Jak co roku mieszkańcy stolicy Wielkopolski mogli głosować na wybrane przez siebie projekty w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Podczas tegorocznej edycji, dzięki wsparciu ze strony Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, udało się wychwycić nieważne głosy i sprawnie przeprowadzić etap weryfikacji.
21 milionów złotych – taka kwota była do rozdysponowania w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2021: 15 mln zł na projekty rejonowe i 6 mln zł na projekty ogólnomiejskie. Poznaniacy wybierali spośród 175 pomysłów – 34 ogólnomiejskich, 12 w ramach Zielonego Budżetu i 129 rejonowych. Każdy mieszkaniec mógł oddać maksymalnie 4 głosy.
Głosy, drogą elektroniczną, można było oddawać przez niemal miesiąc, od 23 października do 20 listopada. Co ciekawe w obecnej edycji Budżetu oddano 87 575 ważnych głosów. To wynik lepszy niż roku ubiegłym, kiedy głosowało niespełna 69 tys. mieszkańców.
Od kilku lat PCSS wspiera przeprowadzenie głosowania w zakresie obsługi informatycznej. Podczas tegorocznej edycji wprowadzono dodatkowe mechanizmy, wykrywające podejrzane głosy z wykorzystaniem zgromadzonych danych.
Listę zwycięskich projektów, wraz z liczbą uzyskanych głosów, można zobaczyć w Serwisie Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2021.
Wprowadzenie do grafów wiedzy – pierwszy webinar projektu GRAPHIA
2025-05-20
13 czerwca 2025 roku o godzinie 11:00 odbędzie się webinar zatytułowany “Wprowadzenie do grafów wiedzy”. To pierwsze takie spotkanie zorganizowane w ramach projektu GRAPHIA, którego głównym celem jest stworzenie zaawansowanej aplikacji opartej na otwartym oprogramowaniu, służącej do analizy wizualnej, opracowana w celu wspomagania interpretacji dużych i złożonych zbiorów danych.
Zapraszamy na stronę projektu LUMEN
2025-05-19
Współpraca międzydziedzinowa, skupiająca się na badaniach łączących matematykę, nauki humanistyczne i społeczne (ang. Social Sciences and Humanities, SSH), a także nauki dotyczące systemów ziemskich oraz dynamiki molekularnej – to cel projektu LUMEN, którego partnerem jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na nową stronę projektową.
Projekt 3D-4CH: zapraszamy do wypełnienia ankiety
2025-04-30
3D-4CH to europejski projekt, którego celem jest rewolucjonizowanie sposobu ochrony, digitalizacji i udostępniania dziedzictwa kulturowego z wykorzystaniem zaawansowanych technologii 3D, sztucznej inteligencji (AI) oraz rozszerzonej rzeczywistości (XR). W ramach projektu zapraszamy do wypełnienia ankiety, skierowanej do osób, firm i instytucji realizujących kursy lub warsztaty, dotyczące digitalizacji dziedzictwa kulturowego. Termin wypełnienia ankiety upływa 21 maja. br.
Zapraszamy na portal z ofertą usług i innowacji PCSS
2025-04-24
Od ponad 30 lat Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe otwarte jest na szeroką współpracę, zarówno z instytucjami badawczymi, jak i z partnerami przemysłu, dla których kompetencje i doświadczenie poznańskiego Centrum mogą stać się silnym atutem rozwoju cyfrowej transformacji. Zapraszamy do zapoznania się z szeroką i różnorodną ofertą usług i innowacji przygotowaną przez specjalistów z PCSS.
PCSS i WARP wspierają MŚP w budowie bezpiecznego biznesu
2025-04-18
Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe podpisały list intencyjny nt. współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa. Współpraca obejmować będzie w pierwszej fazie promocję i szerzenie informacji w środowiskach przedsiębiorców z terenu województwa wielkopolskiego na temat cyberbezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.
Fabryki AI: Komisja Europejska ogłosiła plan działania na rzecz AI na kontynencie
2025-04-14
Komisja Europejska obrała sobie ambitny cel, aby Stary Kontynent stał się światowym liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI). Plan ten odzwierciedla nazwa ogłoszonego 9 kwietnia 2025 r. programu „AI Continent”. Wśród najnowocześniejszych europejskich ośrodków badań i rozwoju sztucznej inteligencji, nazwanych Fabrykami AI, znalazła się Fabryka Piast-AI w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.
