powołana została druga edycja grupy eskperckiej INFRAG. To niezależna grupa ekspertów, działających przy EuroHPC, której zadaniem jest określanie długofalowych planów rozwoju infrastruktury dla zaawansowanych obliczeń (HPC), skojarzonych z nimi wymagań dla infrastruktury danych, usług z tym skojarzonych. Kierownik Pionu Technologii Przetwarzania Danych PCSS - dr inż. Norbert Meyer powołany został powtórnie do nowej grupy INFRAG.
Ivana Golub nominowana do GÉANT Community Award 2022
2022-04-07
Nagroda Stowarzyszenia GÉANT przyznawana jest osobom, które w sposób szczególny wyróżniają się i współpracują w ramach całej społeczności. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 13 czerwca podczas inauguracji tegorocznej Konferencji TNC - największej i najbardziej prestiżowej konferencji sieci naukowych i edukacyjnych.
Solidarni z Ukrainą
2022-03-08
Od dwóch tygodni cała Polska pomaga uchodźcom z Ukrainy. Po barbarzyńskiej napaści, której dopuściła się Rosja, my również nie mogliśmy zostać obojętni na los osób pokrzywdzonych przez wojnę. Dlatego udostępniliśmy część swoich przestrzeni biurowych jako tymczasowe miejsca noclegowe. Obecnie w budynku PCSS przy ul. Zwierzynieckiej schronienie znalazły 3 rodziny. Gościmy u siebie 16 osób, w tym 10 dzieci, z których najmłodsze ma zaledwie kilka miesięcy… Nasi przyjaciele uciekali m.in. z okolic Odessy i Żytomierza.
Warsztaty digital twin oraz AI w przemyśle podczas ITM INDUSTRY EUROPE
2022-05-26
Rok wyzwań dla polskiego przemysłu – to hasło drugiej edycji Kongresu Industry Next towarzyszącego targom Targi ITM Industry Europe - Przemysł Ery Cyfrowej, które potrwają od 31 maja do 3 czerwca 2022 r. W pierwszym dniu wydarzenia odbędą się panele dyskusyjne, drugi wypełnią praktyczne warsztaty. Program warsztatów digital twin oraz AI w przemyśle powstał przy wsparciu Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego - strategicznego partnera wydarzenia.
Prezentacja Aerospace Lab podczas Konferencji Smart City Wielkopolska & Guests 2022
2022-05-24
Konferencja odbędzie się 25 maja 2022 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. To już trzecia edycja Smart City Wielkopolska - platformy wymiany doświadczeń, dobrych praktyk i przestrzeni poszukiwania innowacyjnych rozwiązań dla miast. Wydarzeniu towarzyszyć będzie "Smart Space" - miejsce prezentacji dla wystawców, w którym zaprezentowane zostaną projekty realizowane w ramach AeroSpace Lab.
Zapraszamy na DataWeek 2022
2022-05-23
Data Week 2022 to spotkanie europejskiej społeczności, skupionej wokół badań i innowacji w zakresie Big Data i AI. Wydarzenie, organizowane w ramach projektu EUhubs4Data i Big Data Value Association, potrwa od 24 maja do 9 czerwca 2022 r. Jednym ze współorganizatorów eventu jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, a wśród zaproszonych prelegentów znalazł się Kierownik Pionu Technologii Przetwarzania Danych - dr inż. Norbert Meyer.
Warsztaty „Jak to jest być postacią anime? Wirtualne awatary w teorii i praktyce.”
2022-05-23
Grupa Robocza Inżynierii Kognitywistycznej, działająca jako Koło naukowe na Wydziale Psychologii i Kognitywistyki UAM oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe zapraszają 29 maja 2022 roku na warsztaty techniczne, dotyczące wirtualnych awatarów. Wydarzenie odbędzie się w ramach 17. Poznańskiego Forum Kognitywistycznego.
Warsztaty STEM na X Kongresie TIK w edukacji
2022-05-19
Kongres TIK w Edukacji to spotkanie dla dyrektorów szkół oraz przedstawicieli jednostek administracji publicznej odpowiedzialnych za organizację oświaty. W trakcie dwóch dni Kongresu (19-20.05.) poruszone zostaną najistotniejsze kwestie dotyczące zmian w polskiej edukacji. Podczas wydarzenia odbędą się liczne zajęcia warsztatowe, jedne z nich poprowadzi Zbigniew Karwasiński z Laboratorium Innowacyjnej Edukacji PCSS.
