W zeszłym tygodniu portal społecznościowy Twitter oraz Biblioteka Kongresu ogłosiły, iż każdy publiczny wpis wprowadzony na portalu Twitter, począwszy od roku 2006, zostanie zarchiwizowany cyfrowo. Według przedstawicieli Biblioteki Kongresu tak ogromna ilość danych pozwoli nie tylko w przyszłości zobrazować nasz obecny sposób życia, ale również jest kopalnią wiedzy o nas samych dla współczesnych naukowców.
Portal Twitter jest jednym z największych portali społecznościowych, który zdobył swą popularność dzięki mikroblogom – krótkim tekstowym wiadomościom, które można przesyłać na stronę swojego profilu poprzez SMS, stronę internetową portalu Twitter czy aplikację w telefonie komórkowym. Każda taka wiadomość, w kontekście portalu Twitter, to potocznie “tweet”.
Obecnie w portalu Twitter zarejestrowanych jest ponad 105 milionów użytkowników, którzy dziennie wprowadzają około 55 milionów tweetów. Wszystkie wiadomości oznaczone jako publiczne będą podlegały archiwizacji przez Bibliotekę Kongresu.
Wśród najciekawszych i najważniejszych tweetów znajdują się te utworzone przez Barack’a Obama po wygranych wyborach prezydenckich, czy Mike’a Massimino – astronautę wysyłającego pierwszego w historii tweeta z kosmosu.
Równolegle do wiadomości o archiwizacji tweetów firma Google ogłosiła, że wkrótce pozwoli swoim użytkownikom na wyszukiwanie w wiadomościach portalu Twitter, umożliwiając odnalezienie tweetów wprowadzonych w konkretnym czasie i dotyczących konkretnego tematu.
W Polsce istnieje kilka portali dedykowanych mikroblogowaniu. Są to między innymi Blip, Flaker, Pinger oraz Spinacz. Czy doczekamy się archiwizacji także polskich wpisów…? Dotychczas w Polsce do archiwizacji wybranych zasobów Internetu przymierza się Biblioteka Narodowa, a Narodowe Archiwum Cyfrowe uruchomiło już wersję beta portalu archiwizującego strony internetowe najważniejszych urzędów państwowych (http://archiwuminternetu.nac.gov.pl/).
Znamy wyniki ewaluacji działalności naukowej za lata 2017-2021
2022-08-03
Minister Edukacji i Nauki podjął decyzję w sprawie kategoryzacji krajowych jednostek naukowych. Zgodnie z obowiązującymi obecnie zasadami przyznane zostały kategorie naukowe (A+, A, B+, B albo C) osobno w każdej dyscyplinie uprawianej w ocenianych jednostkach. Instytut Chemii Bioorganicznej PAN poddał się kategoryzacji w trzech dyscyplinach; w naukach biologicznych Instytut uzyskał kategorię A+, natomiast w naukach chemicznych oraz informatyce technicznej i telekomunikacji uzyskano kategorię 𝐀.
Komunikat dotyczący niedostępności funkcji sprawdzania wyników przydziału systemu Nabór
2022-07-21
Incydent niedostępności funkcji sprawdzania wyników przydziału systemu Nabór w dniu 20.07.2022 r. od godziny 10:00-12:30 był wynikiem nałożenia kilku czynników technicznych. Jedną z istotniejszych było wprowadzenie wcześniejszych, niezbędnych zmian konfiguracyjnych naszych systemów związanych z podwyższonymi procedurami bezpieczeństwa zagrożeń cyberprzestrzeni.
EUhubs4data: zakończenie eksperymentu AI4SAM, wspieranego przez PCSS
2022-07-21
Eksperyment AI4SAM (AI for fostering soft and active mobility to accelerate European's transition to climate neutrality) prowadzony przez Kentyou w ramach pierwszej rundy eksperymentów EUHubs4Data skupiał się na optymalizacji lokalizacji stacji miękkiej mobilności (rowery elektryczne, skutery, hulajnogi) w obszarach miejskich, wiejskich oraz przemysłowych w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.
