Światowa prezentacja transmisji strumieniowej 8K na żywo 2020 – komunikat prasowy

Światowa prezentacja transmisji strumieniowej 8K na żywo  2020 – komunikat prasowy

Transmisja strumieniowa 8K na żywo przez Internet została zaprezentowana przez grupę liderów branży. Jest to ważny kamień milowy związany z wprowadzeniem technologii 8K przez Intel, NHK Technologies, PCSS, Spin Digital i Globo, którzy podjęli współpracę w celu dostarczenia programu 8K na żywo do wielu lokalizacji na całym świecie.

Portland, Tokio, Poznań, Berlin, Rio de Janeiro. 18 grudnia 2020 r. Grupa światowych liderów branży zaprezentowała pokaz transmisji na żywo w rozdzielczości 8K przez Internet, wytyczając ścieżkę do przyjęcia technologii 8K na potrzeby wydarzeń na żywo na dużą skalę.

Demonstracja odbyła się 9 grudnia 2020 roku jednocześnie w wielu lokalizacjach na całym świecie i została zorganizowana przez Intel (USA), NHK Technologies (Japonia), Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe – PCSS (Polska), Spin Digital (Niemcy), Globo (Brazylia) przy wsparciu firm Sony (Japonia/Wielka Brytania), Astrodesign (Japonia) oraz Zixi (Stany Zjednoczone).

„Transmisja na żywo w jakości 8K przez Internet wymaga bardzo wydajnego kodowania wideo, a także niezawodnych technologii przesyłania strumieniowego. To demo wykazało możliwości najnowocześniejszego kodera software’owego HEVC do zmniejszania bitrate’u wymaganego dla aplikacji 8K live, a także możliwość dostarczenia przez Internet oraz na żywo sygnału 8K o niskim opóźnieniu. Jest to wynik naszych wieloletnich wspólnych wysiłków badawczo-rozwojowych i wytrwałości, aby dostarczać więcej, lepszych i szybszych „pikseli”, współpracując z liderami branży na całym świecie ”– podkreślali dr Mauricio Mesa, CEO Spin Digital oraz Ravindra Velhal, Globalny Content Strategist w Intel Corporation.

Kluczowe technologie użyte podczas demonstracji obejmowały:

• Software’owe narzędzia kodujące w czasie rzeczywistym HEVC, które mogą kompresować wideo 8K 60 Hz z jakością telewizyjną przy niskim poziomie bitrate i niskim opóźnieniu.
• Transmisja strumieniowa przez Internet na żywo z niskim opóźnieniem
• Produkcja na żywo 8K przy użyciu 3 kamer
• Software’owy dekoder 8K HEVC oraz odtwarzanie na telewizorach 8K z interfejsem HDMI 2.1.

Zobaczyć znaczy uwierzyć: transmisja strumieniowa end-to-end na żywo w rozdzielczości 8K

Interesująca demonstracja obejmowała kompleksowy pokaz wideo na żywo w rozdzielczości 8K, począwszy od produkcji na żywo przez kodowanie i przesyłanie strumieniowe aż po odtwarzanie na telewizorach 8K i wielkoformatowych instalacjach wizualizacyjnych.

Program na żywo w rozdzielczości 8K został wyprodukowany w studiu 8K PCSS w Poznaniu (Polska). Sygnał wideo był kodowany na żywo za pomocą kodera HEVC firmy Spin Digital i przesłany strumieniowo do wielu lokalizacji na całym świecie, gdzie był odbierany na żywo i odtwarzany na ekranach i telewizorach 8K. Wydarzenie było oglądane w następujących lokalizacjach: NHK Technologies w Tokio, Globo w Rio de Janeiro, Intel w Portland w stanie Oregon i Spin Digital w Berlinie.

Koder 8K live firmy Spin Digital został zoptymalizowany pod kątem nowoczesnych procesorów Intel Xeon

Treści 8K o rozdzielczości 7680×4320 pikseli, 10-bitach, przy 60 klatkach/s zostały zakodowane w czasie rzeczywistym przy użyciu nowego kodera software’owego HEVC. Koder był w stanie zapewnić jakość na poziomie nadawczym w konfiguracji o niskim opóźnieniu przy 120 Mbit/s, a ten sam poziom jakości był możliwy przy bitrate 48 Mbit/s w konfiguracji kodowania o wysokiej wydajności.

Nowy koder jest w stanie przetwarzać wideo 8Kp60 HEVC w czasie rzeczywistym przy użyciu rozwiązania opartego tylko na CPU. Został gruntownie zoptymalizowany pod kątem procesorów Intel Xeon Scalable w celu uzyskania niezrównanego poziomu wydajności, z optymalizacjami obejmującymi zaawansowane algorytmy decyzyjne, przetwarzanie SIMD z wykorzystaniem instrukcji Intel AVX-512 oraz wbudowaną akcelerację AI z technologii Intel DL Boost i skalowalną wielowątkowość dla systemów, które mogą zawierać setki rdzeni procesora.

