PCSS na otwarciu nowego Ośrodka Kontroli Ruchu Lotniczego w Poznaniu

PCSS na otwarciu nowego Ośrodka Kontroli Ruchu Lotniczego w Poznaniu

16 czerwca 2020 r. miało miejsce oficjalne otwarcie Ośrodka Kontroli Ruchu Lotniczego w Poznaniu w sąsiedztwie lotniska Poznań-Ławica. Budynek odwiedzili min.: wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, prezes spółki CPK Mikołaj Wild, prezes PAŻP Janusz Janiszewski. W uroczystości uczestniczyło również kierownictwo PCSS oraz rektor Politechniki Poznańskiej. PCSS miał w tym wydarzeniu swój udział, gdyż do budynku zostało doprowadzone łącze sieci PIONIER, a dron ekipy telewizyjnej PCSS mógł na żywo zademonstrować działanie elektronicznego systemu kontroli lotów dla dronów PANSA UTM.

Nowa inwestycja, która została odebrana od wykonawcy przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej 15 czerwca to miejsce, z którego będzie mógł być nadzorowany ruch lotniczy na terenie całej Polski. To także pierwsza z inwestycji PAŻP w infrastrukturę na potrzeby Centralnego Portu Komunikacyjnego.

„Tu będzie ulokowany supernowoczesny system zarządzania ruchem lotniczym, centrum zapasowe dla wszystkich operacji w polskiej przestrzeni powietrznej, obsługujące nie tylko 15 lotnisk, które swoim zasięgiem obejmuje agencja, ale działające także w strukturach europejskich” mówił w trakcie uroczystości Janusz Janiszewski, prezes PAŻP .

„To także będzie – dzięki współpracy z Politechniką Poznańską i Poznańskim Centrum Superkomputerowo – Sieciowym – centrum kształcenia i wytwarzania nowoczesnej technologii. Tu również będą koordynowane działania statków powietrznych załogowych i bezzałogowych – dronów. W ciągu dwóch lat powstanie tu kompleks zdalnych wież rzutujących na informacje spływające do portu”– zaznaczył Janiszewski.

To już kolejna inicjatywa z dziedziny aeronautyki, w której bierze udział PCSS. Rok temu właśnie z PAŻP-em prezentowaliśmy pierwsze testy systemu kontroli lotów dronami z mobilnej wieży w Kąkolewie w ramach pikniku lotniczego i prezentacji wspólnych projektów, m.in. NAVIHUB. Eksperymentalno-badawcze lotnisko było również miejscem, gdzie obie instytucje podpisały list intencyjny o wspólnych inwestycjach, a już pod koniec listopada ubiegłego roku zaczęły się prace wokół kolejnego projektu, „AEROSFERA – Lotnisko Rzeczy”.