Drugie miejsce zespołu PSNC Aerospace Lab podczas Europejskiej Ligi Robotycznej
2022-06-24
23 czerwca 2022 roku na lotnisku w Kąkolewie podczas drugiej, poligonowej części Drone Power Hakaton Plus oprócz pokazów nominowanych zespołów, odbyły się zawody w ramach Europejskiej Ligi Robotycznej, organizowane przez Politechnikę Poznańską i PCSS.
Otwarte zaproszenie do nowych pilotaży biznesowych w ramach EOSC DIH
2022-06-16
EOSC DIH ogłosiło drugie zaproszenie do składania ofert dla pilotaży biznesowych (EoI). Celem jest wsparcie przedsiębiorstw, opracowujących innowacyjne rozwiązania oraz - dzięki technologiom i usługom EOSC - pomoc we wprowadzaniu produktów i usług na rynek. Termin na składanie ofert mija 24 czerwca 2022 r.
NLPQT: uruchomiono łącze Quantum Key Distribution między Poznaniem i Warszawą
2022-06-15
W ramach prac projektu NLPQT – Narodowe Laboratorium Fotoniki i Technologi Kwantowych uruchomiono łącze transmisyjne technologii Quantum Key Distribution pomiędzy Poznaniem a Warszawą. System transmisyjny QKD korzysta z dedykowanych włókien sieci PIONIER o łącznej długości 380 km.
Zapraszamy na Droniadę 2022
2022-06-25
Zapraszamy na 9. edycję konkursu technologicznego, który w tym roku po raz pierwszy, organizowany jest w formie multidyscyplinarnych zawodów. Mowa o Droniadzie 2022, która rozpocznie się 25 czerwca i potrwa do końca miesiąca. PCSS jest współorganizatorem wydarzenia.
Gala konkursu „Inteligentne Rolnictwo” dla uczniów resortowych szkół rolniczych
2022-06-21
21 czerwca 2022 roku w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się gala konkursu „Inteligentne Rolnictwo”, zorganizowanego dla uczniów resortowych szkół rolniczych. Wydarzenie rozpoczęły wystąpienia przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, firmy Intel oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
TNC22: „Navigating the unexplored”
2022-06-12
Po dwóch latach przerwy, związanej z pandemią, największa konferencja sieci naukowo-akademickich w Europie powraca w tradycyjnej, stacjonarnej formie. TNC 2022 gościć będzie we włoskim Treście. Tradycyjnie, konferencji towarzyszy przestrzeń wystawowa, podczas której PCSS i Konsorcjum PIONIER zaprezentują realizowane aktualnie projekty i inicjatywy.
Seminarium PCSS: dr Jennifer Edmond – „Open isn’t Open Unless it is Open for All: Digital Humanities and Open Science Challenges for eInfrastructure”
2022-06-11
Zapraszamy na ostatnie przed wakacjami otwarte Seminarium PCSS. Swoją prelekcję pod tytułem: „Open isn't Open Unless it is Open for All: Digital Humanities and Open Science Challenges for eInfrastructure” zaprezentuje dr Jennifer Edmond z Trinity College Dublin, The University of Dublin.
Zapraszamy na Sąsiedzkie Inspiracje 2022
2022-06-08
Już w najbliższą sobotę 11 czerwca zapraszamy do Starego ZOO w Poznaniu na drugą edycję Sąsiedzkich inspiracji. Tematyka tegorocznego spotkania skupiać się będzie wokół zagadnień związanych ze zdrowiem i ekologią. Zapraszamy wszystkich, którzy robią coś ciekawego lokalnie i chcą rozwijać wartościowe inicjatywy.
Seminarium PCSS: dr Zoe Cournia – „HPC for Computer – Aided Drug and Materials Design
2022-06-03
Zapraszamy na kolejne otwarte Seminarium PCSS, które odbędzie się 6 czerwca 2022 o godz. 14:30. Tym razem prelegent - dr Zoe Cournia z Biomedical Research Foundation Academy of Athens, przedstawi zagadnienie: “High Performance Computing for Computer-Aided Drug and Materials Design”. Seminarium będzie dostępne on-line za pomocą platformy Webex.
