TERENA 2010: Cyfrowe kino przyciąga uczestników

TERENA 2010: Cyfrowe kino przyciąga uczestników
Wielkim zainteresowaniem uczestników konferencji cieszyło się w tym roku wspólne stoisko Konsorcjum PIONIER i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Użytkownicy sieci naukowych mogli na nim zobaczyć demonstrację działania polskiej infrastruktury wideokonferencyjnej w sieci PIONIER, jak również zdalną, sieciową transmisję wideo wysokiej rozdzielczości 4K, czterokrotnie większej od nowoczesnej, powszechnej technologii HD.
Centralnym elementem polskiego stoiska na tegorocznej konferencji TERENA była promocja największego systemu usługowego w sieci PIONIER – Platformy Obsługi Nauki PLATON. To właśnie jednym z jego elementów jest usługa wideokonferencji HD. Podczas trwającej nonstop prezentacji można było zobaczyć bieżący podgląd z kamer umieszczonych w 22 wiodących ośrodkach MAN – uczestnikach projektu. Sale wideokonferencyjne w Łodzi, Toruniu, Gdańsku, Gliwicach, Szczecinie, Koszalinie, Puławach i Poznaniu transmitowały obraz wprost na monitor umieszczony w wileńskim hallu hotelu Reval, w którym odbywała się konferencja.

Jeszcze chętniej uczestnicy TERENY zatrzymywali się przy 56-calowym monitorze podglądowym telewizji 4K. Demonstracyjne filmy, emitowane poprzez szybką sieć z siedziby PCSS w Poznaniu oraz z Uniwersytetu w Essex z prędkością 250 Mb/s, wyraźne kolory, wyostrzone kształty i głęboki dźwięk tej nowej odsłony cyfrowego kina przyciągały wielu zainteresowanych. Ponieważ jednak była to konferencja ściśle sieciowa, wielu zatrzymywało się również przy umieszczonym obok monitorze podglądu parametrów transmisji.

Warto nadmienić, że podobnie jak w ubiegłym roku, PIONIER był jedynym NRENem (krajową naukowo-akademicką siecią) posiadającym na TNC’2010 swoje stoisko. Była to także największa i najbardziej „medialna” prezentacja tegorocznej wystawy.