DInGO – Digitize and Go

DInGO – Digitize and Go

Miniony, 2023 rok przyniósł wiele ciekawych rozwiązań w obszarze bibliotek cyfrowych i agregacji cyfrowych danych dziedzictwa kulturowego. We współpracy z Biblioteką Śląską oraz Uniwersytetem Wrocławskim prowadzono m.in. prace nad rozwojem pakietu oprogramowania DInGO,  które zaowocowały pierwszymi wdrożeniami siódmej generacji systemu dLibra, wyróżniającej się nowym układem interfejsu użytkownika, zmienionym sposobem przeszukiwania zasobów udostępnianych w systemie oraz ich prezentacji z uwzględnieniem występowania poszukiwanych fraz w treści obiektu.

Pakiet oprogramowania DInGO, którego nazwa to akronim od frazy Digitize and Go jest zestawem narzędzi związanych z humanistyką cyfrową od drugiej połowy lat 90. XX wieku. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych rozwiązań, wchodzących w skład pakietu DInGO, jest system dLibra, wykorzystywany do budowy cyfrowych bibliotek i repozytoriów treści. W 2023 roku dobiegły końca prace nad siódmą generacją systemu.

Modernizacja Śląskiej Biblioteki Cyfrowej została zakończona 31 maja 2023 roku, a przeprowadzone na zlecenie Biblioteki Śląskiej w Katowicach prace nad systemem dLibra zaowocowały pierwszym wydaniem siódmej generacji systemu, wyróżniającej się nowym układem interfejsu użytkownika, zmienionym sposobem przeszukiwania zasobów udostępnianych w systemie oraz ich prezentacji z uwzględnieniem występowania poszukiwanych fraz w treści obiektu.

Prace przeprowadzone dla Uniwersytetu Wrocławskiego poza aktualizacją systemu dLibra, jego rozbudową o dedykowane funkcjonalności, obejmowały także opracowanie narzędzia DigiLab (Agregator Dorobku Naukowego) wspierającego zarządzanie, przetwarzanie i publikowanie archiwalnego dorobku naukowego Uniwersytetu Wrocławskiego oraz TransLab – narzędzia, które pozwala tworzyć cyfrowy tekst na podstawie skanów, a którego wyniki można wykorzystać do przygotowania obiektu cyfrowego w takich standardach, jak: hOCR, TEI, PDF, eBook. TransLab będący nową odsłoną systemu WLT (Wirtualne Laboratorium Transkrypcji) pozwala na transkrypcję obiektów dodanych do serwisu z własnego urządzenia lub importowanych z bibliotek cyfrowych (także z wykorzystaniem standardu IIIF).