Superheroes 4 Science: zapraszamy na Równoległą Wyprawę do świata kwantów
2025-04-14
Zapraszamy młodszych i starszych, humanistów i wielbicieli nauk ścisłych - słowem wszystkich, którzy chcieliby poznać fascynujący świat technologii kwantowych, na wspólną przygodę. W ramach projektu Superheroes 4 Science specjaliści z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego stworzyli wyjątkową grę planszową, która łącząc zabawę z nauką, w przystępny i interaktywny sposób odkrywa tajniki działania superkomputerów i programowania równoległego.
Europejska infrastruktura E-RIHS została przekształcona w ERIC
2025-04-11
Europejska Infrastruktura Badawcza dla Nauki o Dziedzictwie (E-RIHS), została przekształcona w Europejskie Konsorcjum Infrastruktury Badawczej (ERIC). Dzięki nowemu statusowi, E-RIHS znacząco umocnił swoją pozycję kluczowego gracza w dziedzinie nauki o dziedzictwie, zarówno w Europie, jak i na świecie.
Zapraszamy na webinar projektu Heriforge
2025-05-27
Już 4 czerwca 2025 r. zapraszamy do udziału w webinarze projektu Heriforge, skierowanym do uczestników polskiego huba. Spotkanie będzie dotyczyło kwestii wyzwań oraz procesów wdrażania technologii rozszerzonej rzeczywistości w obszarze dziedzictwa kulturowego. Szkolenie odbędzie się w języku polskim.
Carpathian Startup Fest: AI made in Poland – Bielik
2025-05-26
Podczas dwóch dni Carpathian Startup Fest (21-22.05.2025 r.) - wydarzenia organizowanego przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego inwestorzy, biznesmeni, menedżerowie oraz entuzjaści startup-ów dyskutowali w Rzeszowie o polskim rynku przemysłowym, możliwościach pozyskania kapitału inwestycyjnego oraz perspektywach rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw. W panelu dotyczącym zagadnień AI uczestniczył dyrektor PCSS - Robert Pękal.
Urodzinowy piknik u Generała
2025-05-26
W piękny okolicznościach przyrody, w zespole pałacowo-parkowym w Turwi, odbył się urodzinowy piknik generała Dezyderego Chłapowskiego. Wydarzenie zorganizowano przy współpracy Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN i PCSS w ramach programu „Praca organiczna – Dziedzictwo Wielkopolan” i dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Géant School of Software Engineering w Poznaniu
2025-05-23
W siedzibie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego odbyły się intensywne, trzydniowe warsztaty (20-22 maja 2025 roku) "Generative AI Buzz-Free Programming with LLMs”. Wydarzenie miało na celu przekazanie uczestnikom pragmatycznego podejścia do pracy z dużymi modelami językowymi (LLM), koncentrując się na efektywnych technikach i solidnych zasadach programowania.
Robert Pękal gościem Carpathian Startup Fest 2025
2025-05-20
Przed nami wydarzenie pełne inspirujących wystąpień, prelekcji i paneli dyskusyjnych, które dostarczą merytorycznej wiedzy i nowych perspektyw. Już 21 i 22 maja zapraszamy do Rzeszowa na piątą edycję Carpathian Startup Fest 2025, w której udział weźmie Pełnomocnik Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN ds. PCSS - Rober Pękal.
Pierwsze spotkanie projektu KMD4EOSC
2025-05-16
Przez dwa dni, 14 i 15 maja 2025 r., w siedzibie PCSS gościli uczestnicy pierwszego spotkania projektu KMD4EOSC - Uniwersalna infrastruktura dla składowania i udostępniania danych oraz efektywnego przetwarzania dużych wolumenów danych w modelach HPC, BigData i sztucznej inteligencji. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń dla całego zespołu projektowego, liczącego blisko 90 osób, zrzeszonych w ramach konsorcjum złożonego z 11 jednostek.