PCSS na ISC 2022 – Where innovation is everyday
2022-06-07
Tegoroczne stoisko PCSS na wystawie konferencji ISC 2022 poświęcone było wykorzystaniu infrastruktury danych oraz HPC (High Performance Computing) do budowy usług IT, wsparcia zarówno projektów z Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej, jak i kluczowych projektów europejskich z mapy ESFRI (European Strategy Forum for Research Infrastructure).
Wideo: Przedstawiciele PCSS na scenie IMPACT’22
2022-05-13
Konferencja Impact to nie tylko przestrzeń do rozmów i dyskusji branżowych, mających realny wpływ na przyszłość. To wyjątkowe miejsce, w którym spotyka się biznes, nauka, nowoczesne technologie i administracja publiczna. Do dwudniowej dyskusji włączyli się przedstawiciele z największych światowych marek. PCSS, który był partnerem wspierającym wydarzenie, reprezentowali dr inż. Cezary Mazurek, dr Mikołaj Buchwald oraz dr inż. Marcin Lawenda.
Wirtualne gospodarstwo – praktyczny pomocnik rolników w ramach platformy eDWIN
2022-04-14
Ostrzeżenia przed załamaniem pogody, szkodnikami i zagrożeniami na polu, szybki kontakt z doradcą rolniczym oraz porady, kiedy i w jakiej ilości stosować środki ochrony roślin – to tylko niektóre zalety e-usługi „Wirtualne gospodarstwo”, która będzie dostępna w ramach platformy doradczej eDWIN.
Projekt INSENSION: Większa niezależność dla osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym
2022-04-05
Dla osób ze znaczną niepełnosprawnością intelektualną i wieloma niepełnosprawnościami fizycznymi interakcje z otoczeniem są niezwykle trudne. W większości przypadków osoby te, z uwagi na problemy fizyczne czy sensoryczne, są zależne od rodziny i opiekunów, którzy pomagają im nawet w podstawowych, codziennych czynnościach. Wsparciem dla takich osób ma być, współtworzona przez PCSS, platforma informatyczna INSENSION.
Słuchowisko z dźwiękiem 360°, czyli okno na świat dla niewidomych dzieci
2022-03-04
Słuchowiska radiowe powracają w nowej formie, stając się oknem na świat dla osób niewidomych i niedowidzących. PCSS podjęło współpracę z Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla dzieci Niewidomych w Owińskach i zaprezentuje jego podopiecznym dwa słuchowiska ambisoniczne, czyli z dźwiękiem 360°, imitującym autentyczne rozmieszczenie odgłosów w przestrzeni. Dzięki temu słuchacz zyska możliwość pełnego zanurzenia w dźwięku, aby czuł się nie tylko obserwatorem, ale i uczestnikiem wydarzeń.
Zegar atomowy dostępny w Poznaniu dzięki łączu PCSS
2022-03-03
W ramach projektu NLPQT pod koniec stycznia Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe uruchomiło pierwsze testowe połączenie systemu do dystrybucji nośnej optycznej (optycznej częstotliwości wzorcowej generowanej przez zegary optyczne), czyli ultraprecyzyjnego i ultrastabilnego wzorca częstotliwości. System powstaje także dzięki ścisłej współpracy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu i Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.
Znamy wyniki ewaluacji działalności naukowej za lata 2017-2021
2022-08-03
Minister Edukacji i Nauki podjął decyzję w sprawie kategoryzacji krajowych jednostek naukowych. Zgodnie z obowiązującymi obecnie zasadami przyznane zostały kategorie naukowe (A+, A, B+, B albo C) osobno w każdej dyscyplinie uprawianej w ocenianych jednostkach. Instytut Chemii Bioorganicznej PAN poddał się kategoryzacji w trzech dyscyplinach; w naukach biologicznych Instytut uzyskał kategorię A+, natomiast w naukach chemicznych oraz informatyce technicznej i telekomunikacji uzyskano kategorię 𝐀.
Zapraszamy na Droniadę 2022
2022-06-25
Zapraszamy na 9. edycję konkursu technologicznego, który w tym roku po raz pierwszy, organizowany jest w formie multidyscyplinarnych zawodów. Mowa o Droniadzie 2022, która rozpocznie się 25 czerwca i potrwa do końca miesiąca. PCSS jest współorganizatorem wydarzenia.
