Skorzystaj ze zbiorów Federacji Bibliotek Cyfrowych (FBC)

Skorzystaj ze zbiorów Federacji Bibliotek Cyfrowych (FBC)

Federacja Bibliotek Cyfrowych (FBC) gromadzi i udostępnia opisy obiektów cyfrowych, tworzonych przez rozproszone biblioteki cyfrowe, archiwa, muzea. Obiekty cyfrowe są zdigitalizowaną reprezentacją książek, czasopism, artykułów, a nawet rzeźb i obrazów. W bazie FBC znajduje się ponad 6 milionów takich obiektów, ponad 5 milionów opublikowanych jest w otwartym dostępie, a ponad 3 miliony dostępne są w Domenie Publicznej.

Dlaczego warto skorzystać z zasobów Federacji Bibliotek Cyfrowych, a nie ze zwykłych przeglądarek internetowych? Zadaniem Federacji jest umożliwienie użytkownikom przeszukiwania tylko wybranych źródeł danych, w sposób precyzyjniejszy niż pozwalają na to ogólne wyszukiwarki. Podstawą FBC jest aktualizowana co noc baza danych o obiektach udostępnianych w sieci przez polskie instytucje nauki i kultury. Użytkownicy przeszukując tę bazę, otrzymują odnośniki do obiektów znajdujących się we współpracujących w FBC bibliotekach cyfrowych. Ponadto FBC przekazuje zgromadzone dane innym serwisom internetowym, takim jak np. Europejska Biblioteka Cyfrowa EUROPEANA, przyczyniając się tym samym do szerokiej promocji polskiego dziedzictwa na świecie.

Wszystkich zainteresowanych dodatkowymi informacjami lub współpracą z FBC zachęcamy do kontaktu mailowego: fbc@man.poznan.pl.

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe jest operatorem Federacji Bibliotek Cyfrowych, a za rozwój i funkcjonowanie FBC odpowiada Zespół Bibliotek Cyfrowych PCSS.