Aktualności

Eagle II: powrót PCSS na listę TOP500

Tradycyjnie już na największej konferencji SC2020 poświęconej technologiom obliczeniowym superkomputerowym (HPC, High Performance Computing), ogłoszona została kolejna lista TOP500 –  najszybszych superkomputerów na świecie. Na liście tej pojawił się nowy system superkomputerowy PCSS – Eagle II (pozycja 85.), następca zakupionego w 2015 roku komputera Eagle (Orzeł).

Czytaj dalej

Początek projektu RENergetic

PCSS, Politechnika Poznańska oraz Veolia Energia Poznań S.A. wezmą udział w międzynarodowym projekcie RENergetic (Community-empowered Sustainable Multi-Vector Energy Islands) realizowanym w ramach programu Horizon 2020. Celem projektu jest opracowanie i demonstracja innowacyjnych narzędzi do zarządzania wyspami energetycznymi.

Czytaj dalej

Nagroda dla Inkubatora Innowacji Społecznych WINS

Ogłoszono wyniki jubileuszowego, dziesiątego konkursu “Samorząd Równych Szans” na najlepsze projekty na rzecz osób z niepełnosprawnościami, które realizowane są przez polskie samorządy. W kategorii „Powiat ziemski/województwo” zwyciężył Inkubator Innowacji Społecznych WINS, realizowany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Miasto Poznań oraz PCSS.

Czytaj dalej

TuEuropeana 2020: cykl warsztatów edukacyjnych on-line

Laboratorium Innowacyjnej Edukacji PCSS oraz Filmoteka Narodowa – Instytut Adiowizualny zapraszają nauczycieli na warsztaty edukacyjne on-line, podczas których będzie możliwość zapoznania się z zasobami polskich i europejskich repozytoriów cyfrowych oraz z narzędziami TIK umożliwiającymi stworzenie interesujących lekcji z zagadkami. Zajęcia poprowadzą doświadczeni trenerzy z edukacyjnego laboratorium PCSS.

Czytaj dalej

Projekt PIONIER-LAB otrzymał notyfikację z Komisji Europejskiej

Projekt PIONIER-LAB – Krajowa Platforma Integracji Infrastruktur Badawczych z Ekosystemami Innowacji otrzymał notyfikację z Komisji Europejskiej​. Decyzja ta oznacza uruchomienie w pełni prac w projekcie. Projekt realizowany będzie przez 21 partnerów, a jego liderem jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

Czytaj dalej

PCSS zrealizował teledysk zespołu Luxtorpeda

Ku pamięci wielkopolskich bojowników o wolność powstała piosenka zespołu Luxtorpeda – „Hołd” z najnowszej płyty „Anno Domino MMXX”. Towarzyszący jej teledysk, z ważnymi dla stolicy Wielkopolski miejscami w tle, realizował zespół z PCSS.

Czytaj dalej

Ruszył X sezon naukowych cykli Pionier.TV

Na platformie naukowej telewizji Pionier.TV rozpoczął się dziesiąty sezon cyklicznych programów popularyzujących polską naukę. Poruszają one tematykę wszystkich dziedzin i sfer naukowych – od nauk humanistycznych, poprzez przyrodnicze, aż po nauki ścisłe – prezentując je w prosty i przystępny sposób.

Czytaj dalej

Streaming pokazu „The Meeting Point” na Ars Electronica

Drugiego dnia festiwalu Ars Elektronica, który odbywa się w tym roku w wersji online, PCSS zaprezentował materiał w rozdzielczości 8K „The Meeting Point”, który był realizowany w formie streamingu live z budynku CBPIO. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

Czytaj dalej