Aktualności

Trwa Open Call w projekcie Fed4FirePlus

15 stycznia wystartował Open Call w drugim etapie w ramach projektu Federation For Fire Plus. W konkursie mogą brać udział tylko zakończone eksperymenty z pierwszego etapu, a zgłoszenia są możliwe do 13 kwietnia 2021.

Czytaj dalej

Półmetek projektu eDWIN

Prace w projekcie eDWIN (Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin) minęły już półmetek, angażując do współpracy specjalistów z dziedziny IT oraz rolnictwa. Przy tej okazji przypominamy kontekst projektu i jego planowane rezultaty.

Czytaj dalej

Wystartował projekt badawczy GOF 2.0 – PCSS weźmie udział w demonstratorze dronów w miejskiej przestrzeni powietrznej

Projekt GOF 2.0 jako kontynuacja projektu SESAR JU Gulf of Finland (GOF) U-space, w ciągu najbliższych dwóch lat przetestuje loty dronów w miejskiej przestrzeni powietrznej. Projekt ten rozpoczął się w styczniu tego roku i realizowany jest przez konsorcjum składające się z 13 członków w ramach inicjatywy SESAR JU „GOF 2.0 Integrated Urban Airspace Validation” z udziałem PCSS.

Czytaj dalej

Wdrożenie systemu GTFS dla poznańskiego ZTM

Dzięki usłudze przygotowanej we współpracy Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa, Pełnomocnika Prezydenta Miasta Poznania ds. Smart City oraz PCSS, pasażerowie komunikacji miejskiej na terenie aglomeracji poznańskiej, otrzymają informację o rzeczywistym czasie przyjazdu autobusu czy tramwaju. Wdrożenie systemu GTFS Realtime jest kolejnym krokiem w cyfrowej transformacji stolicy Wielkopolski.

Czytaj dalej

W ramach projektu NLPQT zakupiono i uruchomiono w PCSS system oparty na komunikacji kwantowej i technologii Quantum Key Distribution

W ramach prac prowadzony w projekcie NLPQT, PCSS wyposażył swoje laboratoria w zaawansowane zestawy urządzeń pomiarowych oraz transmisyjnych. Zakupiono zestaw umożliwiający zbudowanie sieci połączeń kwantowej dystrybucji klucza. Jest to praktyczne wykorzystanie technologii komunikacji kwantowej do zestawienia szyfrowanych połączeń zabezpieczonych prawami mechaniki kwantowej.

Czytaj dalej

POZcast – porozmawiajmy o Poznaniu

Fundacja Rozwoju Miasta Poznania uruchomiła nowy projekt, składający się z rozmów z ciekawymi osobami, związanymi ze stolicą Wielkopolski. POZcast – porozmawiajmy o Poznaniu to inicjatywa, przybliżająca szerszej publiczności funkcjonowanie i rozwój Poznania. PCSS jest partnerem technologicznym tego przedsięwzięcia.

Czytaj dalej

Aktywny udział PCSS w projekcie illuMINEation

Europejski przemysł wydobywczy coraz aktywniej poszukuje rozwiązań przeprojektowania procesów tradycyjnego wydobycia poprzez przyjęcie pionierskich innowacji, któremu będzie towarzyszyć szerokie wykorzystanie analityki danych i nowego rodzaju wykorzystania technologii, w szczególności przemysłowego internetu rzeczy (Industrial Internet of Things – IIoT). W ramach finansowanego ze środków UE projektu illuMINEation stworzona zostanie wielopoziomowa rozproszona platforma IIoT, nad którą pracować będzie konsorcjum, w skład którego wchodzi PCSS.

Czytaj dalej

Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego 2021 Roku!

Bliskości – mimo oddalenia
Siły – mimo przeciwności
Nadziei – mimo zwątpienia
Zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia
oraz wszelkiej pomyślności w Nowym 2021 Roku
życzą Państwu pracownicy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego

Czytaj dalej

Instalacja systemu chłodzenia nowego superkomputera PCSS

Z początkiem 2021 roku do użytku oddany zostanie nowy system do obliczeń równoległych (superkomputer HPC), zakupiony w projekcie PRACE-LAB. System ten został zamieszczony na liście TOP500 najszybszych komputerów na świecie i jest efektem budowy krajowego, rozproszonego systemu do obliczeń równoległych HPC, finansowanego w ramach funduszy strukturalnych PO IR, działania 4.2 w zakresie budowy infrastruktury badawczej o szczególnym znaczeniu dla Polski.

Czytaj dalej

Prof. Jan Węglarz laureatem nagrody naukowej Prezesa PAN

Tradycyjnie na początku grudnia Prezes Polskiej Akademii Nauk, prof. Jerzy Duszyński, wyróżnił osobowości z najwybitniejszymi dokonaniami naukowymi w mijającym roku. Wśród grona laureatów znalazł się Profesor Jan Węglarz, współzałożyciel i długoletni dyrektor Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Czytaj dalej