Dostarczanie treści 8K na żywo przez sieci IP na całym świecie

Treści 8K zostały rozesłane do wielu lokalizacji na całym świecie przy użyciu otwartego Internetu. Moduł przesyłania strumieniowego kodera generował jednocześnie strumień na żywo za pomocą protokołu HTTP (HLS) w celu ostatecznej dystrybucji oraz strumień o niskim opóźnieniu, który był dystrybuowany przez Internet przy użyciu protokołów RTP i Zixi (point-to-point)

Odtwarzanie na telewizorach 8K z HDMI 2.1

Transmisja 8K na żywo była odtwarzana przy użyciu dekodera software’owego HEVC i odtwarzacza multimedialnego 8K opracowanych przez Spin Digital i działających na procesorach Intel Core i9. Odtwarzacz multimedialny zawiera ponadto moduł wyjściowy z obsługą różnych interfejsów 8K, w tym HDMI 2.0, HDMI 2.1 i 12G SDI.

Treści były wyświetlane w różnych miejscach na ekranach 8K różnych producentów, między innymi na telewizorze Sony KD-75ZH8 8K HDR Full Array LED. Telewizor został podłączony do odtwarzacza za pomocą interfejsu HDMI 2.1 poprzez profesjonalny konwerter SDI-HDMI opracowany przez firmę Astrodesign.

Transmisja strumieniowa o niskiej latencji na żywo w Internecie 8K

Łącząc konfigurację kodera o niskim opóźnieniu i ustawień protokołu transportowego, możliwe było przesyłanie strumieni wideo 8K na żywo z opóźnieniem „glass-to-glass” (a więc od momentu nagrania kamerą aż po wyświetlenie na ekranie) od 1 do 2 sekund.

Opóźnienie end-to-end z Poznania do pozostałych lokalizacji zostało zmierzone za pomocą zsynchronizowanych zegarów. Poniższa tabela przedstawia pomiary opóźnień end-to-end oraz udział różnych realizowanych komponentów.

z Poznania (PL)
do:
Przetwarzanie sygnału z kamery na żywo Koder + dekoder RTT Protokół transportowy Pomiar end-to-end
Berlin (DE) 260 ms 700 ms 40 ms 150 ms 1145 ms
Portland (US) 260 ms 750 ms 165 ms 500 ms 1514 ms
Tokyo (JP) 260 ms 750 ms 252 ms 800 ms 1982 ms
Rio de Janeiro (BR) 260 ms 750 ms 290 ms 900 ms 2261 ms

 

Demo 8K Na Żywo – Dane techniczne

Poniżej przedstawione zostały główne parametry techniczne sygnału oraz systemów wykorzystanych w demonstracjach:

System 8K na żywo
o 3 cyfrowe kamery filmowe Sony F65 CineAlta
o System przełączania 8K na żywo zbudowany przy użyciu Barco E2
o Interfejs wyjściowy 4x 12G SDI
Format wyjściowy wideo 8K
o Rozdzielczość i liczba klatek: 7680x4320px – 59,94 Hz
o Próbkowanie kolorów i charakterystyka: 4: 2: 0, 10-bit, SDR, BT.709
Kodowanie
o Kodek wideo: HEVC / H.265 – Główny profil 10 – poziom 6.1
– Koder: Spin Digital’s Spin Enc Live v1.0
o Bitrate:
– Konfiguracja o wysokiej wydajności: 48 Mbit/s
– Konfiguracja o niskim opónieniu : 120 Mbit/s
o Platforma: 4 procesory Intel Xeon Platinum 8280 (łącznie 112 rdzeni)
Dźwięk:
o Format: 5.1 kanałów
o Kodek: AAC-LC
Dystrybucja
o Streaming HTTP z dystrybucją HLS i AWS CloudFront CDN
o MPEG2-TS poprzez IP z RTP
o Transport z punktu do wielu punktów za pomocą Broadcastera Zixi

Dekoder i odtwarzacz multimedialny
o – Spin Player w wersji 2.2.2 firmy Spin Digital
o – Platformy:
– Intel Core i9-9940X (14 rdzeni) z GPU i interfejsem HDMI 2.1
– Intel Xeon W-3265 (24 rdzenie) z interfejsem 12G SDI

Telewizory i interfejsy 8K
o Telewizor: Sony KD-75ZH8 8K HDR Full Array LED TV
o Konwerter 12G SDI do HDMI 2.1: Astrodesign 7076


Cytujemy wypowiedzi naszych partnerów

„W ciągu ostatnich trzech dekad Intel był siłą napędową nowych formatów mediów, dostępu i dostarczania treści, współpracując z liderami branży i komitetami normalizacyjnymi na całym świecie. Technologia 8K to kolejna granica dla mediów imersyjnych i transmisji sportowych. Z niecierpliwością czekamy, by móc pomóc uwolnić potencjał tego formatu multimediów”, powiedział Rick Echevarria, wiceprezes i GM Intel Olympics Program oraz Pandemic Response Technology Initiative w Intel Corporation.