PCSS na ISC 2022 – Where innovation is everyday
2022-06-07
Tegoroczne stoisko PCSS na wystawie konferencji ISC 2022 poświęcone było wykorzystaniu infrastruktury danych oraz HPC (High Performance Computing) do budowy usług IT, wsparcia zarówno projektów z Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej, jak i kluczowych projektów europejskich z mapy ESFRI (European Strategy Forum for Research Infrastructure).
Komunikat dotyczący niedostępności funkcji sprawdzania wyników przydziału systemu Nabór
2022-07-21
Incydent niedostępności funkcji sprawdzania wyników przydziału systemu Nabór w dniu 20.07.2022 r. od godziny 10:00-12:30 był wynikiem nałożenia kilku czynników technicznych. Jedną z istotniejszych było wprowadzenie wcześniejszych, niezbędnych zmian konfiguracyjnych naszych systemów związanych z podwyższonymi procedurami bezpieczeństwa zagrożeń cyberprzestrzeni.
Gala konkursu „Inteligentne Rolnictwo” dla uczniów resortowych szkół rolniczych
2022-06-21
21 czerwca 2022 roku w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się gala konkursu „Inteligentne Rolnictwo”, zorganizowanego dla uczniów resortowych szkół rolniczych. Wydarzenie rozpoczęły wystąpienia przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, firmy Intel oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
Wideo: Przedstawiciele PCSS na scenie IMPACT’22
2022-05-13
Konferencja Impact to nie tylko przestrzeń do rozmów i dyskusji branżowych, mających realny wpływ na przyszłość. To wyjątkowe miejsce, w którym spotyka się biznes, nauka, nowoczesne technologie i administracja publiczna. Do dwudniowej dyskusji włączyli się przedstawiciele z największych światowych marek. PCSS, który był partnerem wspierającym wydarzenie, reprezentowali dr inż. Cezary Mazurek, dr Mikołaj Buchwald oraz dr inż. Marcin Lawenda.
EUhubs4data: zakończenie eksperymentu AI4SAM, wspieranego przez PCSS
2022-07-21
Eksperyment AI4SAM (AI for fostering soft and active mobility to accelerate European's transition to climate neutrality) prowadzony przez Kentyou w ramach pierwszej rundy eksperymentów EUHubs4Data skupiał się na optymalizacji lokalizacji stacji miękkiej mobilności (rowery elektryczne, skutery, hulajnogi) w obszarach miejskich, wiejskich oraz przemysłowych w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.
TNC22: „Navigating the unexplored”
2022-06-12
Po dwóch latach przerwy, związanej z pandemią, największa konferencja sieci naukowo-akademickich w Europie powraca w tradycyjnej, stacjonarnej formie. TNC 2022 gościć będzie we włoskim Treście. Tradycyjnie, konferencji towarzyszy przestrzeń wystawowa, podczas której PCSS i Konsorcjum PIONIER zaprezentują realizowane aktualnie projekty i inicjatywy.
Wirtualne gospodarstwo – praktyczny pomocnik rolników w ramach platformy eDWIN
2022-04-14
Ostrzeżenia przed załamaniem pogody, szkodnikami i zagrożeniami na polu, szybki kontakt z doradcą rolniczym oraz porady, kiedy i w jakiej ilości stosować środki ochrony roślin – to tylko niektóre zalety e-usługi „Wirtualne gospodarstwo”, która będzie dostępna w ramach platformy doradczej eDWIN.
Drugie miejsce zespołu PSNC Aerospace Lab podczas Europejskiej Ligi Robotycznej
2022-06-24
23 czerwca 2022 roku na lotnisku w Kąkolewie podczas drugiej, poligonowej części Drone Power Hakaton Plus oprócz pokazów nominowanych zespołów, odbyły się zawody w ramach Europejskiej Ligi Robotycznej, organizowane przez Politechnikę Poznańską i PCSS.
