Oddaj głos na projekt „Regional Covid-Hub”

Oddaj głos na projekt „Regional Covid-Hub”

Projekt Regional Covid-Hub, realizowany wspólnie przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, zakwalifikował się do ścisłego finału konkursu o nagrodę DT4REGIONS Award i ma szansę na nagrodę główną. Zwycięzcę wyłoni głosowanie internetowe.

Przedsięwzięcie „Regional Covid-Hub” wdrożone od chwili pojawienia się pandemii Covid-19 w Polsce pozwoliło na maksymalne wykorzystanie istniejących zasobów w celu monitorowania przebiegu pandemii, diagnozowania choroby, a przede wszystkim wykrywania wirusa SARS-CoV-2.

Sztuczna inteligencja, wykorzystana w projekcie, dała szansę na wykrycie zakażenia wirusem na podstawie zdjęcia RTG jeszcze przed upowszechnieniem testowania, a jej zdolność do ustawicznego uczenia się w dalszym ciągu podtrzymuje funkcjonalność tego rozwiązania.

Ponadto platforma stanowi wsparcie dla wszystkich zajmujących się badaniami naukowymi nad tą chorobą i zarządzaniem kryzysowym w sytuacji pandemii, a model ten jako dobra praktyka radzenia sobie z zagrożeniami epidemiologicznymi podobnymi do Covid-19 może być z powodzeniem wykorzystany w przyszłości.

Nagroda DT4REGIONS ma na celu wyeksponowanie najlepszych rozwiązań cyfrowych, takich jak inicjatywy i aplikacje technologiczne oparte na sztucznej inteligencji i Big Data, które są obecnie wykorzystywane przez administracje publiczne w Europie. Dodatkowo jest to zachęta do oddolnej wymiany najlepszych praktyk, rozwiązań cyfrowych przyjętych przez rządy krajowe i regionalne lub władze publiczne na wszystkich poziomach, aby polepszyć współpracę i wzajemne uczenie się.

Rozwiązanie, stworzone w stolicy Wielkopolski, już zostało docenione, kwalifikując się do grona najlepszych. Teraz wiele zależy od głosowania, które ma charakter publiczny. Każdy może poprzeć projekt, po zapoznaniu się z instrukcją „How to vote”, założeniu konta na w serwisie – logując się i oddając głos na stronie https://dt4regions.eu/award-shortlist.

Zachęcamy do dzielenia się tą informacją i głosowania do 19 maja 2023 r.