“Technologia 8K opracowana przez NHK w Japonii zostanie wykorzystana w tym systemie dystrybucji i zdałem sobie sprawę, że technologia 8K będzie stosowana nie tylko w rozrywce, ale także w wielu dziedzinach na całym świecie, takich jak opieka medyczna i bezpieczeństwo. NHK Technologies będzie nadal dzielić się najnowocześniejszymi technologiami ze swoimi partnerami i przyczyniać się do tworzenia społeczeństwa medialnego.”– powiedział Masaru Yoshida, dyrektor wykonawczy NHK Technologies.

„Demonstracja ta była kontynuacją projektu Immersify, w ramach którego wspólnie ze Spin Digital opracowaliśmy narzędzia i aplikacje do tworzenia, kodowania i przesyłania strumieniowego wysokiej jakości multimediów imersyjnych i interaktywnych. Dzięki zastosowaniu trzech kamer, dodatkowych źródeł wideo 8K oraz nałożonej na obraz grafiki można było pokazać, jak może w przyszłości wyglądać telewizja 8K.”– powiedział Maciej Glowiak, Kierownik Działu Nowych Mediów PCSS.

„Udział w testach był dla nas strategicznym posunięciem, gdyż przygotował nas do przyszłych transmisji 8K. Globo od dawna wspiera format 8K UHD. Wierzymy też, że badania pełnych workflow’ów w produkcji 8K i dostarczanie nowych technologii sieciowych poprowadzą nas do przyszłości, oferując jeszcze lepsze wrażenia z odbioru naszych unikalnych treści.”, powiedział Paulo Henrique Castro, dyrektor laboratorium Mediatech w Globo.

W celu uzyskania dalszych informacji prosimy o kontakt:

• Maciej Glowiak, Kierownik Działu Nowych Mediów PCSS, Polska – mac@man.poznan.pl
• Mauricio Alvarez Mesa, CEO, Spin Digital. Niemcy – mauricio@spin-digital.com
• Taketoshi Kariya, CEO, Spin Digital APAC Inc. Japan – tkariya@spin-digital-ap.com
• Ravindra Velhal, globalny strateg treści, Intel, USA – Ravindra.velhal@intel.com


O Spin Digital

Spin Digital Video Technologies GmbH (Spin Digital) opracowuje wydajne kodeki wideo dla nowej generacji aplikacji wideo o bardzo wysokiej jakości. Oprogramowanie Spin Digital umożliwia korzystanie z aplikacji multimedialnych, które wymagają najnowszych ulepszeń przetwarzania obrazu i wideo, w tym bardzo wysokiej rozdzielczości (4K, 8K i 16K), dużego zakresu dynamicznego (HDR), dużej liczby klatek na sekundę, szerokiej gamy kolorów oraz wideo 360° oraz rzeczywistości wirtualnej. Spin Digital ma siedzibę w Berlinie i działa w międzynarodowym środowisku B2B, współpracując z klientami i partnerami z kilku krajów i obszarów rynkowych. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź: https://spin-digital.com/

O firmie Intel Corporation

Tworzymy technologię zmieniającą świat, która wzbogaca życie każdego człowieka na ziemi. Intel nieustannie pracuje nad uwolnieniem potencjału danych, prowadząc do bardziej wydajnych i wydajnych sieci oraz wszechobecnej sztucznej inteligencji na urządzeniach inteligentnych. Prawo Moore’a nadało tempo rewolucji cyfrowej i nadal nas inspiruje. Więcej informacji na temat przetwarzania i dostarczania multimediów można znaleźć pod adresem www.intel.com/visualcloud
(Nazwa oraz logotyp Intel, jak i inne znaki Intel są znakami towarowymi firmy Intel Corporation lub jej podmiotów zależnych)

O NHK Technologies

NHK Technologies, jako główna spółka zależna NHK Group, jest firmą oferującą kompleksowe technologie, które dostarczają zintegrowane systemy, od technologii produkcji programów nadawczych po transmisję i odbiór, rozwój systemów komputerowych oraz konserwację i obsługę sprzętu. Wspieramy branżę nadawczą najnowocześniejszą technologią nadawczą i niezawodną technologią systemów informatycznych. Ponieważ usługi nadawcze ulegają dywersyfikacji, a środowisko medialne diametralnie się zmienia, wykorzystujemy możliwości mediów, w pełni wykorzystując naszą podstawową technologię. Wciąż stawiamy sobie wyzwania w poszukiwaniu jakości dla „współpracy między transmisją a komunikacją” oraz „produkcji 8K (Super Hi-Vision)”. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź: https://www.nhk-tech.co.jp/en/

