PSNC Podcast: Najszybsze systemy przechowywania danych

PSNC Podcast: Najszybsze systemy przechowywania danych

Eksplozja zastosowań Big Data, Data Science i AI powoduje, że systemy IT potrzebują coraz szybszego dostępu do danych, używają coraz obszerniejszych zbiorów i coraz większej liczby plików. Efektywność dostępu do danych jest kluczem do wydajności obliczeń, a co za tym idzie postępów w badaniach, edukacji czy gospodarce. W szóstym odcinku PSNC Podcast rozmawiamy o najszybszych systemach przechowywania danych.

Efektywne udostępnianie danych dla klastrów HPC (superkomputerów) czy systemów chmurowych wymaga specjalnych podejść, architektury systemu i wykorzystania zaawansowanej technologii, sprzętu oraz oprogramowania.

O wyzwaniach stawianych przed współczesnymi systemami przechowywania danych oraz o sposobach ich rozwiązywania opowiedzą Krzysztof Wadówka i Krzysztof Błoniarz, architekci systemów zarządzania danymi w PCSS. A okazja ku temu jest niecodzienna – współtworzony przez naszych rozmówców najnowszy system w PCSS znalazł się na 10. miejscu prestiżowej globalnej lity IO500, porównującej najszybsze systemy przechowywania danych na świecie.

Rozmawiają Gabriela Jelonek i Bartosz Lewandowski.