Inauguracyjne spotkanie projektu Światowid
2025-05-15
W związku z trwającymi pracami w ramach projektu pn. „Krajowa infrastruktura badawcza do rozwoju systemów GNSS/ADS-B ze szczególnym uwzględnieniem automatycznej detekcji zagrożeń” - ŚWIATOWID, finansowanego w ramach działania 2.4 w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 14 maja br. w siedzibie PCSS odbyło się spotkanie Kick-off projektu, w którym udział wzięli wszyscy partnerzy projektu.
Wizyta Ministra Finansów w PCSS
2025-05-14
Minister Finansów Andrzej Domański gościł z wizytą w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. Rozmowy z kierownictwem PCSS dotyczyły m.in. działalności naukowo-badawczej poznańskiego Centrum, wpisującej się w złożenia polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.
PSNC Digital Future Talks: AI, technologie kwantowe i PCSS oczami młodego naukowca
2025-05-22
Jest studentem III roku na kierunku Sztuczna Inteligencja Wydziału Informatyki i Telekomunikacji na Politechnice Poznańskiej oraz pracownikiem Działu Energooszczędnych Technologii ICT PCSS. Łącząc pasje zawodowe i prywatne, pracuje nad sztuczną inteligencją i technologiami kwantowymi. Mowa o Dawidzie Sierze, gościu najnowszego odcinka podcastu PSNC Digital Future Talks.
Artykuł w „Nature”: „Koherentna komunikacja kwantowa na duże odległości w operacyjnych sieciach telekomunikacyjnych”
2025-04-24
W najnowszym, 640. (04/2025) wydaniu czasopisma „Nature” – jednego z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych na świecie, ukazał się artykuł zatytułowany "Koherentna komunikacja kwantowa na duże odległości w operacyjnych sieciach telekomunikacyjnych". Jednym z współautorów publikacji jest Piotr Rydlichowski z Działu Infrastruktury Sieciowej i Usługowej PCSS.
PSNC Digital Future Talks: ARM, czyli mowa bez tajemnic
2025-04-24
Zapraszamy na najnowszy odcinek PSNC Digital Future Taks - popularnonaukowego podcastu przygotowanego przez PCSS. Dr inż. Ewa Kuśmierek i Mariusz Owsianny z Działu Nowych Interfejsów Użytkownika przybliżą projekt o nazwie Automatyczne Rozpoznawanie Mowy (ARM), pozwalający na transkrypcję mowy na tekst. Na rozmowę zapraszają dr Magdalena Baranowska-Szczepańska i Damian Niemir.
Materiały wideo z konferencji #2morrow_EnergINN Energetyka Technologie Innowacje Przyszłość
2025-04-23
8 i 9 kwietnia 2025 r. na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbyła się kolejna edycja konferencji #2morrow_EnergINN Energetyka Technologie Innowacje Przyszłość, organizowanej przy współpracy Enea Operator i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Zapraszamy do obejrzenia materiałów wideo z tego wydarzenia.
Dr Mikołaj Buchwald gościem Radia Afera
2025-04-22
Gościem porannej audycji studenckiego Radia Afera "Aferanek" był dr Mikołaj Buchwald z Działu Usług Internetu Przyszłości Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Ekspert opowiadał o czipach umożliwiających odczytywanie ludzkich myśli i przekształcanie ich na tekst oraz mowę przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji.
O narzędziu „Proste Pismo” w najnowszym numerze „Poradnika językowego”
2025-04-07
W najnowszym numerze „Poradnika Językowego” (2 (821)/2025) ukazał się artykuł poświęcony projektowi "Proste Pismo". Autorzy - prof. UAM dr hab. Jarosław Liberek oraz Tomasz Hoffmann z Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy przybliżają w nim funkcje narzędzia, jego cele, zastosowanie i metodologię.
PSNC Digital Future Talks: Pakiet DINGO – prawdziwy diabeł tasmański digitalizacji!
2025-03-20
Wyspecjalizowane pakiety oprogramowania wspierającego różne procesy digitalizacji zbiorów kultury, sztuki i dziedzictwa narodowego, tworzone są w PCSS od 2002 roku. I właśnie na tej dziedzinie aktywności poznańskiego Centrum skupili się autorzy najnowszego odcinka PSNC Digital Future Talks, zapraszając do studia Błażeja Betańskiego - lidera zespołu wdrażającego pakiet oprogramowania DInGO.
