PSNC Digital Future Talks: Drony i cyfrowe lotnisko – o nowych technologiach w powietrzu i na lotnisku w Kąkolewie

PSNC Digital Future Talks: Drony i cyfrowe lotnisko – o nowych technologiach w powietrzu i na lotnisku w Kąkolewie

Czym jest lotnisko cyfrowe i czy wkrótce bezzałogowce będą służyły nam jako powietrzne taksówki? Jaką rolę odgrywają w przemyśle, obronności i pomocy humanitarnej? Aż w końcu – czy każdy z nas będzie mógł dostać pozwolenie na loty dronami? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie Państwo w najnowszym odcinku PSNC Digital Future Talks.

W odcinku temat przybliżą Piotr Szymaniak i płk. rezerwy Mirosław Nawrocki z PSNC Aerospace Lab w Kąkolewie, czyli innowacyjnego laboratorium, gdzie testuje się zastosowania systemów informatycznych dla bezzałogowych statków powietrznych i związanych z nimi rozwiązań robotycznych. Jego misją jest zwiększanie poziomu bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej i naziemnej, a prace skupiają się na podnoszeniu poziomu automatyzacji i autonomii cyberfizycznych systemów.

Laboratorium PCSS jest elementem Programu Akceleracji DIANA NATO, którego celem jest połączenie prac badawczo-rozwojowych, innowatorów oraz start-upów pracujących nad przełomowymi rozwiązaniami zaawansowanymi technologicznie (ang. deep tech) z które mogą być wprowadzone do użytku w formule podwójnego zastosowania na rynek cywilny i wojskowy.

Rozmowę prowadzą Gabriela Jelonek i Bartek Lewandowski.

Przypominamy, że wszystkie odcinki PSNC Digital Future Talks dostępne są na stronie www.pcss.pl/podcast, można ich słuchać w YouTube, Spotify oraz iTunes.