Aktualności

PCSS dołączył do Konsorcjum E-RIHS PL

Poznańskie Centrum Superkomputerowe-Sieciowe dołączyło do Polskiego Konsorcjum dla Badań nad Dziedzictwem Kulturowym ERIHS PL. Celem  Konsorcjum jest poszerzenie wiedzy o własnościach i metodach konserwacji materiałów, tworzących obiekty zabytkowe. PCSS dołączył do niego wpierając struktury swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu digitalizacji i cyfryzacji zbiorów kultury, sztuki i dziedzictwa narodowego.

Czytaj dalej

AI4EOSC 1 już dostępny. Nowy zestaw narzędzi do tworzenia i uruchamiania modeli AI w EOSC

AI4EOSC, najnowocześniejsza inicjatywa na skrzyżowaniu sztucznej inteligencji (AI) i Europejskiej Chmury Otwartej Nauki (EOSC), udostępnia pierwszą wersję platformy AI4EOSC i zasilającego ją stosu oprogramowania AI4OS. AI4EOSC, zapewniający przyjazne dla użytkownika środowisko pracy i zestaw narzędzi do opracowywania, a także uruchamiający modeli sztucznej inteligencji, ściśle zintegrowany z EOSC, dostępny jest dla nowych użytkowników.

Czytaj dalej

eDWIN w prestiżowym konkursie: zapraszamy do głosowania

Platforma eDWIN, stworzona przy współpracy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego oraz Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego ma szansę na wyróżnienie w prestiżowym, międzynarodowym konkursie WSIS, wyłaniającego projekty i technologie informacyjno-komunikacyjne w celu wspierania zrównoważonego rozwoju. Platforma eDWIN została nominowany w kategorii e-rolnictwo.

Czytaj dalej

Powstaje nowoczesna platforma internetowa dla młodych sportowców

“Rozwój e-usług na rzecz podnoszenia sprawności fizycznej, świadomości zdrowotnej oraz odporności na stres wśród młodzieży” to projekt, w ramach którego utworzona zostanie nowoczesna platforma internetowa dedykowana młodym sportowcom, ułatwiająca dostęp do treningów oraz promocję aktywnego trybu życia. Rolę koordynatora projektu pełni PCSS, partnerami zostały Koszykarski Klub Sportowy Basket Poznań oraz KKS Sporty Walki.

Czytaj dalej

Ogłoszono nową mapę akceleratorów innowacji obronnych NATO w ramach programu DIANA

14 marca 2024 r. ogłoszono nową mapę obszarów testowych i akceleracyjnych w ramach natowskiego programu DIANA. PSNC AerospaceLab jest jednym z kilkudziesięciu wytypowanych już w Sojuszu Półoncnoatlantyckim lokalizacji dla centrów testowych. Nowym polskim wkładem do programu jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, która wraz z Krakowskim Parkiem Technologicznym wspólnie poprowadzą oddział akceleratora innowacji obronnych NATO.

Czytaj dalej

Walidacja eksperymentu w projekcie AIM2ASSIST

Celem projektu AIM2ASSIST, realizowanego we współpracy z MASTA, MCH Polska i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego jest zniwelowanie bariery, dotyczącej czasu i nakładów pracy potrzebnych do zdefiniowania technologii produkcji w systemie typu MOM. W trakcie zakończonego niedawno eksperymentu zespół ekspertów opracował i rozszerzył platformę MeMOM o trzy nowe komponenty oprogramowania.

Czytaj dalej

Wybrano Prezydium Rady Konsorcjum PIONIER na lata 2024-2026

W Pałacu Staszica, siedzibie Polskiej Akademii Nauk, w Warszawie odbyło się sprawozdawczo-wyborcze posiedzenie Rady Konsorcjum PIONIER, podczas którego odbyły się wybory do Prezydium Rady. Na Przewodniczącego wybrano dr. inż. Macieja Stroińskiego – Zastępcę Przewodniczącego Komitetu Sterującego ds. Rozwoju Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Czytaj dalej

Sukces poznańskiej Nocy Naukowców

Projekt popularyzujący naukę, czyli Noc Naukowców, w którym od lat aktywnie uczestniczy Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, w konkursie Komisji Europejskiej Horyzont uzyskał aż 14 punktów z 15 możliwych. W ocenie projektu podkreślono m.in. wszechstronny i ciekawy program, interesujące działania promocyjne, a także różnorodność dziedzin naukowych reprezentowanych przez partnerów konsorcjum.

Czytaj dalej

Wizyta we wnętrzu reaktora fuzyjnego ITER

Przedstawiciele Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym w siedzibie organizacji ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor – Międzynarodowy Eksperymentalny Reaktor Termonuklearny), przygotowanym przez kierownictwo projektu TSVV11 (Theory, Simulation, Validation and Verification) EUROfusion i holenderskie Centrum eScience. Podczas spotkania uczestnicy mięli okazję przyjrzeć się z bliska największemu na świecie reaktorowi fuzyjnemu.

Czytaj dalej