Polska siódmą potęgą świata HPC

Polska siódmą potęgą świata HPC
Przy okazji tegorocznej Konferencji Supercomputing, odbywającej się w Salt Lake City, ogłoszono najnowszy ranking najszybszych komputerów na świecie. Po raz kolejny na TOP500 znalazły się maszyny z Polski, łącznie zajmując wysoką – siódmą pozycję – wśród wszystkich sklasyfikowanych państw.
Projekt TOP500 został zapoczątkowany w 1993 roku w celu zapewnienia wiarygodnej podstawy do śledzenia trendów w systemach komputerowych o wysokiej wydajności. Ranking miejsc, w których pracuje 500 najpotężniejszych systemów komputerowych na świecie, publikowany jest na dwóch konferencjach naukowych: w czerwcu na IEEE Supercomputing Conference i w listopadzie na The International Conference for High Performance Computing, Networking, Storage and Analysis, czyli Supercomputingu. Lista zawiera wiele informacji, w tym specyfikację systemu i główne obszary jego zastosowań.

Bezkonkurencyjne w tym obszarze od lat są dwa światowe mocarstwa – Stany Zjednoczone i Chińska Republika Ludowa. Świadczy o tym choćby fakt, że na najnowszej liście oba kraje umieściły po 171 systemów. Najpotężniejszą maszyną obliczeniową świata jest Sunway TaihuLight, którego wydajność wynosi 93 petaflopów. Na drugim miejscu znajduje się Tianhe-2 o wydajności 34 Pflop/s. Poza tymi dwoma komputerami w pierwszej setce Chiny mają 6 innych maszyn. Na trzecim miejscu uplasował się amerykański Titan z maksymalną wydajnością rzędu 17,5 Pflop/s.

A jak na tle konkurujących ze sobą gigantów wypadają polskie maszyny? W listopadowym rankingu znalazło się 7 superkomputerów z Polski, które łącznie zajmują wysoką – siódmą pozycję – wśród wszystkich sklasyfikowanych państw, zarówno pod względem liczby maszyn, jak i mocy obliczeniowej.

  • PROMETHEUS, należący do Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET, o wydajności 1,67 Pflop/s., 59. pozycja,
  • ORZEŁ/EAGLE z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, 1,013 Pflop/s, 110. pozycja,
  • TRYTON z Akademickiego Centrum Komputerowego w Gdańsku, 1,010 Pflop/s, 114. miejsce,
  • OKEANOS z Uniwersytetu Warszawskiego, 909,6 Tflop/s, 131. pozycja,
  • BEM należący do Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego, 695,6 Tflop/s, 205. miejsce,
  • RH1288 z Uniwersytetu Warszawskiego, 439,1 Tflop/s, 382. pozycja,
  • SUPERMICRO TWIN BLADE z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku 423,2 Tflop/s, pozycja 400.