16 listopada 2020 roku w studiu telewizyjnym PCSS odbyła się druga edycja transatlantyckiego webinarium chirurgicznego Transatlantic Orthopaedic Live Surgery Broadcast. W wydarzeniu, dzięki platformie medVC, wzięło udział blisko 7 000 lekarzy z 28 krajów na całym świecie.
Podczas wydarzenia przeprowadzono jednoczesne transmisje z kilku sal operacyjnych, zlokalizowanych w różnych częściach globu: Monachium, Poznaniu, Petersburgu, Toronto i Willmington. Prezentowane zabiegi obejmowały szerokie spektrum technik operacyjnych, mających na celu korektę zniekształceń kończyn dolnych spowodowanych porażeniem mózgowym, ze szczególnym uwzględnieniem aktywnego i reaktywnego leczenia spastycznego zwichnięcia biodra.
Ze względu na panującą pandemię COVID-19 w studio PCSS-u znajdowało się tylko dwóch prowadzących. Pozostali uczestnicy łączyli się za pomocą wideo-mostu. Interaktywna, wielostrumieniowa transmisja w rozdzielczości High Definition (HD) możliwa była dzięki innowacyjnemu systemowi medVC.
Projekt NLPQT: wyposażono laboratorium w system do zaawansowanego modelowania i symulacji sygnałów/systemów GNSS
2021-01-21
W ramach prowadzonych przez PCSS prac w projekcie NLPQT wyposażono laboratorium w system do zaawansowanego modelowania i symulacji sygnałów/systemów GNSS. Środowisko pozwoli na badania różnych scenariuszy wykorzystania sygnałów GNSS a w szczególności ich integrację z innymi systemami - autonomiczne pojazdy, sensory itp.
Wdrożenie systemu GTFS dla poznańskiego ZTM
2021-01-20
Dzięki usłudze przygotowanej we współpracy Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa, Pełnomocnika Prezydenta Miasta Poznania ds. Smart City oraz PCSS, pasażerowie komunikacji miejskiej na terenie aglomeracji poznańskiej, otrzymają informację o rzeczywistym czasie przyjazdu autobusu czy tramwaju. Wdrożenie systemu GTFS Realtime jest kolejnym krokiem w cyfrowej transformacji stolicy Wielkopolski.
Projekt NLPQT: doposażenie laboratoriów PCSS w zestawy urządzeń pomiarowych oraz transmisyjnych
2021-01-19
W ramach prac prowadzony w projekcie NLPQT, PCSS wyposażył swoje laboratoria w zaawansowane zestawy urządzeń pomiarowych oraz transmisyjnych. Zakupiono zestaw umożliwiający zbudowanie sieci połączeń kwantowej dystrybucji klucza. Jest to praktyczne wykorzystanie technologii komunikacji kwantowej do zestawienia szyfrowanych połączeń zabezpieczonych prawami mechaniki kwantowej.
POZcast – porozmawiajmy o Poznaniu
2021-01-15
Fundacja Rozwoju Miasta Poznania uruchomiła nowy projekt, składający się z rozmów z ciekawymi osobami, związanymi ze stolicą Wielkopolski. POZcast – porozmawiajmy o Poznaniu to inicjatywa, przybliżająca szerszej publiczności funkcjonowanie i rozwój Poznania. PCSS jest partnerem technologicznym tego przedsięwzięcia.
Aktywny udział PCSS w projekcie illuMINEation
2021-01-05
Europejski przemysł wydobywczy coraz aktywniej poszukuje rozwiązań przeprojektowania procesów tradycyjnego wydobycia poprzez przyjęcie pionierskich innowacji, któremu będzie towarzyszyć szerokie wykorzystanie analityki danych i nowego rodzaju wykorzystania technologii, w szczególności przemysłowego internetu rzeczy (Industrial Internet of Things - IIoT). W ramach finansowanego ze środków UE projektu illuMINEation stworzona zostanie wielopoziomowa rozproszona platforma IIoT, nad którą pracować będzie konsorcjum, w skład którego wchodzi PCSS.
Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego 2021 Roku!
2020-12-23
Bliskości - mimo oddalenia Siły - mimo przeciwności Nadziei - mimo zwątpienia Zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym 2021 Roku życzą Państwu pracownicy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego
Premiera interaktywnej aplikacji edukacyjnej „Wielkopolanie w wojnie polsko-bolszewickiej 1920”
2021-01-26
Zapraszamy na premierowy pokaz interaktywnej aplikacji edukacyjnej opartej na technologiach internetowych „Wielkopolanie w wojnie polsko-bolszewickiej 1920”, stworzonej dla uczczenia Wielkopolan, którzy brali udział w walkach o niepodległość. Premierowy pokaz odbędzie się w formie wideokonferencji 26 stycznia o godzinie 12:00, za pośrednictwem kanałów społecznościowych. Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022. W projekcie PCSS odpowiada za realizację technologiczną, digitalizację materiałów oraz stronę multimedialną.
PCSS ponownie przeprowadzi transmisję z Teatru Wielkiego w Poznaniu
2021-01-13
W dniach 14-17 stycznia 2021 r. Teatr Wielki w Poznaniu ponownie wystawi spektakle w ramach eksperymentalnego projektu operowego „IZOLACJA: Carmen/Don Giovanni/Don Pasquale” w reżyserii Krzysztofa Cicheńskiego w foyer teatru. PCSS przeprowadzi rejestrację i transmisję wydarzenia w Internecie.
Wielkopolanie w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 – zakończenie projektu
2020-12-30
Cztery miesiące trwały prace nad budową interaktywnej aplikacji edukacyjnej opartej na technologiach Internetu, stworzonej dla uczczenia Wielkopolan, którzy uczestniczyli w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. W ramach projektu „Wielkopolanie w wojnie polsko-bolszewickiej 1920”, sfinansowanego z budżetu Wojewody Wielkopolskiego w ramach konkursu z Programu Wieloletniego „Niepodległa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miały powstać scenariusze gotowych lekcji, które pomogą zachować pamięć i dziedzictwo obrońców młodej polskiej niepodległości. PCSS odpowiada za realizację technologiczną, digitalizację i multimedia projektu.
ICHB PAN PCSS laureatem Kryształowej Brukselki 2020
2020-12-18
Podczas, odbywającej się wirtualnie gali, wręczono nagrody przyznawane przez Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE dla najaktywniejszych polskich uczestników w Programie Ramowym Horyzont 2020 (lata 2014-2020). Instytut Chemii Bioorganicznej PAN wraz z afiliowanym Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym wyróżniono już po raz piąty.
Noc Naukowców 2020: Będziemy razem, ale w inny sposób
2020-11-23
Większość, zaplanowanych na drugą część bieżącego roku, wydarzeń przeniesiono do przestrzeni wirtualnej. Podobnie jest z tegoroczną edycją Nocy Naukowców. W piątek 27 listopada zapraszamy do wyjątkowego wirtualnego studia na spotkanie z poznańskimi naukowcami. Tym razem on-line, za pomocą kamer internetowych, zajrzymy do laboratoriów, by odkryć fascynujące tajniki świata wiedzy. Wzorem latach ubiegłych PCSS aktywnie łącza się w organizację wydarzenia.
Orthopaedic Live Surgery Broadcast 2020 ze studia w PCSS
2020-11-16
16 listopada 2020 roku w studiu telewizyjnym PCSS odbyła się druga edycja transatlantyckiego webinarium chirurgicznego Transatlantic Orthopaedic Live Surgery Broadcast. W wydarzeniu, dzięki platformie medVC, wzięło udział blisko 7 000 lekarzy z 28 krajów na całym świecie.
Sprawozdanie z działalności PCSS w 2020 roku
2021-01-04
Zapraszamy do zapoznania się z raportem zawierającym sprawozdanie z działalności Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego w 2020 roku. Cyfrowa nauka, gospodarka i społeczeństwo to obszary, w których prezentujemy nasze przykładowe osiągnięcia w działalności badawczo-rozwojowej i wdrożeniowej.