Seminarium PCSS: dr Jennifer Edmond – „Open isn’t Open Unless it is Open for All: Digital Humanities and Open Science Challenges for eInfrastructure”
2022-06-11
Zapraszamy na ostatnie przed wakacjami otwarte Seminarium PCSS. Swoją prelekcję pod tytułem: „Open isn't Open Unless it is Open for All: Digital Humanities and Open Science Challenges for eInfrastructure” zaprezentuje dr Jennifer Edmond z Trinity College Dublin, The University of Dublin.
Projekt INSENSION: Większa niezależność dla osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym
2022-04-05
Dla osób ze znaczną niepełnosprawnością intelektualną i wieloma niepełnosprawnościami fizycznymi interakcje z otoczeniem są niezwykle trudne. W większości przypadków osoby te, z uwagi na problemy fizyczne czy sensoryczne, są zależne od rodziny i opiekunów, którzy pomagają im nawet w podstawowych, codziennych czynnościach. Wsparciem dla takich osób ma być, współtworzona przez PCSS, platforma informatyczna INSENSION.
Otwarte zaproszenie do nowych pilotaży biznesowych w ramach EOSC DIH
2022-06-16
EOSC DIH ogłosiło drugie zaproszenie do składania ofert dla pilotaży biznesowych (EoI). Celem jest wsparcie przedsiębiorstw, opracowujących innowacyjne rozwiązania oraz - dzięki technologiom i usługom EOSC - pomoc we wprowadzaniu produktów i usług na rynek. Termin na składanie ofert mija 24 czerwca 2022 r.
Zapraszamy na Sąsiedzkie Inspiracje 2022
2022-06-08
Już w najbliższą sobotę 11 czerwca zapraszamy do Starego ZOO w Poznaniu na drugą edycję Sąsiedzkich inspiracji. Tematyka tegorocznego spotkania skupiać się będzie wokół zagadnień związanych ze zdrowiem i ekologią. Zapraszamy wszystkich, którzy robią coś ciekawego lokalnie i chcą rozwijać wartościowe inicjatywy.
Słuchowisko z dźwiękiem 360°, czyli okno na świat dla niewidomych dzieci
2022-03-04
Słuchowiska radiowe powracają w nowej formie, stając się oknem na świat dla osób niewidomych i niedowidzących. PCSS podjęło współpracę z Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla dzieci Niewidomych w Owińskach i zaprezentuje jego podopiecznym dwa słuchowiska ambisoniczne, czyli z dźwiękiem 360°, imitującym autentyczne rozmieszczenie odgłosów w przestrzeni. Dzięki temu słuchacz zyska możliwość pełnego zanurzenia w dźwięku, aby czuł się nie tylko obserwatorem, ale i uczestnikiem wydarzeń.
NLPQT: uruchomiono łącze Quantum Key Distribution między Poznaniem i Warszawą
2022-06-15
W ramach prac projektu NLPQT – Narodowe Laboratorium Fotoniki i Technologi Kwantowych uruchomiono łącze transmisyjne technologii Quantum Key Distribution pomiędzy Poznaniem a Warszawą. System transmisyjny QKD korzysta z dedykowanych włókien sieci PIONIER o łącznej długości 380 km.
Seminarium PCSS: dr Zoe Cournia – „HPC for Computer – Aided Drug and Materials Design
2022-06-03
Zapraszamy na kolejne otwarte Seminarium PCSS, które odbędzie się 6 czerwca 2022 o godz. 14:30. Tym razem prelegent - dr Zoe Cournia z Biomedical Research Foundation Academy of Athens, przedstawi zagadnienie: “High Performance Computing for Computer-Aided Drug and Materials Design”. Seminarium będzie dostępne on-line za pomocą platformy Webex.
Zegar atomowy dostępny w Poznaniu dzięki łączu PCSS
2022-03-03
W ramach projektu NLPQT pod koniec stycznia Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe uruchomiło pierwsze testowe połączenie systemu do dystrybucji nośnej optycznej (optycznej częstotliwości wzorcowej generowanej przez zegary optyczne), czyli ultraprecyzyjnego i ultrastabilnego wzorca częstotliwości. System powstaje także dzięki ścisłej współpracy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu i Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.