Rozwój metod obliczeniowych zmienia się zarówno w aspekcie horyzontalnym (nowe grupy użytkowników z różnych dziedzin, które do tej pory nie korzystały z obliczeń HPC), jak i wertykalnym (tradycyjne obliczenia równoległe HPC wspierane są dodatkowymi technologiami infrastruktury specjalizowanych z użyciem akceleratorów, obliczeń kwantowych, brzegowych oraz wykorzystujących stosunkowo tańsze technologie rozwiązań chmurowych). Jednym z filarów działalności PCSS jest udostępnianie mocy obliczeniowej zainteresowanym użytkownikom pochodzącym ze świata nauki, a od niedawna także przemysłu.

Polskie środowisko naukowo-badawcze otrzymuje dostęp do zasobów obliczeniowych, na które składają się wydajne systemy obliczeniowe wyposażone w najnowocześniejsze systemy składowania danych, sieci dostępowe oraz bogate oprogramowanie naukowe. Technologia sprzętu komputerowego podlega ciągłej i szybkiej ewolucji, stąd też PCSS aktywnie zarządza polityką pozyskiwania najnowocześniejszych architektur dla użytkowników. Architektura oferowanych systemów należy do najnowocześniejszych rozwiązań dostępnym na światowym rynku HPC.

Obecnie dostępne są następujące zasoby GP-GPU:
• moc konwencjonalna – 1320 węzłów 2-procesorowych opartych na Intel Xeon Platinium 8268
• akceleratory – 9 węzłów wyposażonych w 8 kart GPU NVIDIA V100

Zastosowania aplikacyjne uruchamiane na superkomputerze Altair obejmują tematykę związaną ze sztuczną inteligencją (AI), analityką dużych ilości danych w fizyce jądrowej, chemii kwantowej i biologii, a także z symulacjami inżynierskimi oraz badaniami nad COVID-19.

 

Zobacz stronę Usługi obliczeniowe PCSS.