„Zielona” Noc Naukowców 2022

„Zielona” Noc Naukowców 2022

Przed nami 16. edycja jednego z najpopularniejszych wydarzeń, promujących naukę – Noc Naukowców 2022. Wraz z ośmioma poznańskimi instytucjami zapraszamy wszystkich miłośników nauki i zgłębiania wiedzy do wspólnej zabawy. Podczas tegorocznej imprezy odbędą się wykłady, warsztaty i pokazy, a całość będzie można śledzić na żywo w specjalnym studio telewizyjnym.

Tradycyjnie, w ostatni piątek września, zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie. Będziemy towarzyszyć naukowcom w ich codziennej pracy; zajrzymy do laboratoriów, podpatrzymy doświadczenia. W przestrzeniach PSNC Future Labs na ul. Zwierzynieckiej 20 w Poznaniu wraz z Instytutem Chemii Bioorganicznej PAN zaprezentujemy naukową przestrzeń innowacji. Wśród atrakcji znajdą się m.in. instalacja audiowizualna, możliwość wzięcia udziału w spacerze dźwiękowym oraz słuchowisku ambisonicznym, prezentacja systemu motion capture twarzy z symultanicznym nakładaniem awatarów czy też małej projekcji panoramicznej. Będzie również możliwość wywołania czarno-białych zdjęć z aparatu analogowego, a także sterowania robotami i dronami oraz spróbowania swoich sił na unikatowej bieżni antygrawitacyjnej. Ponadto dostępne będzie zdalne zwiedzanie serwerowni, poznanie technologii kwantowych i druku 3D oraz wirtualny lot myśliwcem.

W ramach warsztatów „Przed Naukowcem Świat Zawsze stoi otworem”, przygotowanych przez naukowców z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, można będzie poznać specyfikę pracy naukowca wraz z kulinarnymi i biochemicznymi niespodziankami: „Lodowy Mikroświat”, czyli warsztat o związku lodowców oraz żyjących tam bakterii, „Kuchenne Laboratorium” – gdzie samodzielnie będzie można wykonać izolację DNA z owoców i warzyw, a także zobaczyć „Eleganckie Nicienie”, czyli małe 1mm robaczki pod mikroskopem.

Wydarzeniom towarzyszyć będzie kilkugodzinne studio telewizyjne, realizowane na żywo z siedziby PCSS, do którego zaproszono interesujących gości. Reporterzy z kamerą odwiedzą natomiast najciekawsze miejsca, by z bliska pokazać to, co dzieje się u poszczególnych partnerów.

Zapraszamy na transmisję na stronę Noc Naukowców 2022.