PSNC Digital Future Talks: Szybciej, więcej, bezpieczniej – obalamy mity o 5G
2025-02-20
Zapewnia lepsze parametry Internetu, wykorzystując dodatkowe pasma częstotliwości fal radiowych, a także infrastrukturę światłowodową. Mowa o sieci komórkowej piątej generacji, w skrócie 5G. O tym, jakie jeszcze korzyści niesie ze sobą ta technologia oraz o badaniach w ramach projektu Laboratorium Sieci 5G w najnowszym odcinku PSNC Digital Future Labs opowiada Maksymilian Furmann z Dział Sieci Nowych Generacji PCSS.
Wprowadzenie do grafów wiedzy – pierwszy webinar projektu GRAPHIA
2025-05-20
13 czerwca 2025 roku o godzinie 11:00 odbędzie się webinar zatytułowany “Wprowadzenie do grafów wiedzy”. To pierwsze takie spotkanie zorganizowane w ramach projektu GRAPHIA, którego głównym celem jest stworzenie zaawansowanej aplikacji opartej na otwartym oprogramowaniu, służącej do analizy wizualnej, opracowana w celu wspomagania interpretacji dużych i złożonych zbiorów danych.
Zapraszamy na webinar projektu Heriforge
2025-05-27
Już 4 czerwca 2025 r. zapraszamy do udziału w webinarze projektu Heriforge, skierowanym do uczestników polskiego huba. Spotkanie będzie dotyczyło kwestii wyzwań oraz procesów wdrażania technologii rozszerzonej rzeczywistości w obszarze dziedzictwa kulturowego. Szkolenie odbędzie się w języku polskim.
PSNC Digital Future Talks: AI, technologie kwantowe i PCSS oczami młodego naukowca
2025-05-22
Jest studentem III roku na kierunku Sztuczna Inteligencja Wydziału Informatyki i Telekomunikacji na Politechnice Poznańskiej oraz pracownikiem Działu Energooszczędnych Technologii ICT PCSS. Łącząc pasje zawodowe i prywatne, pracuje nad sztuczną inteligencją i technologiami kwantowymi. Mowa o Dawidzie Sierze, gościu najnowszego odcinka podcastu PSNC Digital Future Talks.
Zapraszamy na stronę projektu LUMEN
2025-05-19
Współpraca międzydziedzinowa, skupiająca się na badaniach łączących matematykę, nauki humanistyczne i społeczne (ang. Social Sciences and Humanities, SSH), a także nauki dotyczące systemów ziemskich oraz dynamiki molekularnej – to cel projektu LUMEN, którego partnerem jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na nową stronę projektową.
Carpathian Startup Fest: AI made in Poland – Bielik
2025-05-26
Podczas dwóch dni Carpathian Startup Fest (21-22.05.2025 r.) - wydarzenia organizowanego przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego inwestorzy, biznesmeni, menedżerowie oraz entuzjaści startup-ów dyskutowali w Rzeszowie o polskim rynku przemysłowym, możliwościach pozyskania kapitału inwestycyjnego oraz perspektywach rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw. W panelu dotyczącym zagadnień AI uczestniczył dyrektor PCSS - Robert Pękal.
Artykuł w „Nature”: „Koherentna komunikacja kwantowa na duże odległości w operacyjnych sieciach telekomunikacyjnych”
2025-04-24
W najnowszym, 640. (04/2025) wydaniu czasopisma „Nature” – jednego z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych na świecie, ukazał się artykuł zatytułowany "Koherentna komunikacja kwantowa na duże odległości w operacyjnych sieciach telekomunikacyjnych". Jednym z współautorów publikacji jest Piotr Rydlichowski z Działu Infrastruktury Sieciowej i Usługowej PCSS.
Projekt 3D-4CH: zapraszamy do wypełnienia ankiety
2025-04-30
3D-4CH to europejski projekt, którego celem jest rewolucjonizowanie sposobu ochrony, digitalizacji i udostępniania dziedzictwa kulturowego z wykorzystaniem zaawansowanych technologii 3D, sztucznej inteligencji (AI) oraz rozszerzonej rzeczywistości (XR). W ramach projektu zapraszamy do wypełnienia ankiety, skierowanej do osób, firm i instytucji realizujących kursy lub warsztaty, dotyczące digitalizacji dziedzictwa kulturowego. Termin wypełnienia ankiety upływa 21 maja. br.
