PIONIER.TV „Nauka na gorąco: pierwszy polski test na koronawirusa”

PIONIER.TV „Nauka na gorąco: pierwszy polski test na koronawirusa”

Naukowcy z poznańskiego Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk opracowali pierwszy polski test, wykrywający obecność SARS-CoV-2. Korzystając ze sposobności, jaka nadarzyła się podczas organizowanej niedawno w studio telewizyjnym PCSS konferencji prasowej, dotyczącej testu i zagadnień związanych z jego produkcją, zespół PIONIER.TV przygotował kilka odcinków popularnonaukowego cyklu „Nauka na gorąco”.

“Jakiego testu teraz potrzebujemy?” Odpowiedź na to pytanie była kluczowa dla poznańskich naukowców z IChB PAN jeszcze przed rozpoczęciem prac. Przybliży nam ją dyrektor Instytutu Profesor Marek Figlerowicz, mówiąc o dokładnym zastosowaniu pierwszego polskiego testu na koronawirusa SARS-COVID-2 oraz o jego skuteczności opartej m.in. na pewnym unikatowym czynniku, który został w nim zastosowany.

W kolejnym odcinku Profesor Figlerowicz porusza dwie ważne kwestie: finansowania oraz zainteresowania polskim testem na świecie. Dyrektor ICHB zdradza, ile milionów złotych przeznaczono na ten cel; jaka kwota przeznaczona została na badania dalszy rozwój, a jaka na produkcję testów.

Profesor Agnieszka Fiszer z Wirusowej Grupy Wsparcia IChB PAN wyjaśnia jak używa się poznańskiego testu na koronawirusa SARS-COV-2 i jaka jest zasadza jego działania.

W ostatnim materiale dr Luiza Handschuh – koordynator “Wirusowej Grupy Wsparcia”, kierująca na co dzień Pracownią Genomiki ICHB PAN – przybliża dwie wiodące teorie dotyczące tego, jak SARS-COV-2 pokonał barierę międzygatunkową. Dowiemy się także czym różni się on od innych – znanych już lepiej wirusów jak SARS, MERS, EBOLA czy wirus grypy.

Więcej materiałów dostępnych jest na platformie Pionier.TV.