Zapraszamy na Drone Power Hakaton Plus
2022-05-17
Ruszyła rekrutacja na Drone Power Hakaton Plus, platformę współpracy młodych innowatorów z doświadczonymi ekspertami, profesjonalistami i biznesem. Wydarzenie organizowane jest 2 i 3 czerwca 2022 r. przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe i Międzynarodowe Targi Poznańskie przy wsparciu Politechniki Poznańskiej. Celem cyklicznego wydarzenia jest rozwiązywanie realnych problemów technologicznych i biznesowych polskich firm.
Wideo: Przedstawiciele PCSS na scenie IMPACT’22
2022-05-13
Konferencja Impact to nie tylko przestrzeń do rozmów i dyskusji branżowych, mających realny wpływ na przyszłość. To wyjątkowe miejsce, w którym spotyka się biznes, nauka, nowoczesne technologie i administracja publiczna. Do dwudniowej dyskusji włączyli się przedstawiciele z największych światowych marek. PCSS, który był partnerem wspierającym wydarzenie, reprezentowali dr inż. Cezary Mazurek, dr Mikołaj Buchwald oraz dr inż. Marcin Lawenda.
Wirtualne gospodarstwo – praktyczny pomocnik rolników w ramach platformy eDWIN
2022-04-14
Ostrzeżenia przed załamaniem pogody, szkodnikami i zagrożeniami na polu, szybki kontakt z doradcą rolniczym oraz porady, kiedy i w jakiej ilości stosować środki ochrony roślin – to tylko niektóre zalety e-usługi „Wirtualne gospodarstwo”, która będzie dostępna w ramach platformy doradczej eDWIN.
Projekt INSENSION: Większa niezależność dla osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym
2022-04-05
Dla osób ze znaczną niepełnosprawnością intelektualną i wieloma niepełnosprawnościami fizycznymi interakcje z otoczeniem są niezwykle trudne. W większości przypadków osoby te, z uwagi na problemy fizyczne czy sensoryczne, są zależne od rodziny i opiekunów, którzy pomagają im nawet w podstawowych, codziennych czynnościach. Wsparciem dla takich osób ma być, współtworzona przez PCSS, platforma informatyczna INSENSION.
Słuchowisko z dźwiękiem 360°, czyli okno na świat dla niewidomych dzieci
2022-03-04
Słuchowiska radiowe powracają w nowej formie, stając się oknem na świat dla osób niewidomych i niedowidzących. PCSS podjęło współpracę z Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla dzieci Niewidomych w Owińskach i zaprezentuje jego podopiecznym dwa słuchowiska ambisoniczne, czyli z dźwiękiem 360°, imitującym autentyczne rozmieszczenie odgłosów w przestrzeni. Dzięki temu słuchacz zyska możliwość pełnego zanurzenia w dźwięku, aby czuł się nie tylko obserwatorem, ale i uczestnikiem wydarzeń.
Zegar atomowy dostępny w Poznaniu dzięki łączu PCSS
2022-03-03
W ramach projektu NLPQT pod koniec stycznia Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe uruchomiło pierwsze testowe połączenie systemu do dystrybucji nośnej optycznej (optycznej częstotliwości wzorcowej generowanej przez zegary optyczne), czyli ultraprecyzyjnego i ultrastabilnego wzorca częstotliwości. System powstaje także dzięki ścisłej współpracy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu i Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.
POPANE – polski skarb światowej psychofizjologii
2022-02-21
10 lat pracy kilkunastu osób, 1 157 przebadanych i ponad 750 godzin nagrań wideo – efekt to największa na świecie baza danych fizjologicznych, dotyczących naszych emocji. Zapraszamy do lektury artykułu nt. bazy POPANE - największego otwartego i powszechnie dostępnego zbioru danych psychofizjologicznych, dotyczących emocji.
ISC 2022: zapraszamy na stoisko nr B207
2022-05-27
Obliczenia dużej mocy, zagadnienia dotyczące nowoczesnych sieci i bezpiecznego przechowywania danych to obszary działalności Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, które zaprezentowane zostaną podczas ISC High Performance 2022. Tegoroczna edycja, goszcząca od 29 maja do 2 czerwca w Centrum Kongresowym w Hamburgu, odbywa się pod hasłem "Transforming the Future".
