Aktualności

Znamy wyniki ewaluacji działalności naukowej za lata 2017-2021

Minister Edukacji i Nauki podjął decyzję w sprawie kategoryzacji krajowych jednostek naukowych. Zgodnie z obowiązującymi obecnie zasadami przyznane zostały kategorie naukowe (A+, A, B+, B albo C) osobno w każdej dyscyplinie uprawianej w ocenianych jednostkach. Instytut Chemii Bioorganicznej PAN poddał się kategoryzacji w trzech dyscyplinach; w naukach biologicznych Instytut uzyskał kategorię A+, natomiast w naukach chemicznych oraz informatyce technicznej i telekomunikacji uzyskano kategorię 𝐀.

Czytaj dalej

Komunikat dotyczący niedostępności funkcji sprawdzania wyników przydziału systemu Nabór

Incydent niedostępności funkcji sprawdzania wyników przydziału systemu Nabór w dniu 20.07.2022 r. od godziny 10:00-12:30 był wynikiem nałożenia kilku czynników technicznych. Jedną z istotniejszych było wprowadzenie wcześniejszych, niezbędnych zmian konfiguracyjnych naszych systemów związanych z podwyższonymi procedurami bezpieczeństwa zagrożeń cyberprzestrzeni.

Czytaj dalej

EUhubs4data: zakończenie eksperymentu AI4SAM, wspieranego przez PCSS

Eksperyment AI4SAM (AI for fostering soft and active mobility to accelerate European’s transition to climate neutrality) prowadzony przez Kentyou w ramach pierwszej rundy eksperymentów EUHubs4Data skupiał się na optymalizacji lokalizacji stacji miękkiej mobilności (rowery elektryczne, skutery, hulajnogi) w obszarach miejskich, wiejskich oraz przemysłowych w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

Czytaj dalej

Otwarte zaproszenie do nowych pilotaży biznesowych w ramach EOSC DIH

EOSC DIH ogłosiło drugie zaproszenie do składania ofert dla pilotaży biznesowych (EoI). Celem jest wsparcie przedsiębiorstw, opracowujących innowacyjne rozwiązania oraz – dzięki technologiom i usługom EOSC – pomoc we wprowadzaniu produktów i usług na rynek. Termin na składanie ofert mija 24 czerwca 2022 r.

Czytaj dalej

Podpisano porozumienie w sprawie Polskiej Sieci Poligonów Technologii Autonomicznych

Główne cele porozumienia na rzecz budowy i rozwoju Sieci Poligonów Technologii Autonomicznych to wsparcie rozwoju technologii systemów bezzałogowych w Polsce oraz stymulowanie współpracy naukowo-badawczej, a także biznesowej, poprzez udostępnienie specjalistycznej, niedostępnej dotychczas infrastruktury testowej. Dyrektor PCSS – dr inż. Cezary Mazurek podpisał list intencyjny, dotyczący wspólnego działania w tym zakresie.

Czytaj dalej

Spotkanie komitetu sterującego PRACE

Na spotkaniu Komitetu Sterującego PRACE (7-8.06.2022 r.), międzynarodowego konsorcjum odpowiedzialnego za budowę infrastruktury HPC w Europie oraz współpracy naukowej z wykorzystaniem zaawansowanych obliczeń, podsumowano dotychczasową działalność drugiego etapu PRACE 2.0, zakończonego wraz z procesem udostępniania zasobów Tier-0 oraz Tier-1.

Czytaj dalej

Zapraszamy na szkolenie School with Energy (EoCoE)

EoCoE School: School with Energy (EoCoE) to szkolenie online w języku angielskim, które odbędzie się w dniach 6–8 czerwca 2022 roku. Wydarzenie, skierowane do naukowców oraz badaczy ze środowisk akademickich i przemysłu z całej Europy, współorganizuje Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe w ramach projektu EoCoE. Zapraszamy do rejestracji.

Czytaj dalej

Umowa o współpracy z Centrum Kształcenia Zawodowego w Grodzisku Wlkp.

Centrum Kształcenia Zawodowego w Grodzisku Wielkopolskim, reprezentowane przez dyrektorkę Annę Matysiak, podpisało umowę o współpracy z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym, reprezentowanym przez dr. inż. Cezarego Mazurka – Pełnomocnika Dyrektora ICHB PAN ds. PCSS. W ramach współpracy PCSS zaangażuje się w m.in. organizację atrakcyjnych praktyk i stażów. 

Czytaj dalej

ISC 2022: zapraszamy na stoisko nr B207

Obliczenia dużej mocy, zagadnienia dotyczące nowoczesnych sieci i bezpiecznego przechowywania danych to obszary działalności Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, które zaprezentowane zostaną podczas ISC High Performance 2022. Tegoroczna edycja, goszcząca od 29 maja do 2 czerwca w Centrum Kongresowym w Hamburgu, odbywa się pod hasłem „Transforming the Future”.

Czytaj dalej