Urodzinowy piknik u Generała
2025-05-26
W piękny okolicznościach przyrody, w zespole pałacowo-parkowym w Turwi, odbył się urodzinowy piknik generała Dezyderego Chłapowskiego. Wydarzenie zorganizowano przy współpracy Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN i PCSS w ramach programu „Praca organiczna – Dziedzictwo Wielkopolan” i dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
PSNC Digital Future Talks: ARM, czyli mowa bez tajemnic
2025-04-24
Zapraszamy na najnowszy odcinek PSNC Digital Future Taks - popularnonaukowego podcastu przygotowanego przez PCSS. Dr inż. Ewa Kuśmierek i Mariusz Owsianny z Działu Nowych Interfejsów Użytkownika przybliżą projekt o nazwie Automatyczne Rozpoznawanie Mowy (ARM), pozwalający na transkrypcję mowy na tekst. Na rozmowę zapraszają dr Magdalena Baranowska-Szczepańska i Damian Niemir.
Zapraszamy na portal z ofertą usług i innowacji PCSS
2025-04-24
Od ponad 30 lat Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe otwarte jest na szeroką współpracę, zarówno z instytucjami badawczymi, jak i z partnerami przemysłu, dla których kompetencje i doświadczenie poznańskiego Centrum mogą stać się silnym atutem rozwoju cyfrowej transformacji. Zapraszamy do zapoznania się z szeroką i różnorodną ofertą usług i innowacji przygotowaną przez specjalistów z PCSS.
Géant School of Software Engineering w Poznaniu
2025-05-23
W siedzibie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego odbyły się intensywne, trzydniowe warsztaty (20-22 maja 2025 roku) "Generative AI Buzz-Free Programming with LLMs”. Wydarzenie miało na celu przekazanie uczestnikom pragmatycznego podejścia do pracy z dużymi modelami językowymi (LLM), koncentrując się na efektywnych technikach i solidnych zasadach programowania.
Materiały wideo z konferencji #2morrow_EnergINN Energetyka Technologie Innowacje Przyszłość
2025-04-23
8 i 9 kwietnia 2025 r. na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbyła się kolejna edycja konferencji #2morrow_EnergINN Energetyka Technologie Innowacje Przyszłość, organizowanej przy współpracy Enea Operator i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Zapraszamy do obejrzenia materiałów wideo z tego wydarzenia.
PCSS i WARP wspierają MŚP w budowie bezpiecznego biznesu
2025-04-18
Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe podpisały list intencyjny nt. współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa. Współpraca obejmować będzie w pierwszej fazie promocję i szerzenie informacji w środowiskach przedsiębiorców z terenu województwa wielkopolskiego na temat cyberbezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.
Robert Pękal gościem Carpathian Startup Fest 2025
2025-05-20
Przed nami wydarzenie pełne inspirujących wystąpień, prelekcji i paneli dyskusyjnych, które dostarczą merytorycznej wiedzy i nowych perspektyw. Już 21 i 22 maja zapraszamy do Rzeszowa na piątą edycję Carpathian Startup Fest 2025, w której udział weźmie Pełnomocnik Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN ds. PCSS - Rober Pękal.
Dr Mikołaj Buchwald gościem Radia Afera
2025-04-22
Gościem porannej audycji studenckiego Radia Afera "Aferanek" był dr Mikołaj Buchwald z Działu Usług Internetu Przyszłości Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Ekspert opowiadał o czipach umożliwiających odczytywanie ludzkich myśli i przekształcanie ich na tekst oraz mowę przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji.
Fabryki AI: Komisja Europejska ogłosiła plan działania na rzecz AI na kontynencie
2025-04-14
Komisja Europejska obrała sobie ambitny cel, aby Stary Kontynent stał się światowym liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI). Plan ten odzwierciedla nazwa ogłoszonego 9 kwietnia 2025 r. programu „AI Continent”. Wśród najnowocześniejszych europejskich ośrodków badań i rozwoju sztucznej inteligencji, nazwanych Fabrykami AI, znalazła się Fabryka Piast-AI w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.
