Zapraszamy na ERC 2021 European Rover Challenge wspierane technologicznie przez PCSS

Zapraszamy na ERC 2021 European Rover Challenge wspierane technologicznie przez PCSS

W dniach 10-12 września na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach odbywa się największe wydarzenie kosmiczne w Europie – European Rover Challenge. PCSS, jako partner honorowy, jest odpowiedzialny za realizację telewizyjną na żywo z tej imprezy.

ERC to prestiżowe wydarzenie kosmiczne łączące międzynarodowe zawody robotów mobilnych z pokazami naukowo-technologicznymi, które organizowane jest od 2014 roku. Organizatorzy przybliżają szerokiej publiczności kosmos i uświadamiają rosnącą rolę nowoczesnych technologii w naszym życiu, kierując się hasłem „inspirujemy nowe pokolenie”. Jest to także miejsce spotkań przedstawicieli europejskiego świata nauki i biznesu zainteresowanych wykorzystaniem technologii kosmicznych i robotycznych.
Centralnym elementem wydarzenia jest rywalizacja blisko 40 drużyn z całego świata, które wykorzystają zaprojektowane przez siebie łaziki, aby wykonywać zadania przed jakimi stoją roboty w prawdziwych misjach marsjańskich. Konkurs odbywa się w dwóch formułach (zdalnej oraz na miejscu), na specjalnym marsjańskim torze – Mars Yard. Formuła remote wykorzysta łazika Leo, zaprojektowanego przez polski start-up. Dodatkowo, tym roku na ERC powstanie 2 – metrowy aktywny wulkan marsjański, który jest rekonstrukcją historii geologicznej gleby marsjańskiej na obszarze Elysium Planitia.

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe jest odpowiedzialne za stronę technologiczną całego wydarzenia. PCSS zajmie się niezwykle złożoną realizacją telewizyjną w dwóch strumieniach (w jezyku polskim oraz angielskim), przy wykorzystaniu 13 kamer (w jakości HD, 50 fps) w 4 lokalizacjach oraz 3 studiach, umożliwiając również zdalne łączenie się gości. Na miejscu zostanie zorganizowana reżyserka, przy jednoczesnym wsparciu wozu realizatorskiego PIONIER.TV. Kamery będą śledzić 7 planów zdjęciowych, umożliwiając zdalny udział internautów, którzy będą mogli podglądać min. zawody łazików, zawody ramion robotycznych na drugiej arenie, a także „na żywo” przysłuchiwać się rozmowom z zawodnikami oraz sędziami.

Udział w ERC jest bezpłatny oraz obejmuje liczne wykłady, warsztaty, eksperymenty naukowe oraz wizyty na stoiskach wystawców skierowane do dorosłych oraz dzieci.

 

Więcej informacji oraz program wydarzenia są dostępnę na stronie: https://roverchallenge.eu/

Transmisję na żywo można śledzić pod tym adresem: https://roverchallenge.eu/strefa-widza/