O Globo

Bycie jedną z wiodących firm telewizyjnych na świecie wymaga dużej kreatywności, profesjonalizmu oraz inwestycji w jakość i innowacje. Globo produkuje programy, seriale i wywiady o wysokim standardzie jakości, które otrzymały ponad 90 nominacji do międzynarodowych nagród Emmy oraz, które otrzymały 18 nagród. Firma pokazywała swoje prace również na renomowanych międzynarodowych festiwalach, takich jak Berlinale (Niemcy), Series Maria (Francja) i TIFF (Kanada). Obecnie sieć obejmuje 98,6% terytorium Brazylii, docierając do 99,5% populacji poprzez 120 afiliowanych stacji nadawczych w całym kraju. Ponad 90% programów naszej sieci jest tworzonych wewnętrznie, co sprawia, że Globo jest największym w kraju dostawcą pracy dla artystów, pisarzy, dziennikarzy i producentów.

O PCSS

PCSS to centrum badawczo-rozwojowe zlokalizowane w Poznaniu. Jest operatorem polskiej szerokopasmowej sieci naukowo-edukacyjnej PIONIER oraz centrum HPC. Działamy w dziedzinie mediów nowej generacji, technologii interaktywnych, wideokonferencji, 8K, VR/360, wideo 3D, dźwięku przestrzennego i Ambisonicznego oraz wysokiej jakości systemów imersyjnych. Zapewniamy również transmisję strumieniową na żywo w rozdzielczości 8K przy użyciu nowych protokołów, które gwarantują niskie opóźnienia dla interaktywnych pokazów i występów. PCSS realizuje wiele projektów badawczych w ramach programów krajowych i europejskich (np. HORYZONT 2020). Prowadzimy także demonstracje technologiczne i pokazy, łącząc nowe prototypowe technologie multimedialne z nowymi aplikacjami. PCSS posiada również profesjonalne laboratoria i studio telewizyjne prowadzone przez zespół telewizyjny PIONIER. Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.pcss.pl

O Sony

Sony Corporation jest firmą zajmującą się kreatywną rozrywką, opartą na solidnych podstawach technologicznych. Od gier i usług sieciowych po muzykę, obrazy, elektronikę, czujniki obrazu i usługi finansowe – celem Sony jest wypełnienie świata emocjami dzięki sile kreatywności i technologii. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź: http://www.sony.net/

O Astrodesign

W oparciu o technologię wideo Ultra-High Definition i technologię szybkiego cyfrowego przetwarzania sygnału w czasie rzeczywistym, opracowujemy różnorodne produkty sprzętowe i sofware’owe w dziedzinach wymagających zaawansowanych technologii, takich jak 8K. Dostarczamy produkty w branżach takich jak nadawanie (broadcast) i wyświetlanie oraz inne szeroko pojęte rozwiązaniach segmentu wideo. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź: https://www.astrodesign.co.jp/english/

O Zixi

Zixi dostarcza platformę wideo typu Sotware-Defined opartą na chmurze oraz lokalną, która umożliwia niezawodne dostarczanie treści wideo o jakości nadawczej za pośrednictwem dowolnej sieci IP, dowolnego protokołu, dowolnego dostawcy chmury i dowolnego urządzenia brzegowego. Firma oferuje technologie dla nadawców, przedsiębiorstw, dostawców wideo over-the-top i dostawców usług mobilnych na całym świecie. Platforma Zixi umożliwia firmom medialnym łatwe i ekonomiczne pozyskiwanie, zarządzanie, lokalizowanie i dystrybucję wydarzeń na żywo oraz kanałów linearnych na żywo 24/7 w transmisji QoS, bezpiecznie i na dużą skalę, przy użyciu dowolnej sieci IP lub środowisk hybrydowych IP. Zixi zapewnia zwiększoną kontrolę w dużych złożonych sieciach dzięki ZEN Master, płaszczyźnie do orkiestracji wideo na żywo i kontroli telemetrii, która zapewnia wizualne narzędzia do konfigurowania, orkiestrowania i monitorowania kanałów transmisji na żywo i wydarzeń w ramach protokołów branżowych. W ciągu ponad 10 lat Zixi Enabled Network (ZEN) rozrosła się do ponad 200 dostawców OEM i usługodawców i obsługuje ponad 700 klientów reprezentujących większość najważniejszych marek medialnych na całym świecie, dostarczając ponad 20 000 kanałów dziennie. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź: http://www.zixi.com