CLAW Meeting GÉANT 2020: warsztaty z zarządzania kryzysowego w… czasie kryzysu
2020-12-10
Po sukcesie ubiegłorocznych warsztatów CLAW (Crisis Management Workshop), organizowanych dla społeczności NREN-ów (National research and education network) w siedzibie PCSS, tegoroczna edycja, odbyła się w wersji on-line. Pandemia koronawirusa nie pozwoliła na ponowne zorganizowanie spotkania w stolicy Wielkopolski, ale ta wyjątkowa sytuacja nie przeszkodziła w opracowaniu i przeprowadzeniu kolejnych interaktywnych zajęć z zarządzania w czasie kryzysu.
Wywiad dla TOK FM: Magia nauki w tym roku w wersji online. Noc Naukowców już 27 listopada
2020-11-26
Tegoroczna edycja, cieszącej się niesłabnącą popularnością wśród małych i dużych Poznaniaków, Nocy Naukowców odbędzie się w wersji on-line. 27 listopada organizatorzy zapraszają do wirtualnego studia, w którym prowadzona będzie relacja "na żywo", a widzowie będą mieli do dyspozycji aż 8 kanałów tematycznych. O tej wyjątkowej imprezie w Radiu TOK FM opowiada Damian Niemir (PCSS).
ITM_talks z udziałem dr. hab. inż. Krzysztofa Kurowskiego
2020-09-17
Drugi odcinek on-line'owej dyskusji ITM_talks, zorganizowanej przez Grupę MTP, poświęcono autonomii robotów i cyfrowej transformacji przemysłu. W panelu wziął udział dr inż. hab. Krzysztof Kurowski - Zastępca Pełnomocnika Dyrektora IChB PAN ds. PCSS.
O projekcie Demeter w tygodniku „Polityka”
2020-08-21
W tygodniku "Polityka" przeczytać można artykuł o technologiach, które pomagają w monitorowaniu pasiek. Autor wspomina o unijnym projekcie DEMETER, który ma upowszechnić stosowanie czujników IoT w rolnictwie. Partnerem projektu jest PCSS.
Kultura u podstaw: wywiad z Janem Skorupą
2020-08-06
Na portalu "Kultura u Podstaw" Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego przeczytać można wywiad z Janem Skorupą z Działu Nowych Mediów PCSS. W rozmowie poruszane są m.in. kwestie prowadzonych w PCSS prac rozwojowych w ramach projektów CBPIO i FutureLabs.
Projekt NLPQT: wyposażono laboratorium w system do zaawansowanego modelowania i symulacji sygnałów/systemów GNSS
2021-01-21
W ramach prowadzonych przez PCSS prac w projekcie NLPQT wyposażono laboratorium w system do zaawansowanego modelowania i symulacji sygnałów/systemów GNSS. Środowisko pozwoli na badania różnych scenariuszy wykorzystania sygnałów GNSS a w szczególności ich integrację z innymi systemami - autonomiczne pojazdy, sensory itp.
Premiera interaktywnej aplikacji edukacyjnej „Wielkopolanie w wojnie polsko-bolszewickiej 1920”
2021-01-26
Zapraszamy na premierowy pokaz interaktywnej aplikacji edukacyjnej opartej na technologiach internetowych „Wielkopolanie w wojnie polsko-bolszewickiej 1920”, stworzonej dla uczczenia Wielkopolan, którzy brali udział w walkach o niepodległość. Premierowy pokaz odbędzie się w formie wideokonferencji 26 stycznia o godzinie 12:00, za pośrednictwem kanałów społecznościowych. Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022. W projekcie PCSS odpowiada za realizację technologiczną, digitalizację materiałów oraz stronę multimedialną.
