Seminarium PCSS: dr Francesco Simula – “Distributed and Plastic Spiking Neural Network model of the brain cortex behavior (TEXTAROSSA)”

Seminarium PCSS: dr Francesco Simula – “Distributed and Plastic Spiking Neural Network model of the brain cortex behavior (TEXTAROSSA)”
Serdecznie zapraszamy na 7. edycję Seminariów PCSS, która odbędzie się 21 lutego 2022 o godz. 14:30. Prelegentem będzie dr Francesco Simula z Istituto Nazionale di Fisica Nucleare we Włoszech, który przedstawi zagadnienie: “Distributed and Plastic Spiking Neural Network model of the brain cortex behavior (TEXTAROSSA)”.

Moderatorem spotkania, organizowanego w ramach cyklu otwartych seminariów PCSS „Wyzwania dla infrastruktury informatycznej nauki w erze transformacji cyfrowej”, będzie Tomasz Piontek, Kierownik Pionu Zastosowań w PCSS.

Spotkanie odbędzie się na platformie Webex w dniu 21 lutego 2022 r. o godz. 14:30.

 

Seminarium, oprócz krótkiego wprowadzenia Grupy APE i jej działalności badawczej w dziedzinie wykorzystywanego sprzętu i oprogramowania, skupi się na aspektach dotyczących symulacji sieci neuronowych. Szczególna uwaga zostanie poświecona następujacym elementom:

• opracowanemu wewnętrznie symulatorowi sieci neuronowej (DPSNN);
• wynikom symulatora jako narzędzia naukowego w badaniu Aktywności Wolnych Fal podczas głębokiego snu i konsolidacji pamięci;
• wynikom symulatora jako oprogramowania wzorcowego, z naciskiem na skalowanie wydajności, zużycie energii i infrastruktury sieciowej na platformach standardowych i HPC;
• przeniesieniu know-how na inne platformy do symulacji neuronowych, takie jak NEST Simulator i NeuronGPU – to ostatnie oprogramowanie jest zbliżone do NEST, jednak z akceleracją GPU.

 

Francesco Simula uzyskał tytuł magistra fizyki teoretycznej w 2006 r. na Uniwersytecie Sapienza w Rzymie, za pracę magisterską dotyczącą symulacji szkła spinowego przeprowadzonych na komputerach masowo równoległych zaprojektowanych przez APE Group, inicjatywę superkomputerową w ramach Istituto Nazionale di Fisica Nucleare (INFN). Od 2006 roku pracuje na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Sapienza jako tymczasowy pracownik naukowy, a następnie w INFN jako developer kodów wysokowydajnej symulacji numerycznej dla nauki. Jego główne zainteresowania badawcze to obliczenia równoległe, skupiające się na wysokowydajnych sieciach i akceleracji GPU zarówno w systemach HPC, jak i systemach wbudowanych.