Warsztaty digital twin oraz AI w przemyśle podczas ITM INDUSTRY EUROPE
2022-05-26
Rok wyzwań dla polskiego przemysłu – to hasło drugiej edycji Kongresu Industry Next towarzyszącego targom Targi ITM Industry Europe - Przemysł Ery Cyfrowej, które potrwają od 31 maja do 3 czerwca 2022 r. W pierwszym dniu wydarzenia odbędą się panele dyskusyjne, drugi wypełnią praktyczne warsztaty. Program warsztatów digital twin oraz AI w przemyśle powstał przy wsparciu Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego - strategicznego partnera wydarzenia.
Wideo: Przedstawiciele PCSS na scenie IMPACT’22
2022-05-13
Konferencja Impact to nie tylko przestrzeń do rozmów i dyskusji branżowych, mających realny wpływ na przyszłość. To wyjątkowe miejsce, w którym spotyka się biznes, nauka, nowoczesne technologie i administracja publiczna. Do dwudniowej dyskusji włączyli się przedstawiciele z największych światowych marek. PCSS, który był partnerem wspierającym wydarzenie, reprezentowali dr inż. Cezary Mazurek, dr Mikołaj Buchwald oraz dr inż. Marcin Lawenda.
Zapraszamy na szkolenie School with Energy (EoCoE)
2022-05-25
EoCoE School: School with Energy (EoCoE) to szkolenie online w języku angielskim, które odbędzie się w dniach 6–8 czerwca 2022 roku. Wydarzenie, skierowane do naukowców oraz badaczy ze środowisk akademickich i przemysłu z całej Europy, współorganizuje Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe w ramach projektu EoCoE. Zapraszamy do rejestracji.
Prezentacja Aerospace Lab podczas Konferencji Smart City Wielkopolska & Guests 2022
2022-05-24
Konferencja odbędzie się 25 maja 2022 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. To już trzecia edycja Smart City Wielkopolska - platformy wymiany doświadczeń, dobrych praktyk i przestrzeni poszukiwania innowacyjnych rozwiązań dla miast. Wydarzeniu towarzyszyć będzie "Smart Space" - miejsce prezentacji dla wystawców, w którym zaprezentowane zostaną projekty realizowane w ramach AeroSpace Lab.
Wirtualne gospodarstwo – praktyczny pomocnik rolników w ramach platformy eDWIN
2022-04-14
Ostrzeżenia przed załamaniem pogody, szkodnikami i zagrożeniami na polu, szybki kontakt z doradcą rolniczym oraz porady, kiedy i w jakiej ilości stosować środki ochrony roślin – to tylko niektóre zalety e-usługi „Wirtualne gospodarstwo”, która będzie dostępna w ramach platformy doradczej eDWIN.
Podsumowanie projektu „Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin”
2022-05-17
"eDWIN to projekt bardzo duży i niezwykle szeroki, jeśli chodzi o zakres oddziaływania oraz liczbę osób, które go realizowały" – tak Mariusz Tatka, dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, oddział w Poznaniu, przemawiał na rozpoczęciu pierwszej konferencji podsumowującej trzyletnie prace nad platformą doradczą eDWIN.
Zapraszamy na DataWeek 2022
2022-05-23
Data Week 2022 to spotkanie europejskiej społeczności, skupionej wokół badań i innowacji w zakresie Big Data i AI. Wydarzenie, organizowane w ramach projektu EUhubs4Data i Big Data Value Association, potrwa od 24 maja do 9 czerwca 2022 r. Jednym ze współorganizatorów eventu jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, a wśród zaproszonych prelegentów znalazł się Kierownik Pionu Technologii Przetwarzania Danych - dr inż. Norbert Meyer.
Projekt INSENSION: Większa niezależność dla osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym
2022-04-05
Dla osób ze znaczną niepełnosprawnością intelektualną i wieloma niepełnosprawnościami fizycznymi interakcje z otoczeniem są niezwykle trudne. W większości przypadków osoby te, z uwagi na problemy fizyczne czy sensoryczne, są zależne od rodziny i opiekunów, którzy pomagają im nawet w podstawowych, codziennych czynnościach. Wsparciem dla takich osób ma być, współtworzona przez PCSS, platforma informatyczna INSENSION.
dr inż. Norbert Meyer powołany do 2. edycji grupy INFRAG
2022-04-18
W kwietniu br. powołana została druga edycja grupy eskperckiej INFRAG. To niezależna grupa ekspertów, działających przy EuroHPC, której zadaniem jest określanie długofalowych planów rozwoju infrastruktury dla zaawansowanych obliczeń (HPC), skojarzonych z nimi wymagań dla infrastruktury danych, usług z tym skojarzonych. Kierownik Pionu Technologii Przetwarzania Danych PCSS - dr inż. Norbert Meyer powołany został powtórnie do nowej grupy INFRAG.
