PCSS przeprowadzi rejestrację i transmisję spektaklu operowego „Izolacja”

PCSS przeprowadzi rejestrację i transmisję spektaklu operowego „Izolacja”

23 października 2020 r. odbędzie się światowa premiera eksperymentalnego projektu operowego „IZOLACJA: Carmen/Don Giovanni/Don Pasquale” w reżyserii Krzysztofa Cicheńskiego w foyer Teatru Wielkiego w Poznaniu. PCSS przeprowadzi rejestrację i transmisję wydarzenia w Internecie.

​Jak przekonują twórcy, „Izolacja” to eksperymentalny projekt operowy, twórczo reagujący na rzeczywistość czasu pandemii. Każda z postaci prowadzi swój własny, niezależny monodram. Niekiedy poszczególne fragmenty zdają się układać w dialog – celowo nie jest sprecyzowane, w jakim stopniu postaci wchodzą między sobą w interakcję. Ich intencją jest wypowiadać się w swoim własnym imieniu, rozgrywać wspomnienia i sceny z własnej opery (choć w strzępach, w innej kolejności, w przebłyskach pamięci, odruchach i emocjach). Izolacja, w której znaleźli się Carmen, Don Giovanni i Don Pasquale, powoduje w nich zachowania na granicy obłędu (słyszą głosy, ale nie są pewni swych zmysłów, czują lęk lub ekscytację, choć nie wiedzą, z jakiego powodu).

Koncepcja reżysera osadza 3 postaci z oper Bizeta, Mozarta, Donizetti’ego w jednej wspólnej przestrzeni, a zarazem odizolowane w białych „kubikach”. To wszystko łączy technologia, pozwalając widzom podglądać jednocześnie aktywność wszystkich postaci podczas spektaklu.

W najbliższy weekend 23, 24 i 25 października, zespół z PCSS zrealizuje rejestrację i transmisję w Internecie (z napisami emitowanymi na żywo -> libretto w języku polskim i angielskim), która zostanie udostępniona na kanale youtube Teatru Wielkiego. To już kolejna koprodukcja realizowana przez konsorcjum PCSS (Dział Nowych Mediów) i TechInnowacje Sp. z o.o., we współpracy z Teatrem Wielkim w Poznaniu.

Ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, spektakl będzie dostępny w streamingu.