Początek prac nad prototypem hybrydowej drukarki 3D SYGPAST

Początek prac nad prototypem hybrydowej drukarki 3D SYGPAST

Skonstruowanie wielofunkcyjnej hybrydowej drukarki 3D z systemem kontroli jakości w czasie rzeczywistym to główny cel projektu SYGPAST. Projekt, współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, realizowany jest we współpracy PCSS i Sygnis New Technologies Sp. z o.o.

Głównym celem projektu jest stworzenie prototypu hybrydowej drukarki 3D SYGPAST umożliwiającego kontrolę procesu wytwarzania w czasie rzeczywistym. Urządzenie umożliwi drukowanie z materiałów płynnych i filamentów w jednym procesie oraz zapewni użytkownikowi otwarty dostęp do modyfikacji parametrów druku, tym samym pozwalając na wykorzystywanie materiałów własnych.

Drukarka SYGPAST znajdzie zastosowanie w przemyśle kosmicznym (wymagające komponenty satelitów), lotniczym (drobne oprzyrządowanie turbin), energetycznym (specjalistyczne uszczelnienia), chemicznym i materiałowym (zarówno do walidacji wytwarzanych materiałów, jak i produkcji specjalistycznego osprzętu asystującego w badaniach), oraz wszędzie tam, gdzie utrzymanie ciągłego ruchu maszyn i ich części wymaga ich sprawnej adaptacji do zmieniających się regularnie warunków pracy (przezbrajanie linii maszyn przez wytwarzanie specjalistycznych adapterów, uchwytów i zabezpieczeń).