Warsztaty „Jak to jest być postacią anime? Wirtualne awatary w teorii i praktyce.”
2022-05-23
Grupa Robocza Inżynierii Kognitywistycznej, działająca jako Koło naukowe na Wydziale Psychologii i Kognitywistyki UAM oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe zapraszają 29 maja 2022 roku na warsztaty techniczne, dotyczące wirtualnych awatarów. Wydarzenie odbędzie się w ramach 17. Poznańskiego Forum Kognitywistycznego.
Słuchowisko z dźwiękiem 360°, czyli okno na świat dla niewidomych dzieci
2022-03-04
Słuchowiska radiowe powracają w nowej formie, stając się oknem na świat dla osób niewidomych i niedowidzących. PCSS podjęło współpracę z Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla dzieci Niewidomych w Owińskach i zaprezentuje jego podopiecznym dwa słuchowiska ambisoniczne, czyli z dźwiękiem 360°, imitującym autentyczne rozmieszczenie odgłosów w przestrzeni. Dzięki temu słuchacz zyska możliwość pełnego zanurzenia w dźwięku, aby czuł się nie tylko obserwatorem, ale i uczestnikiem wydarzeń.
Ivana Golub nominowana do GÉANT Community Award 2022
2022-04-07
Nagroda Stowarzyszenia GÉANT przyznawana jest osobom, które w sposób szczególny wyróżniają się i współpracują w ramach całej społeczności. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 13 czerwca podczas inauguracji tegorocznej Konferencji TNC - największej i najbardziej prestiżowej konferencji sieci naukowych i edukacyjnych.
Warsztaty STEM na X Kongresie TIK w edukacji
2022-05-19
Kongres TIK w Edukacji to spotkanie dla dyrektorów szkół oraz przedstawicieli jednostek administracji publicznej odpowiedzialnych za organizację oświaty. W trakcie dwóch dni Kongresu (19-20.05.) poruszone zostaną najistotniejsze kwestie dotyczące zmian w polskiej edukacji. Podczas wydarzenia odbędą się liczne zajęcia warsztatowe, jedne z nich poprowadzi Zbigniew Karwasiński z Laboratorium Innowacyjnej Edukacji PCSS.
Zegar atomowy dostępny w Poznaniu dzięki łączu PCSS
2022-03-03
W ramach projektu NLPQT pod koniec stycznia Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe uruchomiło pierwsze testowe połączenie systemu do dystrybucji nośnej optycznej (optycznej częstotliwości wzorcowej generowanej przez zegary optyczne), czyli ultraprecyzyjnego i ultrastabilnego wzorca częstotliwości. System powstaje także dzięki ścisłej współpracy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu i Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.
Solidarni z Ukrainą
2022-03-08
Od dwóch tygodni cała Polska pomaga uchodźcom z Ukrainy. Po barbarzyńskiej napaści, której dopuściła się Rosja, my również nie mogliśmy zostać obojętni na los osób pokrzywdzonych przez wojnę. Dlatego udostępniliśmy część swoich przestrzeni biurowych jako tymczasowe miejsca noclegowe. Obecnie w budynku PCSS przy ul. Zwierzynieckiej schronienie znalazły 3 rodziny. Gościmy u siebie 16 osób, w tym 10 dzieci, z których najmłodsze ma zaledwie kilka miesięcy… Nasi przyjaciele uciekali m.in. z okolic Odessy i Żytomierza.
Zapraszamy na Drone Power Hakaton Plus
2022-05-17
Ruszyła rekrutacja na Drone Power Hakaton Plus, platformę współpracy młodych innowatorów z doświadczonymi ekspertami, profesjonalistami i biznesem. Wydarzenie organizowane jest 2 i 3 czerwca 2022 r. przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe i Międzynarodowe Targi Poznańskie przy wsparciu Politechniki Poznańskiej. Celem cyklicznego wydarzenia jest rozwiązywanie realnych problemów technologicznych i biznesowych polskich firm.
POPANE – polski skarb światowej psychofizjologii
2022-02-21
10 lat pracy kilkunastu osób, 1 157 przebadanych i ponad 750 godzin nagrań wideo – efekt to największa na świecie baza danych fizjologicznych, dotyczących naszych emocji. Zapraszamy do lektury artykułu nt. bazy POPANE - największego otwartego i powszechnie dostępnego zbioru danych psychofizjologicznych, dotyczących emocji.