Drugie miejsce zespołu PSNC Aerospace Lab podczas Europejskiej Ligi Robotycznej

Drugie miejsce zespołu PSNC Aerospace Lab podczas Europejskiej Ligi Robotycznej

23 czerwca 2022 roku na lotnisku w Kąkolewie podczas drugiej, poligonowej części Drone Power Hakaton Plus oprócz pokazów nominowanych zespołów, odbyły się zawody w ramach Europejskiej Ligi Robotycznej, organizowane przez Politechnikę Poznańską i PCSS.

W zawodach, które trwały przez cztery dni (20-24.06.2022 r.), wziął udział 5-osobowy zespół z PSNC Aerospace Lab pod przewodnictwem Mateusza Gajewskiego. Podczas symulowanych akcji ratunkowych, będących głównym zadaniem uczestników, drużyna z PCSS korzystała z jeżdżącego robota oraz z drona.

Ostatecznie poznański zespół, debiutując w tego rodzaju międzynarodowych zawodach robotycznych, uplasował się na II miejscu, otrzymując również wyróżnienie dla najlepszego zespołu naziemnego w konkursie European Robotics League.

Równolegle do zawodów na terenie lotniska w Kąkolewie odbywała się druga, tzw. praktyczna część konkursu technologicznego Drone Power Hakaton Plus, będąca kontynuacją wydarzenia, które zorganizowano na początku czerwca na Międzynarodowych Targach Poznańskich (artykuł: Zapraszamy na Drone Power Hakaton Plus).

Wydarzenie zainaugurował z-ca Dyrektora PCSS dr hab. inż. Krzysztof Kurowski wraz z Pełnomocnikiem Ministra Infrastruktury ds Bezzałogowych Statków Powietrznych Panem Dariuszem Werschnerem. W przestrzeni powietrznej lotniska odbyły się demonstracje rozwiązań teoretycznych dla wyzwań, które podczas hakatonu stawiały przed uczestnikami Grupa energetyczna ENEA i Miasto Poznań w zakresie bezpiecznej infrastruktury. Swoje rozwiązania w powietrzu zaprezentowały firmy BZB UAS, ENPROM i SPARTAQS.