Pierwsze spotkanie projektu KMD4EOSC
2025-05-16
Przez dwa dni, 14 i 15 maja 2025 r., w siedzibie PCSS gościli uczestnicy pierwszego spotkania projektu KMD4EOSC - Uniwersalna infrastruktura dla składowania i udostępniania danych oraz efektywnego przetwarzania dużych wolumenów danych w modelach HPC, BigData i sztucznej inteligencji. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń dla całego zespołu projektowego, liczącego blisko 90 osób, zrzeszonych w ramach konsorcjum złożonego z 11 jednostek.
O narzędziu „Proste Pismo” w najnowszym numerze „Poradnika językowego”
2025-04-07
W najnowszym numerze „Poradnika Językowego” (2 (821)/2025) ukazał się artykuł poświęcony projektowi "Proste Pismo". Autorzy - prof. UAM dr hab. Jarosław Liberek oraz Tomasz Hoffmann z Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy przybliżają w nim funkcje narzędzia, jego cele, zastosowanie i metodologię.
Superheroes 4 Science: zapraszamy na Równoległą Wyprawę do świata kwantów
2025-04-14
Zapraszamy młodszych i starszych, humanistów i wielbicieli nauk ścisłych - słowem wszystkich, którzy chcieliby poznać fascynujący świat technologii kwantowych, na wspólną przygodę. W ramach projektu Superheroes 4 Science specjaliści z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego stworzyli wyjątkową grę planszową, która łącząc zabawę z nauką, w przystępny i interaktywny sposób odkrywa tajniki działania superkomputerów i programowania równoległego.
Inauguracyjne spotkanie projektu Światowid
2025-05-15
W związku z trwającymi pracami w ramach projektu pn. „Krajowa infrastruktura badawcza do rozwoju systemów GNSS/ADS-B ze szczególnym uwzględnieniem automatycznej detekcji zagrożeń” - ŚWIATOWID, finansowanego w ramach działania 2.4 w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 14 maja br. w siedzibie PCSS odbyło się spotkanie Kick-off projektu, w którym udział wzięli wszyscy partnerzy projektu.
PSNC Digital Future Talks: Pakiet DINGO – prawdziwy diabeł tasmański digitalizacji!
2025-03-20
Wyspecjalizowane pakiety oprogramowania wspierającego różne procesy digitalizacji zbiorów kultury, sztuki i dziedzictwa narodowego, tworzone są w PCSS od 2002 roku. I właśnie na tej dziedzinie aktywności poznańskiego Centrum skupili się autorzy najnowszego odcinka PSNC Digital Future Talks, zapraszając do studia Błażeja Betańskiego - lidera zespołu wdrażającego pakiet oprogramowania DInGO.
Europejska infrastruktura E-RIHS została przekształcona w ERIC
2025-04-11
Europejska Infrastruktura Badawcza dla Nauki o Dziedzictwie (E-RIHS), została przekształcona w Europejskie Konsorcjum Infrastruktury Badawczej (ERIC). Dzięki nowemu statusowi, E-RIHS znacząco umocnił swoją pozycję kluczowego gracza w dziedzinie nauki o dziedzictwie, zarówno w Europie, jak i na świecie.
Wizyta Ministra Finansów w PCSS
2025-05-14
Minister Finansów Andrzej Domański gościł z wizytą w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. Rozmowy z kierownictwem PCSS dotyczyły m.in. działalności naukowo-badawczej poznańskiego Centrum, wpisującej się w złożenia polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.
PSNC Digital Future Talks: Szybciej, więcej, bezpieczniej – obalamy mity o 5G
2025-02-20
Zapewnia lepsze parametry Internetu, wykorzystując dodatkowe pasma częstotliwości fal radiowych, a także infrastrukturę światłowodową. Mowa o sieci komórkowej piątej generacji, w skrócie 5G. O tym, jakie jeszcze korzyści niesie ze sobą ta technologia oraz o badaniach w ramach projektu Laboratorium Sieci 5G w najnowszym odcinku PSNC Digital Future Labs opowiada Maksymilian Furmann z Dział Sieci Nowych Generacji PCSS.