Debata „Prosty język” z udziałem PCSS

Debata „Prosty język” z udziałem PCSS

W sobotę, 19 lutego o godz. 18:30 odbędzie się debata o języku polskim organizowana przez Urząd Miasta Poznania oraz Radę Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk, w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Wydarzenie będzie transmitowane przez telewizję WTK, a także będzie dostępne online za pośrednictwem platformy wdrożonej przez PCSS. W debacie weżmie udział Tomasz Parkoła, Kierownik Dział Bibliotek Cyfrowych w PCSS.

Sobotnia debata będzie mieć charakter interdyscyplinarny, a jej uczestnicy dyskutować będą w jaki sposób możemy „uprościć” język tesktów kancelaryjnych lub podręczników szkolnych, aby były one łatwiej dostępne oraz lepiej rozumiane przez ogół czytelników. Takie podejście jest ściśle związane z wprowadzaniem prostego języka w Urzędzie Miasta Poznania w ramach koncepcji Smart City.

W pierwszej części debaty udział wezmą:

– Michał Łakomski, dyrektor Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania,
– prof. Jarosław Liberek i dr hab. Karolina Ruta-Korytowska, językoznawcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza,
– Tomasz Parkoła, Kierownik Działu Bibliotek Cyfrowych Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Dział Nowych Mediów kierowany przez Maciej Głowiaka (PCSS) we współpracy z Marcinem Dąbrowskim (PCSS)  przygotował platformę https://video.poznan.pl/, za pośrednictwem której debata będzie transmitowana do Internetu.

Serdecznie zapraszamy do udziału w tym niezwykle ciekawym wydarzeniu – sobota, 19 lutego o godz. 18:30.

OBEJRZYJ NAGRANIE Z DEBATY