Aktualności

Wdrożenie systemu GTFS dla poznańskiego ZTM

Dzięki usłudze przygotowanej we współpracy Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa, Pełnomocnika Prezydenta Miasta Poznania ds. Smart City oraz PCSS, pasażerowie komunikacji miejskiej na terenie aglomeracji poznańskiej, otrzymają informację o rzeczywistym czasie przyjazdu autobusu czy tramwaju. Wdrożenie systemu GTFS Realtime jest kolejnym krokiem w cyfrowej transformacji stolicy Wielkopolski.

Czytaj dalej

W ramach projektu NLPQT zakupiono i uruchomiono w PCSS system oparty na komunikacji kwantowej i technologii Quantum Key Distribution

W ramach prac prowadzony w projekcie NLPQT, PCSS wyposażył swoje laboratoria w zaawansowane zestawy urządzeń pomiarowych oraz transmisyjnych. Zakupiono zestaw umożliwiający zbudowanie sieci połączeń kwantowej dystrybucji klucza. Jest to praktyczne wykorzystanie technologii komunikacji kwantowej do zestawienia szyfrowanych połączeń zabezpieczonych prawami mechaniki kwantowej.

Czytaj dalej

POZcast – porozmawiajmy o Poznaniu

Fundacja Rozwoju Miasta Poznania uruchomiła nowy projekt, składający się z rozmów z ciekawymi osobami, związanymi ze stolicą Wielkopolski. POZcast – porozmawiajmy o Poznaniu to inicjatywa, przybliżająca szerszej publiczności funkcjonowanie i rozwój Poznania. PCSS jest partnerem technologicznym tego przedsięwzięcia.

Czytaj dalej

Aktywny udział PCSS w projekcie illuMINEation

Europejski przemysł wydobywczy coraz aktywniej poszukuje rozwiązań przeprojektowania procesów tradycyjnego wydobycia poprzez przyjęcie pionierskich innowacji, któremu będzie towarzyszyć szerokie wykorzystanie analityki danych i nowego rodzaju wykorzystania technologii, w szczególności przemysłowego internetu rzeczy (Industrial Internet of Things – IIoT). W ramach finansowanego ze środków UE projektu illuMINEation stworzona zostanie wielopoziomowa rozproszona platforma IIoT, nad którą pracować będzie konsorcjum, w skład którego wchodzi PCSS.

Czytaj dalej

Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego 2021 Roku!

Bliskości – mimo oddalenia
Siły – mimo przeciwności
Nadziei – mimo zwątpienia
Zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia
oraz wszelkiej pomyślności w Nowym 2021 Roku
życzą Państwu pracownicy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego

Czytaj dalej

Instalacja systemu chłodzenia nowego superkomputera PCSS

Z początkiem 2021 roku do użytku oddany zostanie nowy system do obliczeń równoległych (superkomputer HPC), zakupiony w projekcie PRACE-LAB. System ten został zamieszczony na liście TOP500 najszybszych komputerów na świecie i jest efektem budowy krajowego, rozproszonego systemu do obliczeń równoległych HPC, finansowanego w ramach funduszy strukturalnych PO IR, działania 4.2 w zakresie budowy infrastruktury badawczej o szczególnym znaczeniu dla Polski.

Czytaj dalej

Prof. Jan Węglarz laureatem nagrody naukowej Prezesa PAN

Tradycyjnie na początku grudnia Prezes Polskiej Akademii Nauk, prof. Jerzy Duszyński, wyróżnił osobowości z najwybitniejszymi dokonaniami naukowymi w mijającym roku. Wśród grona laureatów znalazł się Profesor Jan Węglarz, współzałożyciel i długoletni dyrektor Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Czytaj dalej

Pozytywne oceny projektów w ramach konkursu 4/4.2/2020

Zakończono weryfikację i ocenę wniosków projektowych złożonych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 działanie 4.2 4/4.2/2020. Spośród 8 wybranych do dofinansowania wniosków znalazły się trzy współrealizowane przez zespoły PCSS.

Czytaj dalej

PCSS partnerem technologicznym Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2021

Jak co roku mieszkańcy stolicy Wielkopolski mogli głosować na wybrane przez siebie projekty w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Podczas tegorocznej edycji, dzięki wsparciu ze strony Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, udało się wychwycić nieważne głosy i sprawnie przeprowadzić etap weryfikacji.

Czytaj dalej

PCSS dołączył do programu DataCite Registered Service Providers

Program Registered Service Provider jest prowadzony w ramach konsorcjum DataCite i zrzesza instytucje, które umożliwiają innym jego członkom na tworzenie i modyfikowanie informacji o rejestrowanych numerach DOI w sposób zautomatyzowany, tj. poprzez dedykowane API DataCite. PCSS został włączony do tego programu.

Czytaj dalej

Raimundas Tuminauskas wybrany na kolejną kadencję członka zarządu GÉANT

Podczas wirtualnego GÉANT General Assembly wybrano zespół zarządzający wspólnotą GÉANT. Na stanowisko dyrektora powołano Andreasa Dudlera (SWITCH), zastępującego po 6-letniej kadencji Christiana Grimma. Wśród czterech członków Rady znalazł się, powołany na kolejny rok, Raimundas Tuminauskas – Kierownik Działu Infrastruktury Sieciowej i Usługowej PCSS.

Czytaj dalej

Altair: powrót PCSS na listę TOP500

Tradycyjnie już na największej konferencji SC2020 poświęconej technologiom obliczeniowym superkomputerowym (HPC, High Performance Computing), ogłoszona została kolejna lista TOP500 –  najszybszych superkomputerów na świecie. Na liście tej pojawił się nowy system superkomputerowy PCSS – Altair (pozycja 85.), następca zakupionego w 2015 roku komputera Eagle (Orzeł).

Czytaj dalej