Końcowa demonstracja projektu Immersify

Końcowa demonstracja projektu Immersify

Z powodu szczególnej sytuacji międzynarodowej spowodowanej pandemią COVID-19 i powstałymi w ten sposób ograniczeniami, projekt Immersify nie mógł zaprezentować się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w maju tego roku. W zamian, partnerzy projektu, a w szczególności PCSS oraz Ars Electronica z Austrii zdecydowali się pokazać finalne rezultaty naszych prac w demonstracji, która odbędzie się 17 czerwca o godzinie 11:00 i będzie transmitowana w internecie.

W ramach projektu Immersify, partnerzy wspólnie prowadzili przez ostatnie 3 lata badania i prace nad technologiami kodowania wideo, przesyłania strumieniowego i wyświetlania z wykorzystaniem dużych instalacji immersyjnych i środowisk wizualizacyjnych, takich jak ściany wizualizacyjne 8K, instalacje typu Deep Spaces, ekrany planeratów oraz kina przyszłości. Ponadto zespół pracował nad technologiami nagrywania i odtwarzania dźwięku ambisonicznego.

Niektóre z tych rozwiązań zostaną zaprezentowane podczas końcowej demonstracji projektu: laboratorium Nowych Mediów PCSS zamieni się w immersyjną przestrzeń kinową, gdzie zamiast okularów VR widzowie będą mogli oglądać obraz 16K 360° na sześciometrowym ekranie o rozdzielczości 8K. Widzowie zyskają możliwość interakcji i płynnego przewijania sceny 360 a dźwięk dookólny będzie podążał za obrazem i będzie odtwarzany na instalacji 24 głośników umieszczonych wokół widza.

Dodatkowym elementem demonstracji będzie transmisja na żywo w 8K z Poznania do Linzu w Austrii przy wykorzystaniu standardowego łącza internetowego oraz standardu kompresji HEVC. Oprogramowanie kodujące dla rozdzielczości 8K 60p zostało opracowane w PCSS przy użyciu kodera NVEnc. Obraz po drugiej stronie, w Ars Electronica, będzie prezentowany na instalacji Deep Space 8K z wykorzystaniem playera firmy Spin Digital, również pracującej w projekcie Immersify.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z przygotowań oraz z samego wydarzenia.