Zapraszamy na podcast „Pierwsze w Polsce komputery kwantowe w PCSS”

Zapraszamy na podcast „Pierwsze w Polsce komputery kwantowe w PCSS”

Na początku grudnia 2023 roku zainstalowano pierwsze w Polsce kwantowe fotoniczne systemy obliczeniowe. Dwie maszyny firmy ORCA Computing, zakupione w ramach projektu EuroHPC-PL, stanęły w siedzibie PCSS. O tym, jak wykorzystać drzemiący w nich potencjał, można posłuchać w rozmowie Radia TOK FM z Piotrem Rydlichowskim – specjalistą w dziedzinie technologii kwantowych z Działu Infrastruktury Sieciowej i Usługowej PCSS.

Podcast „Pierwsze w Polsce komputery kwantowe w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym” jest jednym z odcinków popularnonaukowej serii zatytułowanej „Cyfrowa nauka, cyfrowa gospodarka, innowacje społeczne”, w której eksperci z PCSS wyjaśniają inżynierskie zawiłości i opowiadając, jak nauka i technika przekładają się na życie codzienne.
Pierwszym krokiem, jaki wykonuje nasz zespół wdrożeniowy, jest pokazanie konkretnych scenariuszy wykorzystania komputerów kwantowych; są te trzy grupy wyzwań, takich jak optymalizacja, klasyfikacja obrazów i generowanie modeli do uczenia maszynowego – wyjaśnia w rozmowie z Jerzym Telesińskim (TOK FM) Piotr Rydlichowski.

W podcaście pojawiają się pytania nie tylko o funkcjonalność i przyszłość technologii kwantowej, ale także o rolę PCSS, który od 30 lat jest liderem rozwiązań ICT i dostawcą infrastruktury badawczej dla środowiska naukowego w Polsce.

Podcast dostępny jest TUTAJ.