Sprawozdanie z działalności PCSS w 2020 roku
2021-01-04
Zapraszamy do zapoznania się z raportem zawierającym sprawozdanie z działalności Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego w 2020 roku. Cyfrowa nauka, gospodarka i społeczeństwo to obszary, w których prezentujemy nasze przykładowe osiągnięcia w działalności badawczo-rozwojowej i wdrożeniowej.
Wdrożenie systemu GTFS dla poznańskiego ZTM
2021-01-20
Dzięki usłudze przygotowanej we współpracy Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa, Pełnomocnika Prezydenta Miasta Poznania ds. Smart City oraz PCSS, pasażerowie komunikacji miejskiej na terenie aglomeracji poznańskiej, otrzymają informację o rzeczywistym czasie przyjazdu autobusu czy tramwaju. Wdrożenie systemu GTFS Realtime jest kolejnym krokiem w cyfrowej transformacji stolicy Wielkopolski.
PCSS ponownie przeprowadzi transmisję z Teatru Wielkiego w Poznaniu
2021-01-13
W dniach 14-17 stycznia 2021 r. Teatr Wielki w Poznaniu ponownie wystawi spektakle w ramach eksperymentalnego projektu operowego „IZOLACJA: Carmen/Don Giovanni/Don Pasquale” w reżyserii Krzysztofa Cicheńskiego w foyer teatru. PCSS przeprowadzi rejestrację i transmisję wydarzenia w Internecie.
CLAW Meeting GÉANT 2020: warsztaty z zarządzania kryzysowego w… czasie kryzysu
2020-12-10
Po sukcesie ubiegłorocznych warsztatów CLAW (Crisis Management Workshop), organizowanych dla społeczności NREN-ów (National research and education network) w siedzibie PCSS, tegoroczna edycja, odbyła się w wersji on-line. Pandemia koronawirusa nie pozwoliła na ponowne zorganizowanie spotkania w stolicy Wielkopolski, ale ta wyjątkowa sytuacja nie przeszkodziła w opracowaniu i przeprowadzeniu kolejnych interaktywnych zajęć z zarządzania w czasie kryzysu.
Projekt NLPQT: doposażenie laboratoriów PCSS w zestawy urządzeń pomiarowych oraz transmisyjnych
2021-01-19
W ramach prac prowadzony w projekcie NLPQT, PCSS wyposażył swoje laboratoria w zaawansowane zestawy urządzeń pomiarowych oraz transmisyjnych. Zakupiono zestaw umożliwiający zbudowanie sieci połączeń kwantowej dystrybucji klucza. Jest to praktyczne wykorzystanie technologii komunikacji kwantowej do zestawienia szyfrowanych połączeń zabezpieczonych prawami mechaniki kwantowej.
Wielkopolanie w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 – zakończenie projektu
2020-12-30
Cztery miesiące trwały prace nad budową interaktywnej aplikacji edukacyjnej opartej na technologiach Internetu, stworzonej dla uczczenia Wielkopolan, którzy uczestniczyli w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. W ramach projektu „Wielkopolanie w wojnie polsko-bolszewickiej 1920”, sfinansowanego z budżetu Wojewody Wielkopolskiego w ramach konkursu z Programu Wieloletniego „Niepodległa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miały powstać scenariusze gotowych lekcji, które pomogą zachować pamięć i dziedzictwo obrońców młodej polskiej niepodległości. PCSS odpowiada za realizację technologiczną, digitalizację i multimedia projektu.
Wywiad dla TOK FM: Magia nauki w tym roku w wersji online. Noc Naukowców już 27 listopada
2020-11-26
Tegoroczna edycja, cieszącej się niesłabnącą popularnością wśród małych i dużych Poznaniaków, Nocy Naukowców odbędzie się w wersji on-line. 27 listopada organizatorzy zapraszają do wirtualnego studia, w którym prowadzona będzie relacja "na żywo", a widzowie będą mieli do dyspozycji aż 8 kanałów tematycznych. O tej wyjątkowej imprezie w Radiu TOK FM opowiada Damian Niemir (PCSS).
