Biblioteka Kongresu planuje archiwizację Twoich wszystkich tweetów!

Biblioteka Kongresu planuje archiwizację Twoich wszystkich tweetów!

W zeszłym tygodniu portal społecznościowy Twitter oraz Biblioteka Kongresu ogłosiły, iż każdy publiczny wpis wprowadzony na portalu Twitter, począwszy od roku 2006, zostanie zarchiwizowany cyfrowo. Według przedstawicieli Biblioteki Kongresu tak ogromna ilość danych pozwoli nie tylko w przyszłości zobrazować nasz obecny sposób życia, ale również jest kopalnią wiedzy o nas samych dla współczesnych naukowców.

Portal Twitter jest jednym z największych portali społecznościowych, który zdobył swą popularność dzięki mikroblogom – krótkim tekstowym wiadomościom, które można przesyłać na stronę swojego profilu poprzez SMS, stronę internetową portalu Twitter czy aplikację w telefonie komórkowym. Każda taka wiadomość, w kontekście portalu Twitter, to potocznie “tweet”.

Obecnie w portalu Twitter zarejestrowanych jest ponad 105 milionów użytkowników, którzy dziennie wprowadzają około 55 milionów tweetów. Wszystkie wiadomości oznaczone jako publiczne będą podlegały archiwizacji przez Bibliotekę Kongresu.

Wśród najciekawszych i najważniejszych tweetów znajdują się te utworzone przez Barack’a Obama po wygranych wyborach prezydenckich, czy Mike’a Massimino – astronautę wysyłającego pierwszego w historii tweeta z kosmosu.

Równolegle do wiadomości o archiwizacji tweetów firma Google ogłosiła, że wkrótce pozwoli swoim użytkownikom na wyszukiwanie w wiadomościach portalu Twitter, umożliwiając odnalezienie tweetów wprowadzonych w konkretnym czasie i dotyczących konkretnego tematu.

W Polsce istnieje kilka portali dedykowanych mikroblogowaniu. Są to między innymi Blip, Flaker, Pinger oraz Spinacz. Czy doczekamy się archiwizacji także polskich wpisów…? Dotychczas w Polsce do archiwizacji wybranych zasobów Internetu przymierza się Biblioteka Narodowa, a Narodowe Archiwum Cyfrowe uruchomiło już wersję beta portalu archiwizującego strony internetowe najważniejszych urzędów państwowych (http://archiwuminternetu.nac.gov.pl/).