POZcast – porozmawiajmy o Poznaniu
2021-01-15
Fundacja Rozwoju Miasta Poznania uruchomiła nowy projekt, składający się z rozmów z ciekawymi osobami, związanymi ze stolicą Wielkopolski. POZcast – porozmawiajmy o Poznaniu to inicjatywa, przybliżająca szerszej publiczności funkcjonowanie i rozwój Poznania. PCSS jest partnerem technologicznym tego przedsięwzięcia.
ICHB PAN PCSS laureatem Kryształowej Brukselki 2020
2020-12-18
Podczas, odbywającej się wirtualnie gali, wręczono nagrody przyznawane przez Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE dla najaktywniejszych polskich uczestników w Programie Ramowym Horyzont 2020 (lata 2014-2020). Instytut Chemii Bioorganicznej PAN wraz z afiliowanym Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym wyróżniono już po raz piąty.
ITM_talks z udziałem dr. hab. inż. Krzysztofa Kurowskiego
2020-09-17
Drugi odcinek on-line'owej dyskusji ITM_talks, zorganizowanej przez Grupę MTP, poświęcono autonomii robotów i cyfrowej transformacji przemysłu. W panelu wziął udział dr inż. hab. Krzysztof Kurowski - Zastępca Pełnomocnika Dyrektora IChB PAN ds. PCSS.
Aktywny udział PCSS w projekcie illuMINEation
2021-01-05
Europejski przemysł wydobywczy coraz aktywniej poszukuje rozwiązań przeprojektowania procesów tradycyjnego wydobycia poprzez przyjęcie pionierskich innowacji, któremu będzie towarzyszyć szerokie wykorzystanie analityki danych i nowego rodzaju wykorzystania technologii, w szczególności przemysłowego internetu rzeczy (Industrial Internet of Things - IIoT). W ramach finansowanego ze środków UE projektu illuMINEation stworzona zostanie wielopoziomowa rozproszona platforma IIoT, nad którą pracować będzie konsorcjum, w skład którego wchodzi PCSS.
Noc Naukowców 2020: Będziemy razem, ale w inny sposób
2020-11-23
Większość, zaplanowanych na drugą część bieżącego roku, wydarzeń przeniesiono do przestrzeni wirtualnej. Podobnie jest z tegoroczną edycją Nocy Naukowców. W piątek 27 listopada zapraszamy do wyjątkowego wirtualnego studia na spotkanie z poznańskimi naukowcami. Tym razem on-line, za pomocą kamer internetowych, zajrzymy do laboratoriów, by odkryć fascynujące tajniki świata wiedzy. Wzorem latach ubiegłych PCSS aktywnie łącza się w organizację wydarzenia.
O projekcie Demeter w tygodniku „Polityka”
2020-08-21
W tygodniku "Polityka" przeczytać można artykuł o technologiach, które pomagają w monitorowaniu pasiek. Autor wspomina o unijnym projekcie DEMETER, który ma upowszechnić stosowanie czujników IoT w rolnictwie. Partnerem projektu jest PCSS.
Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego 2021 Roku!
2020-12-23
Bliskości - mimo oddalenia Siły - mimo przeciwności Nadziei - mimo zwątpienia Zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym 2021 Roku życzą Państwu pracownicy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego
Orthopaedic Live Surgery Broadcast 2020 ze studia w PCSS
2020-11-16
16 listopada 2020 roku w studiu telewizyjnym PCSS odbyła się druga edycja transatlantyckiego webinarium chirurgicznego Transatlantic Orthopaedic Live Surgery Broadcast. W wydarzeniu, dzięki platformie medVC, wzięło udział blisko 7 000 lekarzy z 28 krajów na całym świecie.
Kultura u podstaw: wywiad z Janem Skorupą
2020-08-06
Na portalu "Kultura u Podstaw" Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego przeczytać można wywiad z Janem Skorupą z Działu Nowych Mediów PCSS. W rozmowie poruszane są m.in. kwestie prowadzonych w PCSS prac rozwojowych w ramach projektów CBPIO i FutureLabs.